13. září: Světový den první pomoci
Sobota, 13. září 2025 06:43
13. září 2025 si připomínáme Světový den první pomoci. Potřeba umět poskytnout první pomoc stále narůstá. Nejde ale jen o domácí úrazy, dopravní nehody a podobně.
V Třemošné proběhlo rozsáhlé humanitární cvičení pod názvem Tornádo, které simulovalo zásah po úderu silného tornáda v obytné oblasti. Cílem bylo prověřit připravenost a spolupráci záchranných složek v krizové situaci, kdy je třeba rychle pomoci zraněným, evakuovat obyvatele, postavit zázemí a zajistit základní potřeby.
Letos chceme upozornit na jeden z důvodů zvýšení potřeby první pomoci, kterým je nárůst počtu povodní, vln veder, bouří, lesních požárů a podobných extrémních klimatických jevů. Loňské povodně nebo tornádo na jižní Moravě (2021) ukazují, že to platí i v ČR. I když přicházejí bez varování, můžeme se na ně připravit a tím snížit vzniklé ztráty. A právě dovednost první pomoci je ve všech těchto případech zásadní.
A právě »Záchrana životů při extrémních klimatických jevech« je tématem letošního Světového dne první pomoci, kterým je od roku 2000 vždy druhá zářijová sobota.
Světový den má všechny upozornit na to, že dovednost poskytnout první pomoc může v prvních minutách rozhodnout o životě a smrti člověka, ukázat, že první pomoc je vlastně jednoduchá a sdělit, jak a kde se ji naučit. #WorldFirstAidDay2025
Mezinárodní hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce je největším školitelem první pomoci na světě – prostřednictvím svých 192 národních společností ročně předá dovednost první pomoci více než 20 milionům lidí celého světa.
I pro Český červený kříž je výuka první pomoci po desítky let tradičním programem. Jejich kurzy projde 50 tisíc lidí ročně, od dětí až po dospělé. A posouvají ji:
- letos spustili kurzy první pomoci s prvky virtuální reality – scénáře ve virtuální realitě vás lépe připraví na realitu skutečnou,
- provozují interaktivní portál zaměřený na děti a mládež mladyzdravotnik.cz,
- při mimořádných událostech jsou kromě první pomoci užitečné i další dovednosti: spustili proto portál zvladnesto.cervenykriz.eu.
Do konce této dekády chtějí naplnit doporučení Mezinárodní federace společností ČK&ČP, aby v každé domácnosti byl alespoň jeden člověk znalý první pomoci. V kritických chvílích může vyškolený laik zachránit život ještě před příjezdem zdravotnické záchranné služby.
I letos u příležitosti Světového dne pořádají oblastní spolky pro veřejnost ukázky poskytování první pomoci. Samozřejmě stále pořádájí po celé republice kurzy první pomoci – jsou dostupné každému, vybrat si vhodný kurz nebo akci ke Světovému dni první pomoci můžete přímo na webu www.cervenykriz.eu/prvni-pomoc .
Uměli byste i Vy první pomoc poskytnout?
-
zprávy

Rozkvetlé palačinky, vhodné i pro vegany
-
krimi

Strážníci na Kladně jsou opravdu všestranní, případy pomoci zvířatům nejsou vyjímkou
-
zprávy

Nezlomný optimista s duší bojovníka: Navždy odešel Jan Potměšil
-
video

Svatba snů v Královickém dvoře kousek od Prahy a Kladna
-
zprávy

Pro jeden tým je ještě místo, přihlaste se pokud si myslíte že to umíte
-
komerční sdělení

Svárov, škola se 120 letou tradicí, hledá spolupracovníky do svého týmu
-
pozvánka

Lovci zkamenělin na Kladensku: Výprava do pravěkého pralesa na Ronovce
-
video

Hříšníků byly stovky – Speed marathon ve Středočeském kraji
-
zprávy

Kladenský basketbalový fenomén: Holky z U15 útočí na republikové pódium
-
zprávy

Nezapomeňte si vyměnit občanský průkaz včas
-
zprávy

Rádio Relax zve na 19. charitativní bazárek v Kladně
-
pozvánka

Svět skrze hledáček: Slánský Fotosalon otevírá brány
-
zprávy

Uzavírka části ulice ke stadionu začne od pondělí 20. dubna
-
sport

Hokejový turnaj Golden cup ve Slaném – hrát budou i strážníci z Kladna
-
zprávy

Kousek od Kladna , už v sobotu, můžete zažít největší bitvu rytířů v Evropě
-
krimi

Opět falešní policisté a bankéři, žena předala osobně cizímu muži milion korun
-
zprávy

Kladeňáci se o teplo bát nemusí, ceny budou pro násldující roky stále nízké a fixní
-
zprávy

Rychlá soutěž o poslední dvě vstupenky do lunaparku Spilka na Kladně
-
zprávy

Zelený grunt – Firemní akce, která chutná jinak
-
krimi

Speciální kontroly na středočeských silnicích




