Vitamíny pro posílení imunity v zimě: Na co dát pozor a podle čeho je vybírat?
Pondělí, 24. února 2025 11:40
Zima je obdobím, kdy je náš organismus vystaven větší zátěži než obvykle. Mrazivé počasí, nedostatek slunečního světla a méně čerstvého ovoce a zeleniny mohou oslabit naši imunitu a způsobit, že jsme náchylnější k nemocem. Jak vybrat vitaminy, které vám pomohou udržet se v dobré kondici?
„V období viróz je dobré užívat zinek, který je důležitý pro imunitní systém, nebo vitamin C s postupným uvolňováním,“ doporučuje Mgr. Marcela Komrsková, vedoucí lékárny Nemocnice Slaný. Nejlepší je doplnění vitaminu C přirozeně, například konzumací kyselého zelí či citrusových plodů. Zinek zase najdeme například v mase či luštěninách. Pravdou však je, že ne vždy máme v zimě dostatek pestré a vyvážené stravy. Řešením proto mohou být doplňky stravy.
Pozor na interakce s některými léky
V zimních měsících může tělo trpět také nedostatkem vitaminu D, jehož hlavním zdrojem jsou sluneční paprsky. Tento vitamín je přitom velmi důležitý pro imunitu, zdraví kostí a zubů i celkovou pohodu. Odborníci doporučují dávku 1000–2000 IU denně. Užívání doplňků stravy by mělo být ovšem vždy uvážlivé a v souladu s doporučením lékaře nebo lékárníka – zvláště, pokud pravidelně užíváte léky. „Například pokud ženy po přechodu užívají přípravky obsahující vápník s vitaminem D, neměly by doplňovat další volně nakoupené „déčko“. Vitamin C se zase nesmí k některým antibiotikům,“ uvádí Mgr. Komrsková příklady interakce vitaminů a léčiv.
Berte vitaminy správně
Důležitý je i způsob užívání vitaminů. „Třeba vitaminy rozpustné v tucích musíte jíst s jídlem, jinak se nevstřebají. Pokud jde o céčko s postupným uvolňováním, musíte spolknout kapsli celou a nevysypávat ji,“ radí lékárnice Komrsková a zdůrazňuje, že roli může hrát při užívání i věk. „S postupem let se mění kupříkladu vstřebání trávicího traktu, starší lidé také hůře dodržují pitný režim. Neuvědomují si, že ačkoliv berou nějaký vitamin, nemusí se vstřebat,“ poukazuje lékárnice na častou problematiku.
Čím více vitaminů, tím zdravější tělo? Tento mýtus neplatí!
Zdálo by se, že nejjednodušším způsobem, jak podpořit zdraví, je pořídit si multivitaminy kombinující nejrůznější vitaminy a minerály. „Na multivitaminech je uvedeno, kolik procent denní dávky různých vitaminů a minerálů obsahují, většinou to bývá okolo 30 %. Osobně bych si ale místo tabletky multivitaminu dala raději konkrétní vitamin, například B, C nebo D – podle toho, který opravdu potřebujete,“ doporučuje lékárnice. Také neplatí, že čím víc se člověk vitaminy nadopuje, tím bude zdravější. Některými typy vitaminů, například A, D, E nebo K se lze ve výjimečných případech i předávkovat, pokud jich budete brát příliš. U jiných vitaminů, jako třeba C a B, se sice předávkovat nedá, ale protože přebytek tělo vyloučí, jejich nadužívání nemá žádný efekt a jen vás stojí zbytečné peníze navíc.
Neříkejte dětem: Když nejíš mrkev, dáme multivitamin
Při užívání vitaminů a doplňků stravy by měly být vždy obezřetné těhotné ženy. „Doporučuji, aby se poradily se svým gynekologem,“ apeluje Mgr. Komrsková ze slánské nemocniční lékárny. A jak je to s vitamíny pro děti? „Určitě nechceme, aby maminky přestaly dávat dětem ovoce a zeleninu a nahrazovaly je doplňky stravy. Rozhodně není správný přístup říkat: Když nejíš mrkev, dáme multivitamin. Je ale pravdou, že děti mívají určitá období, kdy některé potraviny nejí, a v tu dobu lze krátkodobě podávat vitamíny. Také jsou důležitá probiotika. A samozřejmě podpora imunity v podobě otužování, chození ven, zdravé stravy…“ vypočítává lékárnice možnosti posílení zdraví nejen u dětí.
Jak vybírat vitaminy?
Na trhu je nepřeberné množství různých vitaminů a doplňků stravy od mnoha výrobců a může být obtížné se v nabídce zorientovat. Podle čeho tedy vybírat? „Obecně doporučuji vybírat vitaminy, které jsou registrované jako léčiva, protože tam musí výrobce dokázat účinnost, zatímco u doplňků stravy se stanovuje jen neškodnost a může v nich být tedy obsaženo daného vitaminu málo.
Registrovaná léčiva mají na krabičce uvedený registrační kód léčiva. Dobrým signálem také je, když se preparát vyrábí v továrně, kde se vyrábí i léčiva. Pak tam bude vysoký standard výroby. Také zavedené firmy, které se výrobou vitaminů zabývají dlouhodobě, si jistě nezkazí pověst špatným produktem,“ dává Mgr. Komrsková své tipy, podle čeho vybírat vitaminy.
-
zprávy
U požáru výškové budovy zasahovali hasiči ze Slaného, foto, videa
-
zprávy
Vitamíny pro posílení imunity v zimě: Na co dát pozor a podle čeho je vybírat?
-
zprávy
Zvyky a tradice: 24. Únor Matějská a první jarní pouť
-
zprávy
Bezvládné tělo muže bez domova strážníci objevili v suterénu školy v Kladně
-
zprávy
Prodej mražených kuřat, kachen a hus – kvalita z rodinné farmy Tomáše Jelena
-
zprávy
Městys Vraný oslavil Masopust: Průvod prošel s hudbou a smíchem
-
zprávy
Okresní myslivecký spolek Kladno pořádá zkoušky ZVVZ, Upozornění pro občany: Respektujte průběh zkoušek loveckých psů
-
zprávy
Úspěch kladenské urologie na 70. výroční konferenci České urologické společnosti
-
zprávy
Umělá inteligence v boji proti nebezpečným řidičům: Nový kamerový systém odhalí opilce i narkomany za volantem
-
zprávy
Labyrint srdce: Film o síle vůle a návratu k životu premiéra 29. března od 10 hodin v kině Hutník
-
zprávy
Novorozenci v Nemocnici Slaný mají díky podpoře METAL TRADE COMAX špičkovou péči o sluch
-
zprávy
Zvyky a tradice: Sv. Matějem začíná předjaří, lidové zvyky a pověry
-
zprávy
Co se děje po porodu: První okamžiky z pohledu maminky i miminka
-
zprávy
Na Kladně budou zpřístupněny další Kameny zmizelých
-
zprávy
KLADNO – Koncem února započne druhá etapa rekonstrukce Zádušní ulice
-
zprávy
Zaměstnanci odboru hygieny obecné a komunální loni vykonali 2 214 kontrol (2.část – pitná voda, péče o tělo)
-
zprávy
Zvyky a tradice: Zábavy řezníků o masopustu, vyhazování pádlem a trhání hlavy huse
-
zprávy
Tragédie při pravděpodobném pokusu o vloupání do 8. ZŠ Vodárenská: V budově nalezena mrtvá osoba
-
zprávy
Matyáš Sivak – Nesmazatelný zážitek
-
zprávy
Nedělní husí hostina od Tomáše Jelena aneb rodinné vaření s dětmi