SAMK workshop na zámku FESTIVAL
ČSAD KLADNO Klapod
  • workshop na zámku
  • ČSAD MHD Kladno
  • SAMK

Bílé nutrie se množí a nejsou to albíni, nutrie z pohledu myslivce na invazivní druh v naší přírodě

Čtvrtek, 22. května 2025 08:09

Nutrie z pohledu myslivce – Zvířata, která si zaslouží respekt i obezřetnost. Dnešní téma. Kladenským listům se podařilo získat, díky stálé spolupracovnici, uznávané Elišce Marii Nedvědové, unikátní fotografie bílých nutrií.

Jako myslivec trávím hodně času v přírodě, a mezi četnými zvířaty, která mám možnost pozorovat, se v posledních letech čím dál častěji objevují nutrie.

Tato vodní zvířata nejsou původními obyvateli našich krajů, ale stala se jejich trvalou součástí – a to s veškerými výhodami i problémy, které to přináší.


Kdo a co jsou nutrie?

Nutrie říční (Myocastor coypus) pochází původně z Jižní Ameriky. K nám byly dovezeny za účelem chovu na kožešiny. Postupně se ale mnohé jedince podařilo (ať už záměrně nebo náhodou) vypustit do volné přírody. Dnes je lze běžně potkat podél řek, rybníků a potoků – hlavně v nížinách, ale i ve městech, kde nacházejí dostatek potravy a klid k životu.


Jedná se o hlodavce, který dorůstá až do velikosti malého psa (s délkou těla kolem 50–60 cm). Typickým poznávacím znakem jsou jejich oranžově zbarvené hlodáky, hustá srst a široký ocas připomínající spíše krysí než bobří. Jsou to převážně býložravci – živí se trávou, rákosem, kořínky, vodními rostlinami, ale nepohrdnou ani zbytky z domácnosti, které jim lidé často hází.

Velmi vzácně můžeme potkat i nutrii, která je jinak zbarvená. Například tyto na foto (od pana fotografa Jaroslava Kadlece) se nedávno vyskytly v jednom městě na Vysočině. Jedná se s největší pravděpodobností o leucismus (genetická odchylka, kdy zvíře ztrácí pigment)  nejde o albinismus. Jedinci nemají červené očí a zachovávají si některé znaky rodičů, jako například tmavé uši a tak dál..

Jaký je jejich život?
Nutrie žijí v koloniích a obývají norové systémy vyhrabané do břehů. Tím mohou způsobovat značné škody – podmáčení, narušení hrází nebo břehových porostů. Vzhledem k tomu, že nemají v naší přírodě přirozeného predátora (s výjimkou lišky či větší dravé zvěře), jejich populace může rychle růst.

Jsou to zvířata mírumilovná, ale jako každý divoký tvor mohou být i nevyzpytatelná, hlavně pokud se cítí ohrožena nebo chrání mláďata.


Měli bychom je krmit?
Tady je na místě opatrnost. Nutrie se často stávají atrakcí ve městech a parcích. Lidé je krmí pečivem, ovocem a zeleninou, což podporuje jejich zvyky pohybovat se v blízkosti lidí. To sice umožňuje krásné pozorování, ale zároveň narušuje jejich přirozené chování a podporuje růst populace. Navíc – pečivo není vhodná potrava pro vodní zvířata. Způsobuje jim zdravotní potíže a přispívá ke znečišťování vody.

Jako myslivec nedoporučuji krmení volně žijících nutrií.

Pokud už se rozhodnete nakrmit například kachny divoké, labutě atd. na řece či rybníku, volte raději čerstvou zeleninu (mrkev, salát, petrželovou nať) v malém množství. Můžete i hrášek (ale čerstvý nebo mražený hlavně nesolený ). Rozhodně nepodáváme pečivo, shnilé a plesnivé zbytky či slané, mastné a kořeněné potraviny. Neházíme do vody, ale na břeh těsně k vodě.

Nutrie z pohledu myslivce

Čím nutrie škodí?

