Tip na výlet: Lom Velká Amerika
Pátek, 20. srpna 2021 06:30
Prázdniny se pomalu blíží ke svému konci, proto by se vám mohl hodit tip na dobrý výlet. Vezměte partnera, děti, rodiče nebo kamarády a zajeďte se podívat na místa, která stojí za to navštívit. Kladenské listy vám letos o prázdninách pravidelně, každý den v týdnu, přináší různé tipy na výlety. Ten dnešní je lom Velká Amerika.

Asi nejznámější český zatopený vápencový lom Velká Amerika leží přibližně 40 minut jízdy autem od Kladna. Podle odborníků je fyzická náročnost procházky zde na lehké úrovni. Výlet tedy můžeme doporučit i pro rodiny s dětmi, které rády využijí poslední krásné dny končících prázdnin.
Velká Amerika je vápencový lom na území obce Mořina v okrese Beroun. Je největším ze skupiny zdejších lomů, má velikost asi 750 × 150 metrů, hloubka bývá udávána v rozmezí 67 až 80 metrů.
V jeho blízkosti, pouhé čtyři kilometry. se nachází i hrad Karlštejn. Specialisté na výlety tedy radí nejdříve navštívit ten a na Velkou Ameriku vyrazit poté. Pěšky, nebo autem.
Pěšky:
Před první hradní bránou se dáte doprava pořád rovně až do obce Mořina. V Mořině odbočíte na první křižovatce ve tvaru T doleva a budete pokračovat rovně až na konec obce k další křižovatce, tentokrát ve tvaru Y. Na ní se dáte znovu doleva, pak přejdete železniční trať až dojdete k malému parkovišti vpravo od silnice. Přímo naproti němu je pak vyhlídka lomu.
Autem:
Z parkoviště v Kalštejně odbočíte doprava směrem na Hlásnou Třebáň. V Hlásné Třebani se za samoobsluhou dáte doleva a dojedete do Mořiny, až na její konec a budete se držet vlevo směrem k obci Bubovice. Až přejedete železniční trať, dojedete po cca 400 metrech na malé parkoviště přímo u silnice. Lom Velká Amerika se nachází hned naproti.
Autor: (red)
-
zprávy
Páté zasedání zastupitelstva Slaný
-
zprávy
Jedna ze soch Slánského muzejního léta je trvale na rohu Smetanova náměstí
-
zprávy
Ve Slaném nová sportovní hala roste neuvěřitelně rychle
-
zprávy
Vysoká prohra. Kanonýři Kladno se doma pokusí o srovnání
-
zprávy
Zapojte se do výzvy 10 000 kroků
-
zprávy
Kurzy finanční gramotnosti pro žáky, učitele i seniory. Jsou zdarma
-
zprávy
Zastupitelé schválili rozpočet. Kladno bude hospodařit s svěma a půl miliardami
-
zprávy
Hanka doporučuje co zažít tento týden ve Slaném
-
zprávy
Kladno zná nejlepší sportovce roku 2022, Pospíšilovi tleskalo plné divadlo
-
zprávy
České hokejové reprezentantky budou ve Slaném, přijďte si s nimi zatrénovat
-
zprávy
Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům
-
zprávy
Kolama dolů – učme se přežít
-
zprávy
Středočeský kraj podpoří seriál závodů v běhu a plavání
-
zprávy
Školy ve Slaném doznají mnoho pozivních změn
-
zprávy
Evropští energetici se setkají V Kladně
-
zprávy
Splňte si možná svůj sen, pojďte pracovat do ZOO
-
zprávy
Město Slaný má na náměstí konečně funkční WC a dokonce s obsluhou
-
zprávy
Kladenské medvědice Marta a Míša jsou už vzhůru
-
foto
Respekt od světové jedničky si získal český baseball v Tokiu
-
zprávy
Je to marné a je to marné a zas opilec za volantem, tentokrát přes tři promile