Teplárna Kladno Roebels Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Práce ve Slaném
  • Teplárna Kladno

Ve Středočeské knihovně bude své miniatury vystavovat malíř Jindřich Ulrich

Úterý, 27. března 2018 07:10

Středočeská vědecká knihovna v Kladně zve na hodinu zábavného dějepisu v podání malíře Jindřicha Ulricha. Slavnostní zahájení výstavy se uskuteční ve středu 28. března od 18 hodin.

Ve Středočeské knihovně bude své miniatury vystavovat malíř Jindřich Ulrich (Foto: KL)

Poslední žijící středověký miniaturista (jak jej nazval profesor Vít Vlnas ve své úvodní řeči při výstavě v Clam-Gallasově paláci) – malíř Jindřich Ulrich – se narodil 21. března 1950 v Praze. V letech 1965-1969 absolvoval SUPŠ v Praze, obor užitá grafika. Mezi roky 1969-1977 byl zaměstnán jako propagační výtvarník. A již v roce 1978 se osamostatnil coby malíř a ilustrátor „na volné noze“.

Inspiraci nachází v historii, zejména v 18. století. Ikonicky zaznamenává královské komnaty, slovutné panovníky, laboratoře s křivulemi a hmoždíři, ale velmi často také knihovny plné rukopisů v kožených vazbách. Přesto jeho olejomalby nejsou čistě historické. Jindřich Ulrich využívá svou jedinečnou imaginaci k vytváření často groteskních, leč precizně vyvedených, momentek, jejichž velikost zřídka přesahuje formát 9 x 12 centimetrů. Jeho díla jsou zastoupena v soukromých sbírkách po celém světě.

K nejvtipnějším důvodům, které udává jako původ své záliby v miniaturách, nepochybně patří nedostatek prostoru v místě vyhrazeném pro práci.

Autor: Jitka Hrušková