Už i Hydrometeroligický ústav varuje před klíšťaty
Středa, 14. května 2025 04:42
Klíšťata figurují jako přenašeči řady infekčních chorob, mezi nejfrekventovanější patří lymská borelióza a klíšťová encefalitida. Přinášíme aktuální informace až do konce bez nutností placení.
Stupně aktivity
Stupeň 1 = malé riziko
Pro návštěvu listnatých a smíšených porostů a křovin s bylinnou vegetací zvolit oblečení z hladké světlé látky a občas prohlédnout, zejména kalhoty, a případně odstranit přichycená klíšťata (totéž i v dalších stupních rizika). Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat.
Stupeň 2 = mírné riziko
Použití repelentu, nesedat a nelehat v porostech. Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat.
Stupeň 3 = středně velké riziko
Použití repelentu, nesedat a nelehat v porostech, nevstupovat do křovin. Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat.
Stupeň 4 = vysoké riziko
Použití repelentu, nesedat a nelehat v porostech, nevstupovat do křovin a bylinné vegetace, zejména na okraji lesa, na okraji vodních toků a listnatého mlází. Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat.
Stupeň 5 = mimořádné riziko
Použití repelentu. Nevstupovat volně do listnatých a smíšených lesů, pohyb pouze po zpevněných cestách. Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat.
Aktuální stav
Jak se zachovat po přisátí klíštěte najdete ZDE
Jak ovlivňuje počasí vývoj klíštěte obecného?
Zvýšení či snížení teploty v daném období, změny ve srážkových úhrnech a v sezónnosti počasí mají velký vliv na vývoj klíšťat a potenciální přenos infekčních onemocnění těmito parazity. Jednotlivé klimatické faktory působí komplexně a ovlivňují jak jejich vývoj, tak populaci jejich hostitelů (primárních přenašečů patogenů) na kterých sají. Počátek sezóny klíšťat úzce souvisí s průběhem počasí, při krátkých a mírných zimách je nutné počítat s brzkou „klíštěcí aktivitou“. Největší výskyt klíšťat je pozorován v období od března do června, s hlavním vrcholem v květnu, druhý vrchol přichází na podzim a trvá do příchodu prvních mrazů. Obecně se dá říci, že nejlépe klíšťatům svědčí teplé a vlhké prostředí, nejhůře se vypořádávají se suchem.
V jakém prostředí se klíšťatům daří?
Typickým biotopem klíštěte jsou listnaté a smíšené lesy a porosty křovin s bylinným patrem, kde se udržuje optimální vlhkost po celý den. Klíštěti se také daří na okrajích vodních toků a ploch, v parcích, zahradách a na neudržovaných pastvinách. Výrazně méně jich najdeme v jehličnatých lesích, především jsou-li bez podrostu, a v kamenitém prostředí s minimem porostu. Díky specifickým nárokům na vlhkost prostředí klíšťatům nesvědčí osluněná a výrazně suchá a holá místa. Podobně nevhodné jsou také trvale podmáčené biotopy. V zemědělských kulturách se prakticky nevyskytují.
Co vyjadřuje index aktivity klíštěte?
Index aktivity klíšťat ukazuje na podíl klíšťat na daném místě, která jsou připravena k napadení hostitele. Při vyšší aktivitě klíšťat je větší riziko, že nás klíšťata nakazí některou nemocí, které přenáší. Toto riziko je vyjádřeno na stupnici od jedné do pěti, kde 1 je nejnižší stupeň rizika, a doplněno o doporučení, jak se v předpovídané situaci chovat.
Jak se aktivita klíšťat předpovídá?
Pro předpověď aktivity klíšťat využíváme teplotu a vlhkost vzduchu. Klíště nemá rádo extrémy, takže jeho aktivitu snižují nízké i velmi vysoké teploty, extrémní sucho, nebo naopak velké vlhko. Naše předpověď vychází z matematických vztahů mezi aktivitou klíšťat a počasím, které jsme vytvářeli spolu se Státním zdravotním ústavem. Předcházel tomu systematický víceletý monitoring klíšťat a terénní mikrometeorologická měření.
Jak ovlivňuje klíště změna klimatu?
Díky zvýšeným teplotním průměrům v posledních desetiletích se výskyt klíštěte obecného posouvá do vyšších nadmořských výšek, a proto se s ním můžeme setkat i v horských oblastech až na samé horní hranici lesa.
Zdroj: ČHMÚ
-
video
Vedení města ve Slaném originálně otevřelo plovárnu, žádné stříhaní pásky
-
zprávy
Chlebíček svatého Jána a co má společného s ryzostí zlata
-
zprávy
Cyklistická zastávka mezi Brandýskem a Stehelčevsi: Zmrzlina, která je víc než jen osvěžení
-
zprávy
Letní dětské tábory se blíží – na co před odjezdem rozhodně nezapomenout
-
zprávy
Anatomie, fungování lidského těla – 2. díl
-
zprávy
Život ≠ drogy: Známe vítěze kladenské výtvarné soutěže
-
zprávy
Jiří May – Kronika rodinného chaosu – Umělá inteligence vám má pomáhat, myslet i pracovat.
-
zprávy
Strážníci poskytovali okamžitou pomoc sraženému mladíkovi po nehodě v centru Kladna
-
zprávy
Útěk před strážníky byl marný, hledaný muž skončil v poutech
-
zprávy
Pozvánka na výstavu: Krása světa objektivem Dagmar Stříbrné
-
zprávy
Letní prázdniny 2025 a bezpečnost na silnicích
-
zprávy
Jízdu motorkáře bez řidičáku zastavili kladenští strážníci. Motocykl neměl značku, muž odmítl test na drogy
-
zprávy
SVĚTOVÝ DEN RYBÁŘSTVÍ A CO JE „PETROVA RYBA“?
-
zprávy
Svatý Jan a Pavel, patroni dobrého počasí
-
zprávy
Hasiči apelují na veřejnost – zvažujte, kdy volat kvůli likvidaci obtížného hmyz
-
zprávy
Záchranná mise v deštivém jetele: Srnčata dostala šanci na život
-
zprávy
První pomoc – Úrazy související s užíváním skateboardů, inline bruslí apod
-
zprávy
Bazilišek Juliův – nový obyvatel Tropického skleníku v zooparku Zájezd
-
zprávy
Podezření se potvrdilo. Odhozené doklady pod Sítenským mostem souvisely s trestnou činností
-
zprávy
Pozor na volně pobíhající hnědé ovce na výjezdu ze Slaného směr Smečno