Slánský spolek Wotrubia zve na zajímavou přednášku
Pondělí, 23. září 2019 08:10
Spolek Wotrubia organizuje za podpory sdružení Občané města Slaného přednášku „Mnichov 1938 jako noční můra, syndrom i využitelná zkušenost “. Ve čtvrtek 26. září od 18:00 hodin ji v Městském centru Grand (II. patro, salónek, vstupné dobrovolné) přednese Libor Stejskal.
Podle jeho názoru je totiž Mnichov 1938 pro většinu Čechů stále jakousi noční můrou, vyvolávající silné emoce a často i velmi kontroverzní postoje. Do značné míry je to dáno přetrvávajícími stereotypními a často mylnými výklady toho, co se v září 1938 odehrálo. Libor Stejskal tuto tezi ještě rozvíjí: „Udržujeme mýtus cizí zrady na nás a sebepojetí oběti v jakési unikátní dějinné tragédii. To je ovšem sebeklam. Měli bychom se snažit vidět rok 1938 jako nikterak výjimečnou situaci v lidských dějinách, která měla i zcela jiná řešení. O nich je třeba diskutovat: co bylo lepší, jaké zisky a ztráty by které přineslo. A zejména bychom měli z této vlastní historické zkušenosti vyvozovat správné postoje k dnešním mezinárodně politickým a bezpečnostním problémům. Pak Mnichov přestane být syndromem a stane se využitou zkušeností.“ S těmito názory lze sice polemizovat, nicméně se při hlubším pohledu ukazuje jejich naprostá oprávněnost.
Libor Stejskal se věnuje bezpečnostní politice na národní a evropské úrovni, konceptu bezpečnosti, jejím společenským a environmentálním aspektům a lidské bezpečnosti. Je zapojen do evropských i národních projektů bezpečnostního výzkumu, pracoval v komisi pro přípravu Bílé knihy o obraně ČR, v letech 2008 byl civilním expertem rekonstrukčního týmu v Afghánistánu, je členem redakční rady časopisu Obrana a strategie. Je autorem knihy „Drama ’38 : opevnění, Češi a Němci, mobilizace na Liberecku v roce 1938“.
Pavel Bartoníček