Lidice si připomenou 83 let od tragédie: Pietní akt a koncert Pro Lidice
Úterý, 10. června 2025 05:55
Víkend bude v Lidicích patřit vzpomínce, která nenechá nikoho chladným. V sobotu 14. června 2025 se od 10 hodin uskuteční pietní akt u společného hrobu lidických mužů, připomínající 83. výročí vyhlazení obce nacisty.
Tragédie z 10. června 1942, která navždy poznamenala české dějiny, bude uctěna důstojným způsobem. Vstup do všech muzejních a výstavních expozic Památníku Lidice bude v tento den pro veřejnost zdarma.
Součástí pietního dne bude bohatý doprovodný program, jehož detaily jsou k dispozici na webových stránkách Památníku Lidice: https://www.lidice-memorial.cz.
Večer před pietním aktem, v pátek 13. června od 20:00, ožije nádvoří muzea Děkovným koncertem Pro Lidice. Koncert tradičně pořádá Památník Lidice jako poděkování všem, kdo pomáhají uchovávat památku na vyhlazenou obec. Hlavním protagonistou bude Ústřední hudba Armády České republiky, která vystoupí spolu se sólisty Lucii Silkenovou, Michaelou Tomešovou, Tomášem Traplem a Tadeášem Prokopem. Večerem provede Václav Žmolík.

Tématem letošního ročníku koncertu jsou významná výročí:
125 let od narození sira Barnetta Strosse, iniciátora hnutí Lidice Shall Live
80 let od návratu přeživších lidických žen a prvních dětí
70 let od založení Růžového sadu
25 let od vzniku příspěvkové organizace Památník Lidice
Do programu koncertu bude začleněno čtení jmen zavražděných lidických dětí a také silný moment s názvem „Světla z oken lidických domů“, během něhož budou rozsvíceny svíčky na místech, kde kdysi stávaly domy zničené obce. Koncert je zdarma a přístupný široké veřejnosti.
Organizátoři srdečně zvou všechny, kteří chtějí uctít památku lidických obětí a připojit se k tichému poselství míru, sounáležitosti a historické paměti.
-
zprávy
Kladenská nemocnice obhájila statut Perinatologického centra
-
zprávy
Zlato pro Adama, bronz pro tým: SGM Mistrovství ČR družstev a jednotlivců přálo Kladnu
-
zprávy
Kraj výrazně zdražuje jízdné na linkách PID, Kladno ceny své MHD zvedat nebude
-
zprávy
Kladenští strážníci dohlédli na bezpečnost při charitativním Běhu míru Kladno – Lidice
-
zprávy
Městská policie Kladno zve na 11. ročník Víceboje seniorů: Zábava, prevence i špekáčky v Sítenském údolí
-
zprávy
Zažijte ticho, klid a rybolov jako z pohádky: Rybník U Jelena na Slánsku vás okouzlí atmosférou venkova
-
zprávy
Den dětského úsměvu 2025: Radost, smích a zážitky pro všechny děti
-
zprávy
Lidice si připomenou 83 let od tragédie: Pietní akt a koncert Pro Lidice
-
zprávy
Na Farmě Dryák ožijí staročeské tradice – chystá se charitativní jarmark pro dobrou věc
-
zprávy
LIDICKÉ KALENDÁRIUM- Josef Štemberka (2. 2. 1869 – 10. 6. 1942)
-
zprávy
Pozor: Uzavírka ulic Jateční a Petra Bezruče od 11. června do 20. června 2025
-
zprávy
Nedělní brigády pokračují: Rybáři čistí Novas
-
zprávy
Kladenské koupaliště je k dispozici, jen počasí se nechce umoudřit
-
zprávy
Kladno otevře novou sezonu oblíbených koncertů v Zahradě zámku, jako vždy ve velkém stylu
-
zprávy
Festival VoBrKo přinese do Brandýska bouřlivou hudební jízdu
-
zprávy
Tichá vzpomínka na Lidice v Gymnáziu Kladno
-
zprávy
Kuriózní případ v Kladně: Starou pračku chtěli odložit u obchodního centra, odjeli s pokutou
-
zprávy
Kladenská sportovní zve všechny příznivce volejbalu na nábor nových hráčů, konaných ve dnech 9. Června a 12. Června 2025 od 18 hodin do 19 hodin.
-
zprávy
Svatý Medard, víte více než, že podle pranostiky bude 40 kapat?
-
zprávy
Samosběr jahod v Osluchově u Slaného pokračuje i dnes od 09.00 hodin