Teplárna Kladno Roebels Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Práce ve Slaném
  • Teplárna Kladno

FOTO: Kladenští studenti vyšperkovali Středočeskou vědeckou knihovnu

Neděle, 4. listopadu 2018 11:00

Středočeská vědecká knihovna v Kladně zpříjemnila pro své uživatele prostor u zadního vstupu do knihovny. Během října letošního roku se na nově upraveném zatravněném pozemku objevila křesílka a stoleček, které vhodně doplnila prezentace výstavy Rady pro mezinárodní vztahy, Evropa bez bariér.

Kladenští studenti vyšperkovali Středočeskou vědeckou knihovnu (Foto: Ivona Kasalická)

Prostor před zadním vchodem do Středočeské vědecké knihovny doznal v říjnu 2018 velkých změn. Knihovna navázala velmi zajímavou spolupráci s organizacemi zřizovanými Středočeským krajem a společnými silami tak vznikl prostor pro relaxaci uživatelů knihovny. Dvě křesílka a stolek zhotovili žáci oboru truhlářská a čalounická výroba ze Středního odborného učiliště a praktické školy Kladno Vrapice pod vedením pedagoga Jiřího Šťastného, stolek byl osazen deskou, kterou výtvarně ztvárnili žáci Základní umělecké školy Kladno pod vedením pedagožky Lady Staré. Žáci s pedagožkou Alenou Srpovou zároveň celý pozemek vyčistili a odborně se postarali i o již vzrostlou zeleň a květiny. Bylo zajímavé pozorovat, jak kladně čtenáři knihovny i návštěvníci kulturních akcí, například během velké akce Den Středočeského kraje, tento prostor hodnotili a jak ho hned začali využívat. Napomohlo tomu také příznivé počasí, které ještě během října dovolovalo venkovní posezení využívat.

Vedle pohodlného posezení pak návštěvníky také zajímala deska stolku, kterou žáci pojali literárně. Výtvarně zpracovali citát o čtení spisovatele Bohumila Hrabala, který měl ke Kladnu blízko. Ten v šedesátých letech nastoupil v rámci náboru „70 000 do výroby“ na brigádu do kladenských hutí a zážitky z tohoto prostředí zpracoval ve svých prózách Jarmilka, Krásná Poldi a Skřivánci na niti.

Čtěte také:

Muž v bezvědomí se dusil zvratky, život mu zachránili policisté

Tato velmi dobrá spolupráce se ukázala pro zúčastněné organizace jako velmi výhodná. Knihovna zkulturnila prostředí pro své uživatele rychlou a kvalitní formou, studenti obou škol si pak mohli v praxi vyzkoušet své dovednosti a zhodnotit je ve veřejném prostoru, kde ji na oplátku mohou ohodnotit desítky uživatelů knihovny.

Celý prostor doplňuje výstava pod širým nebem, která ve formě venkovních panelů prezentuje projekt Rady pro mezinárodní vztahy Evropa bez bariér. Vystaveny jsou vítězné návrhy studentů vysokých výtvarných škol.


Autor: Ivona Kasalická


banbad