Bory Kříže SAMK
ČSAD KLADNO Letní festival Klapod
  • Bory Kříže
  • ČSAD MHD Kladno
  • SAMK

Bílé nutrie se množí a nejsou to albíni, nutrie z pohledu myslivce na invazivní druh v naší přírodě

Čtvrtek, 22. května 2025 08:09

Nutrie z pohledu myslivce – Zvířata, která si zaslouží respekt i obezřetnost. Dnešní téma. Kladenským listům se podařilo získat, díky stálé spolupracovnici, uznávané Elišce Marii Nedvědové, unikátní fotografie bílých nutrií.

Jako myslivec trávím hodně času v přírodě, a mezi četnými zvířaty, která mám možnost pozorovat, se v posledních letech čím dál častěji objevují nutrie.

Tato vodní zvířata nejsou původními obyvateli našich krajů, ale stala se jejich trvalou součástí – a to s veškerými výhodami i problémy, které to přináší.


Kdo a co jsou nutrie?

Nutrie říční (Myocastor coypus) pochází původně z Jižní Ameriky. K nám byly dovezeny za účelem chovu na kožešiny. Postupně se ale mnohé jedince podařilo (ať už záměrně nebo náhodou) vypustit do volné přírody. Dnes je lze běžně potkat podél řek, rybníků a potoků – hlavně v nížinách, ale i ve městech, kde nacházejí dostatek potravy a klid k životu.


Jedná se o hlodavce, který dorůstá až do velikosti malého psa (s délkou těla kolem 50–60 cm). Typickým poznávacím znakem jsou jejich oranžově zbarvené hlodáky, hustá srst a široký ocas připomínající spíše krysí než bobří. Jsou to převážně býložravci – živí se trávou, rákosem, kořínky, vodními rostlinami, ale nepohrdnou ani zbytky z domácnosti, které jim lidé často hází.

Velmi vzácně můžeme potkat i nutrii, která je jinak zbarvená. Například tyto na foto (od pana fotografa Jaroslava Kadlece) se nedávno vyskytly v jednom městě na Vysočině. Jedná se s největší pravděpodobností o leucismus (genetická odchylka, kdy zvíře ztrácí pigment)  nejde o albinismus. Jedinci nemají červené očí a zachovávají si některé znaky rodičů, jako například tmavé uši a tak dál..

Jaký je jejich život?
Nutrie žijí v koloniích a obývají norové systémy vyhrabané do břehů. Tím mohou způsobovat značné škody – podmáčení, narušení hrází nebo břehových porostů. Vzhledem k tomu, že nemají v naší přírodě přirozeného predátora (s výjimkou lišky či větší dravé zvěře), jejich populace může rychle růst.

Jsou to zvířata mírumilovná, ale jako každý divoký tvor mohou být i nevyzpytatelná, hlavně pokud se cítí ohrožena nebo chrání mláďata.


Měli bychom je krmit?
Tady je na místě opatrnost. Nutrie se často stávají atrakcí ve městech a parcích. Lidé je krmí pečivem, ovocem a zeleninou, což podporuje jejich zvyky pohybovat se v blízkosti lidí. To sice umožňuje krásné pozorování, ale zároveň narušuje jejich přirozené chování a podporuje růst populace. Navíc – pečivo není vhodná potrava pro vodní zvířata. Způsobuje jim zdravotní potíže a přispívá ke znečišťování vody.

Jako myslivec nedoporučuji krmení volně žijících nutrií.

Pokud už se rozhodnete nakrmit například kachny divoké, labutě atd. na řece či rybníku, volte raději čerstvou zeleninu (mrkev, salát, petrželovou nať) v malém množství. Můžete i hrášek (ale čerstvý nebo mražený hlavně nesolený ). Rozhodně nepodáváme pečivo, shnilé a plesnivé zbytky či slané, mastné a kořeněné potraviny. Neházíme do vody, ale na břeh těsně k vodě.

Nutrie z pohledu myslivce

Čím nutrie škodí?

