Zaměstnanci odboru hygieny obecné a komunální loni vykonali 2 214 kontrol (1. část – voda ke koupání)
Pátek, 21. února 2025 05:34
V roce 2024 se zaměstnanci odboru hygieny obecné a komunální v rámci své kontrolní činnosti zaměřili na kvalitu pitných vod, teplých vod, dozor nad činnostmi epidemiologicky závažnými a v neposlední řadě na kvalitu vod koupacích a šetření podnětů obyvatel na negativní účinky hluku.
V rámci plnění úkolů zadaných loni k plnění hlavní hygieničkou ČR se pak zabývali vyšetřováním kvality pitné vody dodávané na území kraje vodovody pro veřejnou potřebu z hlediska množství v ní obsažených reziduí léčiv a také zmíněné sledováním kvality vod využívaných veřejností ke koupání ve stanovených koupacích oblastech.
Za vlastní, tj. krajské priority dozoru si středočeští hygienici dále vybrali dozor nad ubytovnami poskytujícími dlouhodobé ubytování, kvalitu ubytovacích služeb v rekreačních zařízeních využívaných pro konání škol v přírodě nebo letních dětských rekreací, dodržování provozních řádů činností epidemiologicky závažných (služby péče o tělo) a dodržování hygienických limitů hluku v komunálním prostředí.
Celkem bylo provedeno 2 214 kontrol, z nichž byly ve 158 případech, tj. v 7,1 %, zjištěny závady. Ty pak hygienici řešili s kontrolovanou osobou.
Voda ke koupání
V roce 2024 bylo provedeno 38 kontrol koupališť ve volné přírodě, 98 kontrol v koupacích oblastech, 184 kontrol umělých koupališť a 50 kontrol saun. V průběhu sezóny zajistili sami provozovatelé přírodních koupališť 157 rozborů vzorků koupací vody, KHS pak v rámci vlastní inspekční činnosti otestovala dalších 106 vzorků.
Začátek koupací sezóny se nijak nelišil od předchozích let a při prvních kontrolách byla voda na všech venkovních lokalitách klasifikována stupněm výborná. Tento stav pak loni vydržel na podstatné části sledovaných lokalit po celou sezónu.
Nečekaně turbulentním vývojem kvality vody byla poznamenána koupací sezóna na vodní nádrži Orlík, kde se voda z neznámých příčin bezprostředně po začátku sezóny zhoršila na stupeň 3, lokálně až 4, a teprve v dalším průběhu sledování se postupně zlepšovala až na stupeň 1. Ve VN Slapy byla přitom v podstatné části sledovaných koupacích míst voda výborná po celou sezónu, k radikálnímu zhoršení došlo toliko v lokalitě Županovice, kde byla voda z důvodu výskytu vysokého obsahu sinic a chlorofylu od poloviny srpna klasifikována jako ke koupání nevhodná.
U ostatních lokalit bylo významné zhoršení zaznamenáno na jezeře Ostrá a písníku Bakov, kde došlo ke konci sezóny ke klasifikaci stupněm 4, přičemž na jezeře Ostrá byl vydán i zákaz koupání.
Ve druhé polovině sezóny byly několika návštěvníky v Novém rybníku v Příbrami nahlášeny kožní problémy připomínající napadení cerkariemi. Tento předpoklad se však následně lékařsky nepotvrdil. Provozovatel pak za účasti zaměstnance KHS provedl několik návštěv lokality za účelem odběru biologického materiálu. Až při třetím sběru byl zajištěn dostatečný počet vodních plžů, který byl podroben vyšetření na cerkarie. U zanedbatelného procenta byl její výskyt potvrzen a návštěvníci areálu Nového rybníka byli o těchto rizicích informováni. Na žádné z dalších sledovaných lokalit nebylo v průběhu sezóny zaznamenáno jiné významné mikrobiologické znečištění.
Informace o všech výsledcích rozborů a kvalitě koupací vod jsou vždy v průběhu koupací sezóny grafickou formou emotikonů zveřejňovány na webových stránkách KHS a na stránkách www.koupacivody.cz.
Bazény
Kontroly umělých bazénů a saun ve Středočeském kraji dopadly loni ve Středočeském kraji relativně příznivě – při 234 vykonaných kontrolách hygienici zjistili toliko 18 závad, které však nevyžadovaly ani časově omezený zákaz dalšího provozu nebo omezení poskytovaných služeb. Nejčastěji došlo k nedodržení požadované kvality vody, což provozovatelé vyřešili navýšenou frekvencí obměny bazénové vody pitnou vodou z veřejných vodovodů. Méně časté byly závady v provozní hygieně. V roce 2024 se KHS navíc zaměřila i na sledování kvality vnitřního ovzduší ve vybraných 5 bazénových areálech (Mělník, Kladno, Beroun, Příbram, Rakovník) – viz další bod.
Odběry vzorků ovzduší
K omezení možnosti přenosu infekčních zárodků mezi návštěvníky bazénů musí být ve vodě vytvořena bariéra, kterou je průběžně udržovaná koncentrace volného chloru. Chlor však reaguje jak s mikroorganismy (uvolňovanými do ní z kůže a sliznic návštěvníků), tak i s chemickými látkami (z kůže, ze sliznice, z vlasů, kosmetických přípravků, zbytků mycích přípravků, opalovacích krémů) čímž ve vodě vzniká skupina látek, které jsou nazývány vedlejšími produkty dezinfekce. Převážně se jedná o látky nežádoucí, které jsou toxické a způsobují nepříjemný pach vody. Mezi nejznámější patří trichloramin uvolňující se jako plyn, který lze nad hladinou bazénové vody měřit. Jeho zvýšená přítomnost je tak nejen indikátorem nedostatečné obměny bazénové vody, její nízké kvality či nedostatečnou výměnu vnitřního ovzduší v bazénové hale, ale i důkazem nekázně návštěvníků ohledně povinné očisty těla před vstupem do bazénu.
