Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

Motorkářská sezona začíná, jezděte bezpečně

Pondělí, 28. března 2022 12:00

Říká se, že trénink dělá mistra, a na motorce to platí dvojnásob. Před první jízdou je důležité důsledně zkontrolovat technický stav motocyklu a také oděvních prvků. První kilometry po zimě je dobré jet v klidném tempu, dobré je dopřát motorce a gumám, aby se ohřály na správnou provozní teplotu.

Motorkářská sezóna začíná, jezděte bezpečně. (Ilustrační foto: Jitka Krňanská – KL)

Motocyklisté patří k nejzranitelnějším účastníkům silničního provozu. Dle statistik Policie České republiky nejčastěji bourají řidiči s praxí kolem jednoho roku. Závažnost dopravních nehod vyznavačů jedné stopy je několikrát vyšší než u šoférů osobních automobilů. Během letošního roku přišlo na našich silnicích o život již šest motorkářů.

Některá doporučení z příručky BESIP pro motocyklisty:

  • Dodržovat kontrolu technického stavu. Dbát zejména na kontrolu motoru, řetězu, pneumatik, stav brzd a brzdových destiček, výměnu brzdové kapaliny. Vyzkoušet funkčnost elektrických prvků jako například světel, blinkrů, klaksonu. Zkontrolovat motolékárničku a podle potřeby doplnit nářadí.
  • Používat správnou základní výbavu motocyklisty. Jeden z nejdůležitějších prvků je správný výběr přilby, která je povinná. Díky bezpečnému pevnému oblečení, které bude zároveň pohodlné a komfortní, lze eliminovat možné zranění při pádu. Bez rukavic ani metr. Pevná obuv a správná velikost je jeden z dalších prvků bezpečnější jízdy. Mezi ochranné doplňky patří chránič páteře, který by měl být samozřejmostí, stejně jako reflexní prvky.
  • Správný výběr svého motocyklu. Každý řidič upřednostňuje jiné využití a náročnost pro svůj motocykl. Je tedy vhodné promyslet, jaký motocykl zakoupit a jak správně jej užívat.

Jedněmi z nejdůležitějších pravidel při řízení motorky jsou: „Jedeš, kam se díváš.“ „Buď v klidu.“ „Nikdy nemáš stoprocentní přednost.“

Nepřeceňujte své schopnosti a řádně se na motorkářskou sezonu připravte. Hlavním cílem prevence je, aby se každý, ať motocyklista, nebo řidič osobního motorového vozidla, vrátil bezpečně ze svých cest.