Central Kladno Jeden měsíc běžce Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
Tepo Volejbal Kladno Kanonýři Kladno ČSAD KLADNO Dobrovolnické centrum
 • SAMK
 • Divadlo Lampion
 • Labyrint

Vize pro Kladno: Diskuse ve starém pivovaru přinesla mnoho podnětů k zamyšlení

Čtvrtek, 30. Květen 2019 08:00

Kde jsme byli, kde se nyní nacházíme a kam směřujeme? Panelová diskuse s názvem „Vize pro město“, kterou ve středu 29. května hostil areál bývalého pivovaru v Kročehlavech, nabídla pestrou škálu pohledů na minulost, současnost i budoucnost Kladna.

Odpoledne plné reflexe a podnětných připomínek přinesl kombinovaný program, v jehož rámci se na dvoře kladenského pivovaru odehrála panelová diskuse „Vize pro město“ následovaná sérií krátkých prezentací zastupitelů, urbanistů či aktivistů. Ačkoli počasí příliš neodpovídalo konci května, sešla se v Kročehlavech početná skupina posluchačů.

Panelovou diskusi moderovala městská architektka Anna Gamanová. Na její otázky odpovídali primátor Kladna Dan Jiránek, kulturní aktivista, publicista a odborník v oblasti marketingu Roman Hájek, architekt a zástupce developerské společnosti Tomáš Ctibor a advokát Pavel Pravda.

Společně se pokusili definovat přednosti Kladna, mezi které zařadili krom blízkosti lesa také rozvojový potenciál nebo specifikum „velkého města s mnoha vlastnostmi maloměsta“. Mezi nedostatky pak krom materiálních zmínili lhostejnost občanů ke svému okolí nebo nedostatečné využití možností, které Kladno svou polohou a dalšími vlastnostmi nabízí. Řeč přišla i na výzvy, se kterými se město potýká a kterým se bude muset v budoucnu postavit. Jaká je tedy vize pro Kladno?

„Moje vize je, že Kladno bude živé město, kde se bude konat spousta akcí, na kterých se lidé budou moci potkávat. Přál bych si také, aby bylo město srozumitelné pro mladé lidi a aby jim dávalo příležitost, tak aby neodcházeli, jako třeba moji spolužáci z gymnázia, ale aby tu zůstávali,“ říká kladenský rodák Roman Hájek, který s výjimkou čtyřletého pobytu v Praze strávil celý svůj dosavadní život v mateřském městě a opouštět se jej nechystá.

Jeho představa se do značné míry překrývá s vizí Dana Jiránka, který doufá, že město dokáže naplno využít svůj potenciál. „Chceme aby se tady lidem dobře žilo a aby se jim tu líbilo. K tomu potřebujeme například chránit lesy, které má většina obyvatel města v docházkové vzdálenosti. Neméně důležité je i kvalitní školství, revitalizovaná sídliště s dostatkem parkovacích míst nebo byty pro ty, kteří by se případně chtěli do Kladna přistěhovat,“ nastínil některé ze stěžejních bodů kladenský primátor.

Po více než hodinu trvající debatě následovala série prezentací formou „PechaKucha“, jejímž cílem je co nejhutnější projev, který si udrží pozornost posluchačů. Na každého z šestice přednášejících tak připadlo šest minut a 40 vteřin čistého času, během něhož mohl předvést 20 obrázků, z nichž každý mohl komentovat po dobu 20 sekund. Krom zastupitelů si prezentace připravili také urbanisté nebo organizátorka roztockého blešího trhu.

Autor: (jk) 1. krimi

  Vandal má v Rozdělově na svědomí pneumatiky několika aut

 2. pozvánka

  Skanzen Mayrau chystá přednášku o Thomasově konvertoru

 3. info z radnice

  Kladenští radní schválili zpracování architektonické studie pro Okrsek 4

 4. pozvánka

  Na co se můžete tento týden těšit v kladenském kině Hutník

 5. zprávy

  Oprava vodovodu může v Kladně a okolí způsobit pokles tlaku v síti

 6. krimi

  Další napadený řidič autobusu. Policie řeší incident na lince 614

 7. foto

  První kladenské setkání rodin předčasně narozených dětí

 8. sport

  Kladno se chystá na halový atletický mítink

 9. sport

  Rytíři v Mladé Boleslavi neuspěli a v tabulce klesli na jedenáctou příčku

 10. krimi

  Bizarní nehoda u Slaného: Čelní sklo tahače poškodil pytlík s exkrementy

 11. krimi

  Ve Slaném došlo k vloupání do auta, pomozte najít pachatele

 12. sport

  Nelichotivá série kladenských volejbalistů pokračuje, v Liberci orli neuhráli ani set

 13. sport

  Šlágr ovládly Vary. Kanonýři doma prohráli 3:4

 14. krimi

  V parku u kladenského gymnázia se porvali narkomani, zraněného odvezla záchranka

 15. krimi

  V kladenském baru neměl host přehled o své bundě, to přilákalo zloděje

 16. zprávy

  Středočeský kraj letos počítá s rekonstrukcí mostu přes D7 u Brandýska

 17. krimi

  Kladenští strážníci pomohli seniorce, které se rozbil invalidní vozík

 18. foto

  FOTO: Diváci si museli na góly počkat, nakonec ale viděli vysoké vítězství Rytířů nad Brnem

 19. zprávy

  Kanonýři mají Karlovým Varům co oplácet

 20. zprávy

  V sobotu budou myslivci lovit černou zvěř mezi Kladnem a Libušínem