Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

V Kladně se mají cyklisté na co těšit

Pátek, 18. června 2021 07:20

Po více než dvou letech příprav se přiblížila realizace cyklostezky z ulice Sportovců od FK Rozdělov k železniční zastávce Kladno-Rozdělov. Projekt je hotový a konečně se podařilo dosáhnout dohody s majitelem pozemků, přes které zmíněná cyklostezka povede. Letos také dojde k několika vylepšením, která ocení zejména lidé využívající kolo jako dopravní prostředek. Některé z úprav uvítají i chodci.

V Kladně se mají cyklisté na co těšit (Ilustrační foto: KL)

Cyklostezka od FK Rozdělov se u železniční zastávky Kladno-Rozdělov napojí na již hotový úsek, který vede na okružní cyklotrasu 0017. Pro zvýšení komfortu a bezpečnosti Kladno jedná se Správou železnic o úpravě přejezdu, aby zde pěší a cyklisté nemuseli vstupovat do vozovky. Pokud vše půjde dobře, začne se budovat ještě v letošním roce.

Postupně budou také přeznačovány sdílené cyklostezky, které vznikly před lety. Zpětné úpravy v chodník s povoleným vjezdem cyklistů posílí ochranu chodců. Jízda na kole bude umožněna, ale zároveň bude omezena její rychlost, a to maximálně na 20 kilometrů v hodině. V tomto režimu budou fungovat i některé nové úseky, například chodníky podél ulic Milady Horákové a Huťské.

Cyklisté se dočkají vyznačení pilotního úseku s ochrannými cyklopruhy v Billundské. Díky tomu dojde v této oblasti k mírnému přetrasování okružní cyklotrasy 0017. Nově povede právě po těchto cyklopruzích. Odstraní se tím přerušení stávající trasy ulicí Unhošťskou, kde jsou dnes cyklisté po vybudování kruhového objezdu v Přítočně „hnáni“ na frekventovanou silnici mezi auta.

Dalšího drobného zlepšení se dočkají cyklisté v oblasti náměstí Svobody. Tam se pro kolaře zobousměrní provoz v úseku ulic K Nemocnici a Vašatova, aby se cyklisté jedoucí z Rozdělova do centra vyhnuli frekventované třídě ČSA.

„A protože je rovněž třeba mít možnost kolo bezpečně zaparkovat, začneme letos s postupným umisťováním takzvaných účkových stojanů, které známe třeba z náměstí Jana Masaryka nebo ze Sletiště,“ upozornil vedoucí odboru dopravy Tomáš Fujan. Stojany bude město rozmisťovat na základě podnětů sesbíraných v anketě od kladenských cyklistů. „V následujících letech je v plánu instalovat zhruba tři sta těchto stojanů na více než sto padesáti různých místech. V neposlední řadě také jednáme o možnosti obnovy dotované úschovy kol na kladenském nádraží. Chceme tak vyjít vstříc modernímu trendu bike and ride,“ dodal Tomáš Fujan.

Zdroj: Město Kladno