SAMK TV Měsíční Kladno
ČSAD KLADNO
 • Restaurace Sleťák
 • SOU a SOŠ Kladno
 • Kladno

Osobnosti města Kladna: Jan Vella

Čtvrtek, 27. července 2023 11:49

Jejich jména jste určitě někdy slyšeli. Po mnohých z nich se v Kladně jmenují ulice, jiní zde mají pamětní desky. Přestože na jejich odkaz denně narážíte, často možná netušíte, čím byli tito lidé významní. Seriál Kladenských listů si klade za cíl osobnosti spjaté s historií města čtenářům přiblížit. Tváří dnešního dílu je Jan Vella.

Jan Vella (Zdroj – foto: Město Kladno)

Kladenský rodák Jan Vella patřil k nejschopnějším československým pilotům v britském Royal Air Force. Jeho schopností si ještě v domovské vlasti všiml velitel Vojenské letecké školy v Chebu, kam Vella přišel z prostějovské školy pro odborný dorost letectva.

V roce 1925 nechal Vellu zařadit do kurzu stíhacích pilotů. Po absolvování byl Vella jako četař se specializací polní pilot/noční stíhač přeřazen do leteckého pluku ve Vajnorech na Slovensku. Dotkla se ho však úsporná opatření, kvůli kterým byl nucen armádu roku 1928 opustit. Vrátil se zpět na Kladensko, kde vyrostl a kde jeho rodiče dosud bydleli v Pálečku poblíž Zvoleněvsi. Jan zamířil na Kladno, kde dostal místo strojvedoucího u Československých drah.

Železnice v něm ale lásku k létání nepotlačila. Jezdil na kbelské letiště, kde se udržoval v letecké kondici a využíval příležitostí při různých leteckých přehlídkách. I na dráze se osvědčil. Jako třicetiletý mohl jezdit s chloubou tehdejších kolejí − motorovým expresem Slovenská strela.

Po okupaci země březnu devětatřicátého roku se ale zřejmě rozhodl uplatnit své schopnosti jinde. Na podzim odjel do Bejrútu, odkud přes Marseilles putoval do československého vojenského tábora v Agde na pobřeží Středozemního moře. Samozřejmě se hlásil u leteckého pluku. Doma zanechal manželku s dcerou, které později zatklo gestapo.

Vella pak z Francie pokračoval do Velké Británie. Krátce působil v 312. československé stíhací peruti, ale podle Angličanů byl na stíhacího pilota ve svých šestatřiceti letech příliš starý. Nastoupil proto do 41. skupiny, kde testoval nová a opravená letadla. To mu ale nestačilo, chtěl být nasazen v boji a po urgencích se na jaře roku 1943 skutečně mohl připojit k 311. československé bombardovací peruti, kde si mimo jiné vysloužil Záslužný letecký kříž za potopení německého torpédoborce v jedné z bitevních operací.

Létání se mu také nakonec stalo osudným. Paradoxně nezemřel v bitvě, ale cestou na dovolenou.

Ve středu 10. ledna 1945 před jedenáctou hodinou odstartoval z vojenského letiště na severovýchodě Skotska letoun Oxford PH404. Do cílového městečka Hornchurch nedorazil a jeho pětičlenná posádka byla prohlášena za nezvěstnou. Mělo se za to, že letadlo spadlo do moře. Teprve v srpnu téhož roku byl vrak letadla nalezen ve skotských horách. Na jeho palubě byli přední českoslovenští letci Karel Kvapil, Leo Linhart, Rudolf Jelen, operátor Valter Kauders a kladenský rodák Jan Vella. Jejich ostatky byly uloženy v československém oddělení válečného hřbitova v Brookwoodu.

V roce 2006 byl Jan Vella jmenován in memoriam čestným občanem města Kladna. Jeho jméno dnes nese ulice v někdejší kolonii Poldi-Siedlung na pomezí Sítné a Kročehlav.

Autor: (jk)


 


 1. krimi

  Kladenské policie hledá agresora snědé pleti, incident se stal na Sletišti

 2. zprávy

  Kraj rozdělí sedm milionů mezi 15 azylových domů

 3. sport

  Podpořte Kanonýry Kladno už dnes v zápasu proti Znojmu

 4. krimi

  Poznáváte muže na fotografii, oznamte to policii

 5. info z radnice

  Přechod na nový informační systém na jeden den uzavře Magistrát v Kladně

 6. krimi

  Slánský strážník pomohl zadržet hledanou osobu ve svém volnu

 7. info z radnice

  Divadlo ve Slaném bude slavit přesně 30. prosince 140 let od svého otevření

 8. info z radnice

  Kladenské gymnázium projde celkovou rekonstrukcí

 9. info z radnice

  Primátoři 20 měst zaslali otevřenou výzvu představitelům státu

 10. zprávy

  Střední škola služeb a řemesel Stochov navštívila zámek v Lánech

 11. pozvánka

  Do Zooparku Zájezd dorazí kouzla a čáry

 12. sport

  HK Lev Slaný pořádá v neděli nábor nových lvíčat

 13. zprávy

  Ortopedické oddělení kladenské nemocnice pořídilo dvě nové artroskopické věže.

 14. zprávy

  Projekt krajů, Čtyřmezí, přinese lepší dopravní obslužnost pro cestující

 15. zprávy

  Střet cisterny s dodávkou na obchvatu Slaného

 16. foto

  Iroshokej pomáhá handicapovaným dětem, je přínosem v pro ty ostatní

 17. info z radnice

  Zastupitelé města Kladna, řesili uzemní plán, ale mimo jiné i pyrotechniku

 18. sport

  Plavecký bazén v Kladně slaví padesát let od zahájení provozu

 19. pozvánka

  Uherský býk se bude letos ve Slaném rožnit tuto sobotu

 20. krimi

  Prozradíme vám, kde v Kladně tento týden měří policie rychlost