Narušování břehů: Nutrie si vyhrabávají nory do břehů řek, rybníků a kanálů, čímž oslabují hráze, způsobují erozi a podmáčení.
Likvidace vegetace: Konzumují velké množství vodních i pobřežních rostlin, což může vést k úbytku původních druhů rostlin a k narušení biotopů pro jiné živočichy.
Šíření nemocí: Nutrie mohou být přenašečem některých zoonóz (nemocí přenosných na člověka), například leptospirózy.
Konkurence původním druhům: Jejich počet může přerůst do míry, kdy vytlačují jiné, původní druhy, například vodní ptáky nebo obojživelníky.
Z mysliveckého hlediska jsou nutrie tzv. invazní nepůvodní druh. To znamená, že představují riziko pro naši přírodu – vytlačují jiné druhy, ničí břehy, poškozují vegetaci. Proto je jejich počet často potřeba regulovat. Není to ale o bezhlavém odstřelu – jde o to udržet rovnováhu v přírodě, která by se jinak mohla výrazně narušit.

Zároveň ale cítím určitou sympatii k těmto zvířatům. Jsou to zajímaví tvorové, velmi přizpůsobiví, s vlastní hierarchií, chováním a sociálním životem. Je fascinující je pozorovat, jak se pohybují po břehu, jak se starají o mláďata nebo jak komunikují mezi sebou.


Závěrem
Nutrie nejsou našimi nepřáteli. Jsou to součásti současné přírody, a i když s sebou nesou určité problémy, nezaslouží si nenávist ani bezhlavé krmení. Měli bychom je respektovat jako každé jiné živé tvory – s pochopením, ale i se zodpovědností. Jako myslivec si přeji, aby lidé viděli přírodu jako celek, který potřebuje rovnováhu – a my bychom mu měli pomoci ji udržet, ne ji narušovat.

Vaše Eliška Marie Nedvědová

 


  1. zprávy

    Uzavírky v Kladně ovlivní provoz MHD: Linky 386 a 614 pojedou po objízdných trasách

  2. zprávy

    Zvířata, peněženky, klíče i koloběžka. Co všechno lidé v červnu ztratili v Kladně?

  3. zprávy

    Strážníci spolu s revizorkami ještě zintenzivnili kontroly černých pasažérů, v autobusech jsou ráno, přes den i o víkendech

  4. zprávy

    Kladenská nemocnice bude mít novou moderní kuchyni a jídelnu Středočeský kraj poskytl 100 milionů korun

  5. zprávy

    Luxusní apartmány u Lipna se slevou10%, od Kladenských listů, na ubytování

  6. zprávy

    Starostka obce Brandýsek poskytla odpovědi ke stavbě komunikace

  7. zprávy

    Dávejte pozor i na běžný hmyz, i beruška může způsobit lehké kožní potíže

  8. zprávy

    Deštivé počasí je třetí medardovskou vlnou – Prokopské deště

  9. zprávy

    Pejsci, milí lidé a krásná krajina: přátelé CHS ze Cvrčovic vyrazí na letní procházku

  10. zprávy

    9. června slavíme Světový den veterinářů: Odborníci se srdcem pro zvířata

  11. zprávy

    První pomoc – alergie na hmyzí bodnutí: diagnóza a první pomoc

  12. zprávy

    Už i Hydrometeroligický ústav varuje před klíšťaty, index jejich aktivity se u nás dozvíte vždy i pro dva následující dny

  13. krimi

    Olej na vozovce ochromil provoz na D7 u Prahy: Levý pruh uzavřen na hodinu

  14. zprávy

    V Zahradě Kladenského zámku vystoupí Duo Jamaha a host: Mára

  15. zprávy

    Rozsáhlá odstávka elektřiny v Kročehlavech: 9. července od 7:30 do 15:30

  16. zprávy

    Medvěd na noční obloze: Povídání o souhvězdí pro malé i velké

  17. zprávy

    V prvním pololetí provedli středočeští hygienici v rámci školního stravování 369 kontrol

  18. zprávy

    Dokeský rybník se na tři dny uzavře rybářům i veřejnosti.

  19. zprávy

    Šest mýtů o šesti kladenských věžácích – část 2

  20. zprávy

    Senioři, nebuďte snadným cílem – naučte se bránit!