Narušování břehů: Nutrie si vyhrabávají nory do břehů řek, rybníků a kanálů, čímž oslabují hráze, způsobují erozi a podmáčení.
Likvidace vegetace: Konzumují velké množství vodních i pobřežních rostlin, což může vést k úbytku původních druhů rostlin a k narušení biotopů pro jiné živočichy.
Šíření nemocí: Nutrie mohou být přenašečem některých zoonóz (nemocí přenosných na člověka), například leptospirózy.
Konkurence původním druhům: Jejich počet může přerůst do míry, kdy vytlačují jiné, původní druhy, například vodní ptáky nebo obojživelníky.
Z mysliveckého hlediska jsou nutrie tzv. invazní nepůvodní druh. To znamená, že představují riziko pro naši přírodu – vytlačují jiné druhy, ničí břehy, poškozují vegetaci. Proto je jejich počet často potřeba regulovat. Není to ale o bezhlavém odstřelu – jde o to udržet rovnováhu v přírodě, která by se jinak mohla výrazně narušit.

Zároveň ale cítím určitou sympatii k těmto zvířatům. Jsou to zajímaví tvorové, velmi přizpůsobiví, s vlastní hierarchií, chováním a sociálním životem. Je fascinující je pozorovat, jak se pohybují po břehu, jak se starají o mláďata nebo jak komunikují mezi sebou.


Závěrem
Nutrie nejsou našimi nepřáteli. Jsou to součásti současné přírody, a i když s sebou nesou určité problémy, nezaslouží si nenávist ani bezhlavé krmení. Měli bychom je respektovat jako každé jiné živé tvory – s pochopením, ale i se zodpovědností. Jako myslivec si přeji, aby lidé viděli přírodu jako celek, který potřebuje rovnováhu – a my bychom mu měli pomoci ji udržet, ne ji narušovat.

Vaše Eliška Marie Nedvědová

 


  1. zprávy

    Správnej nářez elektronický muziky zažiješ v Black Road Café na Kladně

  2. zprávy

    Bílé nutrie se množí a nejsou to albíni, nutrie z pohledu myslivce na invazivní druh v naší přírodě

  3. video

    Přijďte oslavit Světový den želv společně se Zooparkem Zájezd, už v neděli

  4. zprávy

    Opilá řidička nabourala v Kladně do domu. Auto skončilo na střeše

  5. zprávy

    Družecká šlapota slaví 33. ročník. Vydejte se na pochod pro zdraví!

  6. zprávy

    Hudební nářez v centru Kladna: AC/DC TRIBUTE, HARLEY, PROTHEUS, ALKEHOL i TRAKTOR

  7. zprávy

    Kladno ožije nocí kostelů Nanebevzetí Panny Marie

  8. zprávy

    Poprvé ve Slaném položíme „Kameny ztracených“: Tichá připomínka osudů, které nesmí být zapomenuty

  9. zprávy

    Dopravní nehoda u Třebusic zkomplikovala ranní provoz

  10. video

    Farma Dryák u Slaného odstartuje samosběr jahod už v sobotu, víme ceny

  11. zprávy

    Úspěšný zájezd kladenských baráčníků do Týna nad Vltavou

  12. zprávy

    Pchery chystají rockové přivítání léta s kapelou The Papper Jack

  13. zprávy

    Jubilejní ročník FESTPOL 2025

  14. video

    Národem oslavovaný režisér Zdeněk Troška zavítal na Kladno

  15. zprávy

    Sportovní den na ZŠ Pchery přinesl radost, pohyb i spolupráci

  16. zprávy

    Základní a mateřská škola Vinařice otevře speciální třídu pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami

  17. zprávy

    Lamí kluk z farmy Dryák má své jméno, známe vítězku soutěže, už v sobotu začíná samosběr jahod

  18. zprávy

    Royal Fitness na Kladně: Krása a relax pod jednou střechou

  19. zprávy

    Svárov, škola s téměř 120 letou tradicí, hledá spolupracovníky do svého týmu

  20. zprávy

    Nehoda u Kamenných Žehrovic: osobní vůz se střetl s dodávkou, oba řidiči zraněni