SAMK Měsíčník Kladno
Klapod ČSAD KLADNO
 • KLAPOD
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Na Kladensku by mohlo vzniknout nové místo pro trénink cyklistů

Středa, 20. května 2020 07:10

Jedním z projektů, který můžete podpořit v rámci Participativního rozpočtu Středočeského kraje, je také Bike Traily Mayrau. Jedná se o projekt dětského cyklistického oddílu kladenské Velo Akademie. Hlasovat se může od soboty 16. května až do 15. června.

Traily Mayrau pro malé cyklisty mohu pomoci všem (Foto: Archiv Martina Raufera)

Cyklistika je velmi populární sport napříč celou republikou, obrovský skok zaznamenala i po koronavirové karanténě. Důkazem je i obrovský zájem dětí o organizované tréninky. „Ty se však v Kladně konají nadivoko po lesích kolem města, což je jako by fotbalisté trénovali na louce nebo hokejisté na rybníce,“ podotkl Martin Raufer, vedoucí trenér Velo Akademie.  

Proto zmíněná organizace hledala vhodné prostory pro stavbu speciálního tréninkové areálu i stezek pro horská kola, takzvaných „trailů“. V hledáčku byl revitalizovaný sad v dolní části údolí Podprůhon i některé další lokality, přičemž vzorem byl areál v Mladé Boleslavi, nacházející se pod zámkem a za plotem bývalého letního kina uprostřed samotného města. Mladoboleslavský oddíl patří v mládežnických kategoriích na absolutní domácí špičku, což lze přičíst i tomu, že jeho členové mají kde jezdit a kde trénovat. „Kladenská Velo Akademie loni získala bezmála 50 medailových umístění, a to zatím kde trénovat nemá,“ říká Raufer.

Po konzultaci se zástupci kraje byl vytipován areál Hornického skanzenu Mayrau ve Vinařicích. Tento prostor je částečně oplocený a pod zámkem, shodou okolností přesně tak, jako to mají v Mladé Boleslavi, navíc není prakticky využívaný. Zvlněný a kopcovitý reliéf je pro MTB trať jako dělaný. „Přesně takové místo jsme hledali a našli jsme ho přímo pod nosem, jezdili jsme stále kolem, naše tréninky se často konají v jeho těsné blízkosti. Navíc je to místo, které máme tolik rádi,“ říká Martin Raufer. Cílem však je, aby byly traily také volně přístupné veřejnosti, mohlo by to ulevit přírodním lokalitám kolem města, kde i neorganizovaní cyklisté jezdí nadivoko nebo dokonce ilegálně budují traily a umělé skoky. „Velo Akademie s těmito aktivitami nesouhlasí, distancuje se od nich a s ničím takovým nechce být spojována. Nicméně se tak děje proto, že milovníci kola všeho vyznání prostě nemají kam jet, kde se vyžít, Bike Traily Mayrau by je mohly plně uspokojit a kladenským lesům hodně ulevit,“ vysvětluje Raufer.

Ten také projekt „Bike Traily Mayrau“ do soutěže přihlásil. Vidí v tom totiž ještě další rozměr: „Moc by mě bavilo propojení kladenské historie a hornického odkazu s budoucností (dětmi), a také spolupráce kultury a sportu, oživení temného místa sportovní činorodostí, soutěžním nábojem a hemžením barevných dresů a kol. Myslím, že by to hodně pomohlo oběma stranám. S hrdostí bychom vozili logo Mayrau na dresech a skanzen propagovali na všech frontách. Pokud to prostor umožní, umím si tu představit i velké závody horských kol až na mezinárodní úrovni. Samozřejmě je třeba dál jednat s vedením Sládečkova muzea i s vlastníky okolních pozemků, především pak s Lesy ČR, a stanovit pravidla provozu na trailech, odpovědnost, provozní řád a podobně. To jsou ale řešitelné rutinní záležitosti. Nejdůležitější je, aby náš projekt dostal dostatečný počet hlasů od veřejnosti a kraj zafinancoval jeho realizaci. Můžeme skanzen proměnit k nepoznání a vdechnout mu život.“

Realizovány budou ty projekty, které získají od veřejnosti nejvíce hlasů, a to do vyčerpání na region stanoveného finančního rozpočtu, mohou to být jen tři až čtyři projekty ze všech. Hlasovat mohou jen rezidenti Středočeskho kraje starší 18 let. Kdo by chtěl dát svůj hlas oživení Hornického skanzenu Mayrau stavbou MTB trailů, a pomoci tak malým kladenským cyklistům i všem ostatním milovníkům horského kola a cyklistiky, má šanci tak udělat do 15. června ZDE:

Více informací o projektu Bike Traily Mayrau najdete ZDE:

Informace o kladenské cyklistické Velo Akademii se dozvíte na jejich stránkách ZDE:, nebo ZDE:

Autor: (red) 1. zprávy

  Redakční výběr toho co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 2. zprávy

  Stát by měl více podpořit výstavbu školek, ukázala studie pro Středočeský kraj

 3. zprávy

  Ze státní fondu dopravní infrastruktury půjde nejvíce peněz na obchvat Kralup nad Vltavou

 4. zprávy

  Radní kraje schválili dalších 50 žádostí o kotlíkové dotace

 5. krimi

  POZOR! Návnady na psy rozmísťuje ve Slaném zatím neznámý pachatel

 6. zprávy

  Fenka trpěla celou noc bez vody a jídla uvázaná k zátarasu u výkopu v Kladně

 7. pozvánka

  Ve čtvrtek zahájil Kladenský zámek výstavu: Jiří Hanke- 50 let s fotografií

 8. krimi

  Starosta Smečna se zasloužil o Pol Point pro své občany

 9. video

  Blikající majáky v Kladně i v celé ČR symbolizovaly blížící se pomoc obětem trestných činů

 10. zprávy

  V Zoopark Zájezd hledají nové kolegy, na stálo i na brigádu

 11. pozvánka

  Vepřové hody, skokové závody, dančí stezka, možnost najít si kamínek, to vše o víkendu v Královickém dvoře

 12. zprávy

  Středočeská vědecká knihovna v Kladně připravila jarní prázdniny plné komiksů

 13. zprávy

  Ve čtvrtek 22. února si v Kladně připomenou smutné výročí

 14. info z radnice

  Slaný nabízí formou dražby dva pozemky v budoucí klidné čtvrti

 15. krimi

  Městská policie Slaný musela zakročit proti dvěma agresivním osobám

 16. zprávy

  Hledáte smysluplné uplatnění? Základka ve Svárově hledá posily

 17. info z radnice

  Trhovec ukončil smlouvu se Slaném, dal tím prostor mnoha jiným

 18. zprávy

  Svatbu snů pro vás připraví v Královickém dvoře, již jen 10 termínů pro tento rok

 19. sport

  Kladno má špičkové sportovce, jděte je podpořit a od nás víte kdy a kam

 20. zprávy

  Kanonýři Kladno rozstříleli Brňáky, odjeli s drtivou porážkou, propukly velké oslavy