ČSAD KLADNO
  • Kladno
  • Rebuy Stars
  • Den otevřených dveří

Výstava Střední Čechy v Paměti národa se stěhuje z Kladna do Slaného

Úterý, 1. listopadu 2022 11:01

Dnes v 10 hodin byla zahájena unikátní výstava pod otevřeným nebem za přítomnosti autorů a zástupců města. Na zahájení této expozice nechybělo vedení města v zastoupení starosty Martina Hrabánka i místostarostů Radka Vondráčka a Pavla Rubika. Panelovou výstavu lze spatřit v Husově ulici v prostoru před Českou spořitelnou.

Výstava Střední Čechy v Paměti národa se stěhuje z Kladna do Slaného

Výstava přináší dvanáct příběhů z dob války, okupace a totality. Všechny se odehrály v kulisách významných míst Středočeského kraje a všechny mají paralelu v tom, co se dnes děje na Ukrajině. Vypráví je rodilí Středočeši či lidé, kteří v regionu prožili rozhodující okamžiky života. Vzpomínají na hrůzy druhé světové války, nacismu a holokaustu, na protinacistický odboj a lidskou statečnost. Vybavují si příběhy posledních válečných bojů a slepé poválečné odplaty či vzpomínky na život za železnou oponou, komunistické pracovní tábory a sovětskou okupaci v roce 1968. Město Slaný je přitom zastoupeno příběhy Karla Ležáka a Vladimíra Noska.

Putovní výstava, která již navštívila Mladou Boleslav, Mnichovo Hradiště, Nymburk a Kladno, byla vytvořena díky finanční podpoře Středočeského kraje. Další města jsou v plánu na příští rok.