ČSAD KLADNO
  • Kladno
  • Rebuy Stars
  • Den otevřených dveří

Dýně využijete i v kuchyni, nejen jako podzimní dekorace

Čtvrtek, 27. října 2022 09:00

Dlabete halloweenskou dýni? A dali jste této plodině někdy šanci v kuchyni? V obchodech najdete hned několik druhů, mezi nimi i dýně Hokkaido nebo dýně máslové. Proč pro změnu nevyzkoušet třeba dýňovou polévku?

Nejen podzimní dekorace. Dýně využijete i v kuchyni (Ilustrační foto)

Tykvovité rostliny pěstovali už staří Egypťané – zejména lagenárii, jíž někdy nesprávně označujeme za indickou okurku. Ta sloužila a dodnes slouží nejen jako potravina. Po dozrání se totiž zejména v chudých afrických zemích využívá třeba na výrobu nádob, talířů, naběraček nebo dokonce hudebních nástrojů.

V době Kryštofa Kolumba se pak po Evropě začaly šířit i další druhy tykvovitých plodin. Byly velice chutné a spolu s brambory a rajčaty obohacovaly tehdy nepříliš pestrý jídelníček. Šířily se nejčastěji z Benátek. Tamní kupci dokonce při obchodování s některými evropskými zeměmi tykve používali jako platidlo.

Tradiční ukotvení dýně v americké kultuře pochází z dob prvních anglických kolonistů, z nichž mnohé před vyhladověním zachránili Indiáni tím, že jim poskytli některé potraviny – mezi nimi právě tykve. Ti, kdo přežili krutou zimu, na jaře zasadili několik semen tykví, které se pro ně staly jednou z klíčových potravin. Na důkaz díků tedy kolonisté začali spolu s Indiány pořádat každý podzim oslavu trvající celé tři dny. Dnes slaví Američané o poslední listopadový čtvrtek Den díkůvzdání, jehož součástí je i oblíbený dyňový koláč.

To ale není jediný způsob využití dýně v kuchyni. K chuti přijde i dobrá dýňová polévka, stejně dobrá je i kombinace dýně s různými druhy sýrů nebo dýně pečená – ať už sama o sobě, v kombinaci s dalšími druhy zeleniny nebo jako příloha k masu. Receptů na dobré zpracování dýně je dnes už plný internet, přesto si do většiny kuchyní cestu stále nenašla. Možná je čas dát jí šanci.

Autor: (red)