Central Kladno Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
Tepo Volejbal Kladno Kanonýři Kladno ČSAD KLADNO Jaroš
 • SAMK
 • Předplatné do divadla
 • Labyrint

Na Kladensku by mohlo vzniknout nové místo pro trénink cyklistů

Středa, 20. května 2020 07:10

Jedním z projektů, který můžete podpořit v rámci Participativního rozpočtu Středočeského kraje, je také Bike Traily Mayrau. Jedná se o projekt dětského cyklistického oddílu kladenské Velo Akademie. Hlasovat se může od soboty 16. května až do 15. června.

Traily Mayrau pro malé cyklisty mohu pomoci všem (Foto: Archiv Martina Raufera)

Cyklistika je velmi populární sport napříč celou republikou, obrovský skok zaznamenala i po koronavirové karanténě. Důkazem je i obrovský zájem dětí o organizované tréninky. „Ty se však v Kladně konají nadivoko po lesích kolem města, což je jako by fotbalisté trénovali na louce nebo hokejisté na rybníce,“ podotkl Martin Raufer, vedoucí trenér Velo Akademie.  

Proto zmíněná organizace hledala vhodné prostory pro stavbu speciálního tréninkové areálu i stezek pro horská kola, takzvaných „trailů“. V hledáčku byl revitalizovaný sad v dolní části údolí Podprůhon i některé další lokality, přičemž vzorem byl areál v Mladé Boleslavi, nacházející se pod zámkem a za plotem bývalého letního kina uprostřed samotného města. Mladoboleslavský oddíl patří v mládežnických kategoriích na absolutní domácí špičku, což lze přičíst i tomu, že jeho členové mají kde jezdit a kde trénovat. „Kladenská Velo Akademie loni získala bezmála 50 medailových umístění, a to zatím kde trénovat nemá,“ říká Raufer.

Po konzultaci se zástupci kraje byl vytipován areál Hornického skanzenu Mayrau ve Vinařicích. Tento prostor je částečně oplocený a pod zámkem, shodou okolností přesně tak, jako to mají v Mladé Boleslavi, navíc není prakticky využívaný. Zvlněný a kopcovitý reliéf je pro MTB trať jako dělaný. „Přesně takové místo jsme hledali a našli jsme ho přímo pod nosem, jezdili jsme stále kolem, naše tréninky se často konají v jeho těsné blízkosti. Navíc je to místo, které máme tolik rádi,“ říká Martin Raufer. Cílem však je, aby byly traily také volně přístupné veřejnosti, mohlo by to ulevit přírodním lokalitám kolem města, kde i neorganizovaní cyklisté jezdí nadivoko nebo dokonce ilegálně budují traily a umělé skoky. „Velo Akademie s těmito aktivitami nesouhlasí, distancuje se od nich a s ničím takovým nechce být spojována. Nicméně se tak děje proto, že milovníci kola všeho vyznání prostě nemají kam jet, kde se vyžít, Bike Traily Mayrau by je mohly plně uspokojit a kladenským lesům hodně ulevit,“ vysvětluje Raufer.

Ten také projekt „Bike Traily Mayrau“ do soutěže přihlásil. Vidí v tom totiž ještě další rozměr: „Moc by mě bavilo propojení kladenské historie a hornického odkazu s budoucností (dětmi), a také spolupráce kultury a sportu, oživení temného místa sportovní činorodostí, soutěžním nábojem a hemžením barevných dresů a kol. Myslím, že by to hodně pomohlo oběma stranám. S hrdostí bychom vozili logo Mayrau na dresech a skanzen propagovali na všech frontách. Pokud to prostor umožní, umím si tu představit i velké závody horských kol až na mezinárodní úrovni. Samozřejmě je třeba dál jednat s vedením Sládečkova muzea i s vlastníky okolních pozemků, především pak s Lesy ČR, a stanovit pravidla provozu na trailech, odpovědnost, provozní řád a podobně. To jsou ale řešitelné rutinní záležitosti. Nejdůležitější je, aby náš projekt dostal dostatečný počet hlasů od veřejnosti a kraj zafinancoval jeho realizaci. Můžeme skanzen proměnit k nepoznání a vdechnout mu život.“

Realizovány budou ty projekty, které získají od veřejnosti nejvíce hlasů, a to do vyčerpání na region stanoveného finančního rozpočtu, mohou to být jen tři až čtyři projekty ze všech. Hlasovat mohou jen rezidenti Středočeskho kraje starší 18 let. Kdo by chtěl dát svůj hlas oživení Hornického skanzenu Mayrau stavbou MTB trailů, a pomoci tak malým kladenským cyklistům i všem ostatním milovníkům horského kola a cyklistiky, má šanci tak udělat do 15. června ZDE:

Více informací o projektu Bike Traily Mayrau najdete ZDE:

Informace o kladenské cyklistické Velo Akademii se dozvíte na jejich stránkách ZDE:, nebo ZDE:

Autor: (red) 1. zprávy

  Středočeský kraj dostane úvěr na poskytnutí půjček živnostníkům

 2. krimi

  Stavbu v Buštěhradu navštívil zloděj, nakradl nářadí za bezmála čtvrt milionu

 3. pozvánka

  Kladenské dvorky se letos uskuteční, ale jinak, než je znáte

 4. krimi

  Pomozte policii najít pohřešovaného muže, neozval se od Vánoc

 5. zprávy

  Hlasovat v participativním rozpočtu kraje můžete už jen pár dní

 6. krimi

  Neviděli jste modré kolo Ghost? V Kladně bylo ukradeno

 7. info z radnice

  Zástupci města Kladna představili občanům plánované investice

 8. krimi

  V Rozdělově někdo poničil autobusovou zastávku

 9. info z radnice

  Dny města Kladna jsou letos zrušeny, uskuteční se jen malý festival

 10. foto

  Špotáková odstartovala sezonu a na Sletišti zazářila: Celý týden jsem cítila nervozitu

 11. krimi

  O víkendu řešili strážníci v Kladně rušení nočního klidu

 12. pozvánka

  Zámek Nelahozeves zahájí oslavou dětského dnu sérii festivalů

 13. krimi

  Kladenští hasiči zasahovali u tragické nehody, při které zemřel motorkář

 14. pozvánka

  Místo Běhu míru se letos půjde pochod za mír z Hřebče do Lidic

 15. krimi

  Řidič v Kladně nadýchal víc než tři promile

 16. zprávy

  Vědci z Buštěhradu pracují na odhlučnění vířivých van

 17. foto

  FOTO: Špičkoví čeští atleti odstartovali závodní sezonu na kladenském Sletišti!

 18. krimi

  V uplynulých dnech byla v Rozdělově nalezena dvě mrtvá těla

 19. foto

  FOTO: V Kladně se slavnostně otevřela unikátní expozice věnovaná Krtečkovi

 20. foto

  FOTO: V Lidicích byla zahájena mezinárodní dětská výtvarná výstava