ČSAD KLADNO
  • Farmářské trhy
  • Kladno
  • Rebuy Stars

Vize pro Kladno: Diskuse ve starém pivovaru přinesla mnoho podnětů k zamyšlení

Čtvrtek, 30. května 2019 08:00

Kde jsme byli, kde se nyní nacházíme a kam směřujeme? Panelová diskuse s názvem „Vize pro město“, kterou ve středu 29. května hostil areál bývalého pivovaru v Kročehlavech, nabídla pestrou škálu pohledů na minulost, současnost i budoucnost Kladna.

Odpoledne plné reflexe a podnětných připomínek přinesl kombinovaný program, v jehož rámci se na dvoře kladenského pivovaru odehrála panelová diskuse „Vize pro město“ následovaná sérií krátkých prezentací zastupitelů, urbanistů či aktivistů. Ačkoli počasí příliš neodpovídalo konci května, sešla se v Kročehlavech početná skupina posluchačů.

Panelovou diskusi moderovala městská architektka Anna Gamanová. Na její otázky odpovídali primátor Kladna Dan Jiránek, kulturní aktivista, publicista a odborník v oblasti marketingu Roman Hájek, architekt a zástupce developerské společnosti Tomáš Ctibor a advokát Pavel Pravda.

Společně se pokusili definovat přednosti Kladna, mezi které zařadili krom blízkosti lesa také rozvojový potenciál nebo specifikum „velkého města s mnoha vlastnostmi maloměsta“. Mezi nedostatky pak krom materiálních zmínili lhostejnost občanů ke svému okolí nebo nedostatečné využití možností, které Kladno svou polohou a dalšími vlastnostmi nabízí. Řeč přišla i na výzvy, se kterými se město potýká a kterým se bude muset v budoucnu postavit. Jaká je tedy vize pro Kladno?

„Moje vize je, že Kladno bude živé město, kde se bude konat spousta akcí, na kterých se lidé budou moci potkávat. Přál bych si také, aby bylo město srozumitelné pro mladé lidi a aby jim dávalo příležitost, tak aby neodcházeli, jako třeba moji spolužáci z gymnázia, ale aby tu zůstávali,“ říká kladenský rodák Roman Hájek, který s výjimkou čtyřletého pobytu v Praze strávil celý svůj dosavadní život v mateřském městě a opouštět se jej nechystá.

Jeho představa se do značné míry překrývá s vizí Dana Jiránka, který doufá, že město dokáže naplno využít svůj potenciál. „Chceme aby se tady lidem dobře žilo a aby se jim tu líbilo. K tomu potřebujeme například chránit lesy, které má většina obyvatel města v docházkové vzdálenosti. Neméně důležité je i kvalitní školství, revitalizovaná sídliště s dostatkem parkovacích míst nebo byty pro ty, kteří by se případně chtěli do Kladna přistěhovat,“ nastínil některé ze stěžejních bodů kladenský primátor.

Po více než hodinu trvající debatě následovala série prezentací formou „PechaKucha“, jejímž cílem je co nejhutnější projev, který si udrží pozornost posluchačů. Na každého z šestice přednášejících tak připadlo šest minut a 40 vteřin čistého času, během něhož mohl předvést 20 obrázků, z nichž každý mohl komentovat po dobu 20 sekund. Krom zastupitelů si prezentace připravili také urbanisté nebo organizátorka roztockého blešího trhu.

Autor: (jk)