Central Kladno Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Vodárny Dobrovolnické centrum
  • SAMK
  • Divadlo Lampion
  • Strachcross

Osobnosti města Kladna: Jaroslav Hruška

Úterý, 1. Leden 2019 08:45

Jejich jména jste určitě někdy slyšeli. Po mnohých z nich se v Kladně jmenují ulice, jiní zde mají pamětní desky. Přestože na jejich odkaz denně narážíte, často možná netušíte, čím byli tito lidé významní. Seriál Kladenských listů si klade za cíl osobnosti spjaté s historií města čtenářům přiblížit. Tváří dnešního dílu je Jaroslav Hruška.

Jaroslav Hruška (Foto: cs.wikipedia.org)

Jednou z významných postav, které se zasloužily o rozvoj města Kladna, je MUDr. Jaroslav Hruška, muž mnoha talentů. Narodil se v Solnici u Rychnova nad Kněžnou 5. října 1847. Střední školu absolvoval v Hradci Králové, odkud pokračoval do Prahy na lékařskou fakultu. V roce 1872 se stal doktorem medicíny a chirurgie. Krátce nato vyhrál konkurz vypsaný Bratrskou hornickou pokladnou Pražské železářské společnosti v Kladně.

V průmyslovém městě se ihned zapojil do společenského života. Už v roce 1889 se stal starostou, kterým zůstal s tříletou přestávkou až do roku 1918. Za jeho starostování se z malého bezvýznamného hornického městečka stalo vzkvétající město disponující dostatkem pitné vody a elektrickým světlem. Vydlážděny byly ulice, zřízena byla i kanalizace. Dále se postavila nemocnice, nová radnice, reálka, průmyslová škola, městská spořitelna nebo knihovna.

Po odchodu z veřejného života žil v ústraní. Ročně pobíral penzi 10 tisíc korun, kterou mu obec udělila za zásluhy. Zemřel 9. června 1930 a pochován je v rodné Solnici.

Za svého života byl také činný na literárním poli. Vydal několik prozaických i veršovaných děl. U příležitosti otevření kladenského divadla také napsal hru Znak. Jako literát vystupoval pod pseudonymem H. Uden − obráceně neduh. Autor si jej zvolil s ohledem na své povolání.

Poněkud překvapivě ve městě dodnes nemá pamětní desku a žádná z ulic nenese jeho jméno.

Autor: (jk)


banbad