ČSAD KLADNO
  • Vánoce Kladno
  • Den otevřených dveří
  • Práce ve Slaném

Leoš Stránský: Chci Kladno bezpečné, čisté a zelené

Úterý, 12. července 2022 07:23

Minulý měsíc představil kandidát ODS na kladenského primátora Leoš Stránský první část svého programu zaměřenou na parkování, dopravu a rozvoj Kladna. Nyní zveřejňuje část zaměřenou na bezpečnost, pořádek a zeleň ve městě.

Kandidát ODS na kladenského primátora Leoš Stránský (Foto: ODS)

Problémy s nepřizpůsobivými trápí Kladeňáky dlouhodobě, proč myslíte, že vaše řešení by mělo fungovat? Sliby posloucháme roky, ale ve finále se moc nezměnilo.

Vycházím z toho, co dobře funguje v jiných městech, kde se například registr problémových nájemců osvědčil. Druhým faktorem, který je zásadní, je možnost spolupráce na státní úrovni.  To je největší handicap současného vedení, které nemá přesah za hranice města.

Zastavme se u registru nájemců. Co si pod tím máme představit?

Registr, do kterého město, společenství vlastníků a pronajímatelé budou moci zapsat nájemce, kteří se ukážou jako problematičtí. To vše jde propojit s insolvenčním rejstříkem a ve finále máte nástroj, díky kterému je možné vybírat nájemce, kteří jsou spolehliví a víte, že s nimi nebyly problémy. Kombinace tvrdého postupu vůči problematickým nájemníkům a systému třikrát a dost, díky kterému je možné problematickým lidem krátit dávky, je část opatření, které situaci změní k lepšímu.

Říkáte, že registr nájemců funguje i jinde. Kde?

V zahraničí je to například běžné v Anglii. U nás to zavedli nedávno v Mostě.

Jak chcete z města dostat ubytovny?

Podobně jako se to mým kolegům povedlo při rušení ubytovny v Americké. Město to nestálo ani korunu, ubytovna je pryč a obyvatele se podařilo umístit mimo Kladno. Cest je víc. Jasně se tam ukázalo, že když se chce, tak to jde.

Dalším bodem je zeleň a pořádek ve městě. Co je podle vás možné zlepšit v těchto bodech?

Zeleň a pořádek je po bezpečnosti tím, co rozhoduje o tom, jak se v městě cítíme. Nejde jen o vizuální dojem, ale jde i o klima v ulicích. Kladno je obklopené lesy což je výhoda, kterou si musíme zachovat. Bohužel na mnoha místech se kácí, a to jak v lesích, tak ve městě, aniž by proběhla následná výsadba. To chci změnit. Závazek je vysadit 500 stromů každý rok, lépe hospodařit s vodou ve městě, vytvořit v sídlištích vodní prvky, zajistit tím příjemnější klima v letních parnech a zlikvidovat všechny černé skládky, které vznikají v okolí.

Proč zrovna 500 stromů ročně?

Protože co se neměří, to se nezlepší. (smích) Abych to zasadil do kontextu. V minulosti na Kladně bylo vysazováno 150-350 stromů ročně.  Už nyní víme, že některé stromy v sídlištích dožívají, proto je lepší je obnovovat postupně, aby se nemuselo kácet plošně. V tuto chvíli město nemá žádný dlouhdobý cíl ani plán výsadby.

Poslední část je nazvaná Město na vaší straně. Myslíte, že nyní město nehájí zájmy občanů?

Ono to není tak černobílé. První věc je, že Kladno dlouhodobě poškozují hádky a politické tahanice, ty pomáhají jen tomu, kdo je vyvolává.  Já myslím, že hádání nikomu neprospěje. Pokud chceme, aby se při rozvoji města plánovalo v horizontu delším než je jedno volební období a aby se na opravě a výstavbě velkých staveb investičně podílel kraj i stát, bez domluvy to nepůjde.

 Druhá část je komunikace města obecně, která kulhá na obě nohy. Lidé se o stavbách, které ovlivní jejich okolí, dozvídají většinou až ve chvíli, kdy se kope; to opravdu není dobře. Práci pro město vnímám jako službu lidem, a tak to beru i v kampani. Kandiduji s tím, že chci být primátorem, na kterého s může kdokoliv kdykoliv obrátit. V kontaktní kampani lidem nerozdávám propisky ani jiné reklamní předměty, ale dávám jim vizitku se svým číslem a emailem.

A pokud vás nezastihnou v kampani?

Číslo je na našich stránkách www.planprokladno.cz