Chřipková epidemie na Kladensku uzavřela některé školy a omezila chod domovů
Středa, 5. února 2020 07:30
Jak už minulý pátek informovalo ministerstvo zdravotnictví, v Česku řádí plošná chřipková epidemie. Hygienici zaznamenali nárůst nemocnosti napříč republikou ve všech věkových skupinách. Na Kladensku jsou uzavřeny některé školy, v domovech mládeže a seniorů jsou omezeny návštěvy.
Jak potvrdila mluvčí Krajské hygienické stanice Dana Šalamunová, na Kladensku jsou uzavřeny základní školy v Hostouni a Kamenných Žehrovicícíh, omezen je provoz Dětského centra Kladno a návštěvy ve slánském domově se zvláštním režimem, v žižickém domově pro seniory a také v tuchlovickém domově pro seniory.
Podle páteční tiskové zprávy ministerstva zdravotnictví v celém Česku připadá na 100 tisíc obyvatel 1865 nemocných s akutními obtížemi dýchacích cest včetně chřipky. Epidemie obvykle přichází v lednu, loni ji hygienici vyhlásili na začátku února.
V loňské sezoně na přelomu let 2018 a 2017 vyhledalo v Česku praktické lékaře s aktuální respirační infekcí na 996 tisíc lidí, z nichž 625 muselo být hospitalizováno na jednotce intenzivní péče a 195 z nich zemřelo. S chřipkou každoročně souvisí zhruba 1500 až 2000 úmrtí. Zejména seniorům a dalším ohroženým skupinám proto odborníci doporučují očkování, které mají hrazené ze zdravotního pojištění.
Namístě je také zmínit, že mnoho lidí zaměňuje chřipku s nachlazením. Rozeznat jedno od druhého je přitom dost zásadní. Zatímco při nachlazení se můžete pár dní cítit hůř, chřipka vás dokáže vyřadit až na několik týdnů a navíc se k ní mohou přidat komplikace v podobě zápalu plic, zánětu dutin, středního ucha nebo průdušek. To může být často způsobeno tím, že se chřipka od počátku pořádně nevyleží.
Zatímco u nachlazení převažuje bolest v krku, rýma, kýchání a občas mírně zvýšená teplota, pro chřipku je typická horečka doprovázená zimnicí a třesavkou, výrazná bolest hlavy, kloubů a suchý, dráždivý až vyčerpávající kašel. Na žádné z těchto onemocnění nezabírají antibiotika, neboť jsou virového původu.
Chřipka je oproti nachlazení výrazně závažnější a její léčba je proto delší a složitější. Horečka obvykle klesá do tří dnů, přetrvává ale kašel, výrazná únava může trvat několik týdnů. Nezřídka je nutné nasadit antivirotika. V případě doprovodné bakteriální infekce také antibiotika. Chřipka se snadno přenáší, proto je v době jejího zvýšeného výskytu dobré dbát hygienických a preventivních opatření, mezi něž patří aktivní pohyb, otužování, pestrá strava s dostatkem vitamínů, časté mytí rukou teplou vodou a mýdlem, pravidelné větrání místnosti a používání jednorázových kapesníků. Objeví-li se příznaky chřipky, je vhodné vyhledat praktického lékaře. Chřipku totiž není radno podceňovat.
Autor: (jk)