Dle výsledků měření byla např. v mělnickém krytém bazénu kvalita ovzduší v souladu s hygienickými limity (0,5 mg/m3), a to ve všech vnitřních prostorech – v plaveckém bazénu, whirlpoolu a u výukového bazénu. V plaveckém areálu ve Slaném byly realizovány dva termíny kontroly. Jednalo se o měření v měsíci červnu a následně v listopadu, po úpravách technologie. Ve všech částech areálu, tedy v plaveckém bazénu, dětském bazénu a whirlpoolu byly koncentrace stanoveného ukazatele vyhovující. Vhodná úprava v technologii úpravy vody se pak v druhé sérii měření projevila výrazným poklesem trichloraminu v ovzduší. V Berouně a v Hořovicích (okr. Beroun) je z výsledků provedeného měření patrné, že i zde byl hygienický limit splněn s rezervou. Kontrola proběhla také v Příbrami, kde byly ve všech částech areálu, tedy v plaveckém bazénu, dětském bazénu a whirlpoolu koncentrace daného ukazatele zachovány na úrovni nepřesahující stanovený hygienický limit. Posledním kontrolovaným areálem byl bazén v Rakovníku, kde se měření realizovalo na 5 místech (whirlpool I, II, brouzdaliště, výukový bazén a divoká voda). Všechna měření i zde stanovila podlimitní koncentrace sledovaného ukazatele kvality ovzduší.
Ubytovací služby
V ubytovacích zařízeních bylo loni provedeno 360 kontrol a závady zjištěny ve 47 případech. Kontroly se zaměřovaly na ubytovny, které poskytují dlouhodobé ubytování sociálně slabým občanům. Zde byly na denním pořádku problémy se zajištěním úklidu, často dochází k velkému opotřebování zařízení a hygienici zaznamenali i přítomnost plísní. Množí se také nálezy hmyzu – narůstá výskyt štěnic. KHS se proto bude této problematice nadále intenzivně věnovat – v roce 2025 především v podobě kontrol preventivních opatření spočívajících v dostatečném úklidu a dezinfekci a také opakované deratizaci a dezinsekci.
Hluk
Většina měření hluku byla v loňském roce provedena v rámci šetření podnětů obyvatel Středočeského kraje. Kontrol spojených s inspekčním měřením hluku bylo provedeno celkem 47, jedna další kontrola byla spojená s akreditovaným měřením vibrací. Hodnoceny byly jak stacionární zdroje hluku (např. chladicí jednotky, tepelná čerpadla, hluk z průmyslových areálů), tak hluk vznikající provozem vozidel po pozemních komunikacích a drahách, a to především v době výluk a převedení dopravy na jiné tratě nebo zhoršení situace na komunikacích nižších tříd v souvislosti s nedokončenými obchvaty obcí či nájezdy na nově otevírané úseky dálnic. V 11 případech bylo v této oblasti zjištěno překročení hygienických limitů.
-
zprávy
Havárie vody v Kladně-Dubí a Buštěhradu: Opravy potrvají do večera
-
zprávy
Kyberšikana: Skrytá hrozba digitálního věku
-
zprávy
Osmdesát let poté! Válečné události připomenou příběh nuceně nasazeného, kameny zmizelých, unikátní exponáty i divadelní hra
-
zprávy
CRAZY SHOW: Večer plný humoru a improvizace s Martinem Hranáčem
-
zprávy
Tým – základ úspěchu ve zdravotnictví a složkách IZS
-
zprávy
kraj – Vesnice roku 2025 – Motivační seminář v Drahouši
-
zprávy
Zvyky a tradice: 22 únor – PROČ MÁ PETR SVÁTEK DVAKRÁT ZA ROK
-
zprávy
Kraj- Na projekty zaměřené na ochranu životního prostředí vyhradil kraj 8 milionů korun
-
zprávy
Kraj – Startuje největší soutěž na dopravce v historii České republiky – Středočeský kraj a Praha vyhlašují výběrové řízení na železničního dopravce s velkokapacitními elektrickými jednotkami
-
zprávy
Upravit Kronika rodinného chaosu: Cimrmanova topografie geniality: Boule a mentální inhalátor, pilíře pokroku
-
zprávy
Brandýsek oslaví 680 let od první zmínky a připomene si události druhé světové války
-
zprávy
Na obnovu kulturních památek pro rok 2025 kraj vyčlenil 58 miliónů korun. O dotace bude možné žádat v průběhu března
-
zprávy
Toulaví psi na Sletišti: Jeden skončil na jízdárně, další dva v Sitenském údolí
-
zprávy
Poděkování panu Burešovi od starosty města Smečno
-
zprávy
Řidič ve sdíleném autě zdemoloval v Kladně vůz o ostrůvek a ujel, usvědčila ho odpadlá značka
-
zprávy
Sirény služebních vozů se rozsvítily: Kladno si připomnělo Evropský den obětí trestních činů
-
komerční sdělení
Škola pro život a ne pro známky v Hostivici, pořádá prvního dubna zápis do první třídy
-
zprávy
Život máte jen jeden! Buďte na cestách opatrní
-
zprávy
Obyvatelé Kvíčku projednali změny v dopravním režimu
-
zprávy
Mezi Kladnem a Velkou Dobrou pobíhají tři pyrenejští horští psi, městská policie vyrozuměna