Syntetickou DNA v Kladně v roce 2024 označili 166 kol, forenzní značení je účinná prevence před zloději
Čtvrtek, 9. ledna 2025 08:30
Celkem 166 kol, elektrokol, koloběžek a elektrokoloběžek bylo letos v Kladně opatřeno forenzním značením. S inovativní prevencí se začalo již v roce 2018 a od té doby bylo syntetickou DNA opatřeno už 860 jízdních prostředků. Ze statistik přitom vyplývá obrovská účinnost tohoto řešení. Za celé roky totiž byly odcizeny a nedohledány pouze tři forenzně označené předměty na Kladensku.
Forenzní identifikační značení majetku (FIZM) syntetickou DNA se v Kladně provádí již od roku 2018. Spolupodílí se na něm statutární město Kladno a odbor prevence kriminality Ministerstva vnitra ČR. V Kladně značení provádí městská policie a Policie České republiky.
Pod rukama strážníků v letošním roce prošlo 120 kol a dalších dopravních prostředků. Kvůli velkému zájmu musela Městská policie Kladno přidávat termíny s možností označení a poslední dvě kola byla ošetřena v polovině listopadu. Pěti osobám bylo FIZM odmítnuto, protože nebyli schopni doložit legální způsob nabytí jízdního prostředku.
Jak vysvětlil strážník specialista Milan Krupka, dopravní prostředek je označen na deseti různých bodech substancí syntetické DNA, která je čitelná speciálním mikroskopem. „Označení není pouhým okem viditelné a jeho unikátnost spočívá v uložení číselné informace na mikrotečce, jenž je pomocí pojidla pevně ukotvena na značeném předmětu. Kolo je také opatřeno samolepkou, která informuje potenciálního pachatele, že předmět je chráněn. Zároveň s tím, se pořizuje i fotodokumentace,“ popsal Krupka.
Právě viditelná část, tedy samolepka upozorňující na FIZM, je mnohdy nejúčinnější zbraní proti potenciálním zlodějům. Dokládá to i případ vykradených sklepních kójí v Kladně, kdy jediné kolo, které zloději neodcizili bylo forenzně označeno.
Syntetická DNA obsahuje číselnou informaci, pod níž je dopravní prostředek veden v evidenci. Jednotlivá kola zde mají svou tzv. BikeGuard. Zjednodušeně řečeno, jde o virtuální ekvivalent technického průkazu vozidla. Údaje se ukládají do centrální mezinárodní databáze REFIZ (Registr identifikačního značení). Do něj má přístup pouze pověřená osoba a nahlížet do něj může jak městská policie, tak Policie České republiky. Aby se systém v terénu ještě zjednodušil, letos k označení přibyl i QR kód, pomocí něhož lze snadno zjistit majitele a další informace z REFIZ.
Zuzana Bělohradská z prevence kriminality Magistrátu města Kladna upřesnila, že v letošní roce bylo v Kladně celkově označeno 165 dopravních prostředků v hodnotě více než šesti milionů korun. „Největší zájem o forenzní značení byl během pandemie, kdy si mnoho lidí pořídilo nové kolo. Zájem ale neupadá a částka ochráněného majetku se každoročně zvyšuje. Zájemci za forenzní značení nic neplatí. Projekt je spolufinancován ministerstvem vnitra,“ řekla Bělohradská.
Zdroj: Zuzana Hokrová