Central Kladno Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Vodárny
 • SAMK
 • Divadlo Lampion
 • Halloween v Labyrintu

Vize pro Kladno: Diskuse ve starém pivovaru přinesla mnoho podnětů k zamyšlení

Čtvrtek, 30. Květen 2019 08:00

Kde jsme byli, kde se nyní nacházíme a kam směřujeme? Panelová diskuse s názvem „Vize pro město“, kterou ve středu 29. května hostil areál bývalého pivovaru v Kročehlavech, nabídla pestrou škálu pohledů na minulost, současnost i budoucnost Kladna.

Odpoledne plné reflexe a podnětných připomínek přinesl kombinovaný program, v jehož rámci se na dvoře kladenského pivovaru odehrála panelová diskuse „Vize pro město“ následovaná sérií krátkých prezentací zastupitelů, urbanistů či aktivistů. Ačkoli počasí příliš neodpovídalo konci května, sešla se v Kročehlavech početná skupina posluchačů.

Panelovou diskusi moderovala městská architektka Anna Gamanová. Na její otázky odpovídali primátor Kladna Dan Jiránek, kulturní aktivista, publicista a odborník v oblasti marketingu Roman Hájek, architekt a zástupce developerské společnosti Tomáš Ctibor a advokát Pavel Pravda.

Společně se pokusili definovat přednosti Kladna, mezi které zařadili krom blízkosti lesa také rozvojový potenciál nebo specifikum „velkého města s mnoha vlastnostmi maloměsta“. Mezi nedostatky pak krom materiálních zmínili lhostejnost občanů ke svému okolí nebo nedostatečné využití možností, které Kladno svou polohou a dalšími vlastnostmi nabízí. Řeč přišla i na výzvy, se kterými se město potýká a kterým se bude muset v budoucnu postavit. Jaká je tedy vize pro Kladno?

„Moje vize je, že Kladno bude živé město, kde se bude konat spousta akcí, na kterých se lidé budou moci potkávat. Přál bych si také, aby bylo město srozumitelné pro mladé lidi a aby jim dávalo příležitost, tak aby neodcházeli, jako třeba moji spolužáci z gymnázia, ale aby tu zůstávali,“ říká kladenský rodák Roman Hájek, který s výjimkou čtyřletého pobytu v Praze strávil celý svůj dosavadní život v mateřském městě a opouštět se jej nechystá.

Jeho představa se do značné míry překrývá s vizí Dana Jiránka, který doufá, že město dokáže naplno využít svůj potenciál. „Chceme aby se tady lidem dobře žilo a aby se jim tu líbilo. K tomu potřebujeme například chránit lesy, které má většina obyvatel města v docházkové vzdálenosti. Neméně důležité je i kvalitní školství, revitalizovaná sídliště s dostatkem parkovacích míst nebo byty pro ty, kteří by se případně chtěli do Kladna přistěhovat,“ nastínil některé ze stěžejních bodů kladenský primátor.

Po více než hodinu trvající debatě následovala série prezentací formou „PechaKucha“, jejímž cílem je co nejhutnější projev, který si udrží pozornost posluchačů. Na každého z šestice přednášejících tak připadlo šest minut a 40 vteřin čistého času, během něhož mohl předvést 20 obrázků, z nichž každý mohl komentovat po dobu 20 sekund. Krom zastupitelů si prezentace připravili také urbanisté nebo organizátorka roztockého blešího trhu.

Autor: (jk) 1. foto

  FOTO: Pirátskou kocábku potopili kladenští hokejbalisté až v prodloužení

 2. foto

  Krajské kolo MISS sestřička vyhrály studentky z kladenské zdravotní školy

 3. zprávy

  Středočeský kraj se zapojil do projektu Seniorská obálka

 4. sport

  Finálovou sérii regionálního přeboru zvládli Miners na jedničku

 5. krimi

  V kladenském obchodním domě kradla celostátně hledaná dívka

 6. info z radnice

  Kladno jako jediné město z České republiky získalo prestižní účast na mezinárodním projektu SPARCS

 7. krimi

  Strážníci si políčili na malíře, kteří terorizovali obyvatele Rozdělova

 8. pozvánka

  Děti ze ZUŠ Kladno budou vystupovat s Josefem Vágnerem v kulturáku na Sítné

 9. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Brandyho, chcete ho?

 10. sport

  Brněnští volejbalisté přistřihli křídla kladenským Orlům

 11. zprávy

  Kladenský hokejový odchovanec Jiří Tlustý bude u výlovu rybníka v Luníkově

 12. krimi

  Jedenatřicetiletý muž z Kladna okradl své vlastní rodiče

 13. foto

  Desítky dobrovolníků včetně zástupců města v sobotu uklízely Kladno

 14. pozvánka

  Další program plný dýní si připravily obce Kačice a Žilina

 15. krimi

  Zloděj si z novostavby ve Slaném odnesl nářadí za 200 tisíc

 16. povidka

  Povídka Kladenských listů: Za oponou 2

 17. krimi

  Policisté zadrželi recidivistu s kradeným kolem. Tvrdil, že ho našel u popelnic

 18. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Rexe, chcete ho?

 19. foto

  Téměř tisíc diváků a drama. Kanonýři nakonec prohráli na nájezdy

 20. zprávy

  Více než 50 kontejnerů v Kladně podporuje děti z Klokánků