SAMK Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Klapod
  • KLAPOD
  • SAMK

1. duben, na apríla se vždy děly divné věci (zvyky a pověry)

Úterý, 1. dubna 2025 05:40

Na prvního apríla se od nepaměti dějí zvláštní věci. Podle jedné tradice se té noci narodil Jidáš Iškariotský, podle jiné se Lucifer přestěhoval do pekla. I když v tomhle případě asi půjde o dávné aprílové žertíky amatérských teologů.

Mimochodem, slovní spojení „aprílový žertík“ jsme převzali z němčiny, jiné národy mluví o aprílových rybách (románské) nebo bláznech (anglosaské). V tradiční české lidové kultuře je tento den považován za den poněkud nešťastný, platilo tabu pro určité práce, např. setí, a nemělo se ani chodit do lesa. Nářadí vyrobené toho dne prý přinášísmůlu a nedává užitek.

První věc, co se ve střední Evropě v souvislosti s aprílem vybaví, je „aprílové počasí“. Němci pro to mají pořekadlo: „April, April, der tut nur was er will“ (přeneseně: duben, duben, co ten má za lubem).

(prenesene: auden, aupen, co ten ma za iupem). Tradice dělat si z lidí šprýmy včetně volání „apríl!“ přišla také z Německa. Zvyk „posílat do apríla“ je prvně zmiňován v bavorských pramenech roku 1618.

Němci zvyk převzali z Francie a dnešní Británie, kde se napáleným poslíčkům, kteří někdy běhali celé dopoledne a nesmyslný vzkaz předávali ode dveří ke dveřím posměšně přezdívalo: „April Fools!“ Důležité je, že ve středověké Anglii se šprým musel odehrát nejpozději v pravé poledne, minutu po dvanácté se „aprílovým hlupákem“ automaticky stával ten, kdo si hlupáka objednal. Jenže proč se to celé dělo právě 1. dubna? Klíčem k záhadě se zdá být rok 1582, kdy se papež Řehoř XIII. rozhodl zreformovat starý juliánský kalendář a přesunout začátek roku na první leden.


V českých zemích je tradice slavnosti bláznů o něco mladší:

V roce 1690 uvádí Bartoloměj Chrystellia z Prahy: „Prvního dne měsíce apríla nechá se mnohý obelstít potměšilostí, ale dvakrát tak často i hrubou Iží“. Ve zprávě z roku 1792 se líčí, jak pán na apríla žertem poslal sluhu pro půl lokte nehašeného vápna do apatyky, kde si z něho vystřelil i lékárník sdělením že už žádná nemá protože se o ně lidé porvali a všechno vápno potrhali. V knize Žert a pravda z roku 1796 se zase Ize dočíst, že „v měsíci dubnu, kdož bláznem býti chce, nechť se dá aprílem poslati. V následujícím století pak byly zápisy častější. Také v oblíbené knížce pro dívky od Amálie Kutinové Gabra a Málinka se hlavní hrdinky posílají do lékárny pro semtele, semosel a komářísádlo, do obchodu pro zaječí peří a podobně.

Sloveso „posílat“ poukazovalo na zvyk pověřit nějakého nešťastníka (prostí lidé tehdy nenosili v hlavě přesné datum) nějakou absurdní službou, např. přinést hodinářskou motyku, bublinku do vodováhy, mezery do žebříku.

Co o aprílu říká starý snář: 
Pošle-li tebe kdo aprílem – znamená to čest. Poslati aprílem někoho – to je jisté zklamání. Býti poslán aprílem – znamená posměch.



Závěrem jeden dobový text o šprýmu ze 17.století
Z třeboňského archívu: Na Třeboni se tohoto šprýmu užívalo již počátkem 17. věku za vladařstvíposledního Rožmberka Petra Voka (1611) a známý kronikář píše: „Bývala jedna stará žena v fraucimoře, mlynářka, ode všech Hubičkou jmenovaná. Byla jako nějaká svobodnice a kde se mohla v městě při veselých svatebních aneb při křtinách dotříti korbele, raději pivo než víno pila. Ta bývala ordinárí každý den opilá. Když býval den prvního aprýle, a tím měl Jeho Milost pán největšízalíbení, že jak tuto Hubičku, tak i jiné služebníky po městě s rozličnými věcmi posílal. Hubička nosívala zelenou putnu plnou kamení celý den po městě od jednoho k druhému, až se opila, putnu roztloukla, a tak se do zámku navrátila. Jiní pak služebníci do Soběslavi, do Veselí, do Lomnice museli s aprílem jeti na koních a na zádech kůš se sklenicemi a kamením na sobě nésti: mnohý se v kolika dnech nenavrátil.“

České zvyky, tradice a pranostiky – ilustrace která baví. Více  o zvycích, tradicích a mnohém dalším naleznete ZDE.

 

 


  1. zprávy

    Tradiční vynášení Morany pořádá již v neděli Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně

  2. zprávy

    Světový den porozumění autismu: Klíč k respektu a přijetí

  3. zprávy

    Čtvrté kolo soutěží Kladno: Požární útok s překážkami CTIF ovládly Velvary a Lhota

  4. zprávy

    ŘIDIČI POZOR! MĚSTSKÁ POLICIE KLADNO BUDE MĚŘIT RYCHLOST

  5. zprávy

    Úplná uzavírka ulice Fr. Kloze: Broušení kolejnic omezí dopravu

  6. zprávy

    Otevřete dveře do světa dětské fantazie: Mateřské školy v Slaném zvou na dny otevřených dveří

  7. zprávy

    Nemocnice Kladno – Urologické oddělení je držitelem akreditací pro vzdělávání lékařů

  8. zprávy

    Glykemický index a glykemická nálož

  9. zprávy

    Mezinárodní den dětské knihy: Oslava příběhů, které tvoří dětskou fantazii

  10. zprávy

    Kladno – Zápisy do prvních tříd kladenských škol proběhnou v dubnu a vyhláška upřesňuje spádovost základních škol

  11. zprávy

    Charitativní bazar v Atriu hotelu Kladno: Pomozte opuštěným pejskům!

  12. zprávy

    Přijďte si užít den plný zábavy a pomozte Felixovi zachránit Velikonoce v Žilině

  13. zprávy

    Regionální den PID letos ve Slaném! Přijďte si užít dopravní zážitky

  14. zprávy

    Zápisy do prvních tříd pro školní rok 2025/2026 se uskuteční na základních školách ve Slaném v termínu 4. – 5. 4. 2025.

  15. zprávy

    Jak učit o Lidicích? Webinář nabídne učitelům komplexní vhled do historie obce

  16. zprávy

    Hasičský záchranný sbor čelil kybernetickému útoku, bezpečnostní opatření zafungovala

  17. zprávy

    Nábor hrdinů: Staňte se dárci kostní dřeně a pomozte zachránit život

  18. zprávy

    Miluji tě, tak se měj… Holandská komedie rozzáří Městské divadlo ve Slaném

  19. zprávy

    Pozvánka ke zkouškám znalosti hub: Osvědčení pro obchodníky i restauratéry

  20. zprávy

    Nutriční poradna kladenské nemocnice se přestěhovala