Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Škola E. Beneš Kladno
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

FOTO: Muzeum protivzdušné obrany v Drnově láká návštěvníky na unikátní exponáty

Středa, 4. července 2018 07:45

Spolek Bunkr Drnov se o vojenský objekt nedaleko Slaného stará už devět let. Za tu dobu dokázala parta nadšenců vdechnout kdysi chátrajícímu areálu nový život a zaplnit ho unikátními exponáty vojenské techniky. Co bylo kdysi přísně tajné, mohou si dnes návštěvníci prohlédnout.

Muzeum protivzdušné obrany v Drnově láká návštěvníky na unikátní exponáty (Foto: Jitka Krňanská – KL)

Na provozu muzea se podílí pět členů spolku včetně Matěje Loudy, který se jakožto rodilý Pražan před devíti lety dostal do Drnova náhodou. „Od vojenských historiků jsem se doslechl o chátrajícímu objektu a bylo mi líto nechat ho padnout,“ vzpomíná. Místa s významnou historickou stopou by podle něj měla zůstat zachována.  

Poslední vojáci bunkr opustili před více než patnácti lety. Areál byl za dob socialismu přísně střežen. Málokdo vůbec věděl o jeho existenci. Dnes se mohou návštěvníci podrobně seznámit s tím, co za dob studené války mohli znát jen vyvolení.

Rozlehlé podzemní prostory byly koncipovány na velkou odolnost. Počítaly i s jadernou válkou. Objekt byl postaven tak, aby byl zcela nezávislý na venkovním světě. Jen považte: Skupina 175 vojáků by dokázala v podzemí přežít tři týdny v naprosté izolaci od dění na povrchu země. Celý areál rozkládající se na 40 hektarech pojal přibližně 1200 vojáků. Nechyběly zde kanceláře, ubikace, restaurační zařízení, prádelna nebo třeba vepřín. Podobně jako pohraniční opevnění nebyla protivzdušná obrana státu nikdy použita. V okolí Prahy přitom bylo připraveno až 19 palebných oddílů.  

Drnovský bunkr má tři patra, z nichž jedno není z bezpečnostních důvodů přístupné, další bude návštěvníkům představeno v nadcházejících letech. Mohla by v něm vzniknout studovna s tištěnými materiály. Z objektu díky zachovalému dobovému vybavení dýchají osmdesátá léta, která lákají filmaře mimo jiné i z Německa.

Vystavené exponáty získává spolek například ve spolupráci s Ministerstvem obrany České republiky formou zápůjček. Nejnovější expozice prezentuje velké protiletadlové systémy. Návštěvníci si mohou prohlédnout různě velké rakety sovětské výroby, největší z nich váží sedm tun. Vnitřní expozice pak nabízí dalších deset unikátních kousků.

„Venkovní expozice je letošní novinkou, kterou stále doplňujeme. Druhé lákadlo je nově vytvořená turistická stezka z vlakové stanice ve Zvoleněvsi. Po obnovené tříkilometrové trase se dá dojít až k bunkru. Prohlídky pořádáme v letní sezoně od června do září, otevřeno je každou sobotu, o prázdninách i v neděli. Začínáme v jedenáct, končíme okolo čtvrté. Prohlídka trvá něco přes hodinu, jelikož se trasa díky přibývajícím exponátům prodlužuje,“ láká návštěvníky Louda. Novinkou letošního roku je i dopravní značení, které řidiče zavede až na hlídané parkoviště u bunkru.

„Provoz areálu je náročný a nákladný. Kombinujeme několik finančních zdrojů. Získali jsme evropské dotační tituly, něco vyděláme na vstupném, případnou údržbu často dotujeme z vlastních kapes. Ročně do bunkru vložíme zhruba 300 tisíc korun, aby nezačal znovu chátrat. Není to snadné, ale neděláme to pro obživu. Naší motivací je nadšení pro věc,“ uzavřel Louda.


Autor: (jk)


banbad