ČSAD KLADNO
  • Kladno
  • Rebuy Stars
  • Den otevřených dveří

CVIČENÍ: Ve slánském bazénu likvidovali hasiči kyselinu sírovou

Pátek, 28. října 2022 09:42

Středočeští hasiči v těchto dnech prochází jedním cvičením za druhým. Nejprve zachraňovali zraněnou osobu na věži kladenské teplárny, aby si následně vyzkoušeli, jak se likviduje kyselina sírová ve slánském bazénu.

Ve slánském bazénu likvidovali hasiči kyselinu sýrovou (Ilustrační foto: HZS Středočeského kraje)

Další z tematických extrémně náročných cvičení všech záchranných složek a především připravenosti hasičských specializovaných jednotek se v tomto týdnu odehrálo ve Slaném. Opravdu tvrdě prověřující cvičení v několika uplynulých dnech prokázalo maximální profesionalitu a připravenost na zásahy, které jsou i teoreticky na hranici možností hasičů, kteří chrání naše životy i majetky.

Zásahové jednotky logicky mnohdy neví, zda-li jde o ostrý výjezd. Až na místě se setkají s realitou cvičení a přesto postupují profesionálně, jako by šlo o skutečnou situaci. V případě kyseliny v bazénu ve Slaném byl dojezdový čas v řádech minut včetně specialistů a kompletního vybavení. Jak uvedl mluvčí hasičského záchranného sboru Tomáš Bakalář: „Toto cvičení bylo zaměřeno na schopnosti zvládnout i situace, kdy dojde k ohrožení osob chemickou látkou. Na místě byl okamžitě zřízen dekontaminační prostor a záchranný tým zasahoval ve speciálním protichemickém vybavení a oblecích. Pro neutralizaci zamoření chemickou látkou ve vodě byl využit Sorbent“.

V uplynulých dnech šlo už o třetí velmi náročné prověření připravenosti hasičů v kladenském okresu, Připravenost všech jednotek byla prověřena i na hradě Karlštejn, kde se jednalo o hašení prodejního stánku. V neposlední řadě se také uskutečnilo plánované cvičení v Kladně. Tam se především prověřila nejen profesionalita, ale i neuvěřitelná zdatnost hasičů. V rámci tohoto prověření schopností speciálních jednotek zachránit osobu z výšky téměř sta metrů. Tyto zákroky patří mezi ty nejnáročnější zkoušky připravenosti specialistů v záchraně osob. Místem pro toto cvičení se stal, všem notoricky známý, komín teplárny.