SAMK workshop na zámku FESTIVAL
ČSAD KLADNO Klapod
  • workshop na zámku
  • ČSAD MHD Kladno
  • SAMK

Lékarna nemocnice Slaný – Poradna na téma správné užívání léků a vitaminů

Úterý, 4. března 2025 05:57

Poradna na téma správné užívání léků a vitaminů.Mám doma léky, kterým skončila exspirace. Můžu je ještě použít, anebo už je musím vyhodit do koše?Odpovídá: Mgr. Marcela Komrsková, vedoucí lékárny Nemocnice Slaný.

Mám doma léky, kterým skončila exspirace. Můžu je ještě použít, anebo už je musím vyhodit do koše?

Stanovené datum spotřeby léčiv uvedené na obalu je určeno na základě studií a do tohoto data výrobce garantuje účinnost. Léčivo se postupem času rozkládá a do exspirace dochází k povolenému úbytku, ale jakmile danou mez překročí, rozklad pokračuje dál. To znamená, že do sebe pak buď vpravujete neúčinný produkt, anebo bude dokonce toxický. Nejen, že vám tedy nepomůže, v horším případě může i uškodit. Nejde o dva nebo tři dny, ale o týdny či měsíce po expiraci. Velmi důležité je také upozornit na to, že prošlé léčivo nikdy nesmíte vyhodit do koše. Je to z důvodu bezpečnosti, mohli byste tím ohrozit ostatní lidi. Léky vyhozené v popelnici může kdokoliv objevit, včetně dětí. Stejně nebezpečné by bylo hodit do popelnice injekční stříkačky. Navíc když se léky řádně nezlikvidují, může je déšť rozpustit a látky se dostávají do spodních vod. Nevyužité léčivo proto vždy vracejte do lékárny, každá lékárna je ze zákona povinná tento odpad vybrat. Jsou na to určitá pravidla – léky by měly být oddělené v samostatné tašce, stačí je dát do igelitky. U jehel, například na ředění krve, je nutné, aby byly umístěny v obalu, který nejde propíchnout, abychom se neporanili. My pak předáváme toto léčivo k řádné likvidaci. 

 

Užívám pravidelně několik léků, ale občas se mi stane, že nějaký zapomenu vzít. Mám si ho vzít dodatečně, anebo raději dávku vynechat? 

Toto nelze jednoznačně říci, protože u každého léku je to jinak. U určitého typu je lepší jej vzít i za cenu, že je to později, u jiného je naopak lepší dávku vynechat a vzít až další. Záleží také na tom, zda jde o ranní či večerní dávku, důležitá je i kombinace léků, těch proměnných je tam zkrátka více. V takovém případě je proto nejlepší se poradit s lékárníkem nebo lékařem. Pokud někdo užívá dlouhodobě více léků, velmi doporučuji pořídit si dávkovač a připravit si do jednotlivých boxíků léky na ráno, poledne a večer. Dávkovač si můžete nachystat na celý týden, případně ho vzít s sebou i na dovolenou. Možné je také nastavit si připomínky v chytrém telefonu.

 

Proč je důležité brát některé léky ráno a jiné večer?

Využívá se takzvaný cirkadiální rytmus těla, který je nutné při užívání léků kopírovat. Náš organismus funguje jinak ve dne a odlišně zase v noci. Když spíte, jste v klidu, nehýbete se, proměňuje se také hladina hormonů v těle. Pokud byste si tedy vzali například léky na tlak večer, může vám být paradoxně ještě hůře. Proto se berou ráno, než se tělo rozpohybuje.

 

Co mám dělat, když u léků, které dlouhodobě užívám, bude výpadek? 

U dlouhodobě užívaných léků neplatí, že je člověk vyléčený, když dobere jednu krabičku. Musejí se brát opravdu pravidelně, proto je důležité si zajistit další dávku včas. Vždy pacientům říkáme, ať nečekají, až budou mít v platíčku poslední tři tablety, ale zajistí si v lékárně další krabičku či krabičky v době, kdy jim zbývají poslední 2 platíčka. Mohou si klidně i zavolat k nám do lékárny a zjistit, jestli lék máme na skladě nebo jej musíme objednat. Tuto informaci už najdou i na webových stránkách nemocnice. Někdy se totiž opravdu může stát, že lék není a je potřeba to řešit zavčasu. U určitých léčiv dokonce dochází k syndromu z vysazení a když naráz léčbu přerušíte, choroba může propuknout intenzivněji. Platí to například u neurologických léků, antidepresiv apod. Také pokud vypadne třeba lék na ředění krve, je to problém. Takže se tomu opravdu snažte předcházet. Jestliže je dlouhodobě užívaný lék ve výpadku, může jej nahradit přímo lékárník při výdeji, musí však být se stejnou účinnou látkou a stejnou cestou podání a pacient s tím musí souhlasit. Léků s určitou účinnou látkou může být více, ne všechny ale mohou pacientovi vyhovovat. O případném použití jiné účinné látky rozhoduje lékař. 

 

Syn měl před půl rokem horečky, proto jsem mu dávala Paralen sirup na sražení teploty. Více než půlka mi ho ale zbyla a píšou, že po otevření je potřeba ho spotřebovat do šesti měsíců. Nevím přesně, kdy jsme ho otvírali. Kdyby dostal horečku, můžu mu ho případně ještě dát nebo to nemám riskovat?

Léčiva, kde je uvedeno, že se po otevření mají spotřebovat do určité doby, většinou neobsahují konzervační látky anebo je obsahují v nízkém množství. Proto mohou lidově řečeno zplesnivět. Také dětské sirupy se mohou zkazit jako každá jiná potravina. Platí to například i u očních kapek. Máte-li vodný roztok doma otevřený delší dobu, než je stanoveno v příbalovém letáku, na sliznice si pak můžete dávat toxin. Je vhodné si při otevření takového léčiva přímo na lahvičku napsat fixou datum, abyste měli přehled, kdy jej ještě můžete užívat a kdy už je potřeba jej vrátit do lékárny jako nespotřebované léčivo.

 

Na co si dát pozor při užívání vitaminů?

Zejména na správné užívání. Například vitaminy rozpustné v tucích musíte jíst s jídlem, jinak se nevstřebají. Pokud máte céčko s postupným uvolňováním, musíte spolknout kapsli celou, nevysypávat ji. Céčko jako kyselé se také nesmí k některým antibiotikům. Na tento fakt zákazníky vždy při nákupu upozorňujeme. Ženy, které jsou v přechodu a užívají přípravky obsahující vápník s vitaminem D, by už neměly brát další volně nakoupené déčko. U těhotných žen bych obecně doporučila vždy konzultaci s gynekologem. Jinak je ještě dobré upozornit na to, že některými vitaminy se dá i předávkovat, konkrétně jsou to vitaminy A, D, E, K. Někdo si může myslet, že když si ve třech lékárnách nakoupí jedno déčko a dá si pak všechny najednou, bude o to víc zdravější. To ale neplatí. U vitaminu C a B se předávkovat nelze, na druhou stranu ale také nemá smysl užívat víc než doporučenou dávku, protože tělo stejně přebytek vyloučí.

 

Vitaminů je na trhu celá řada. Podle čeho poznám, které jsou kvalitní?

Při nákupu vitaminů bych doporučila vybírat ty, které jsou registrované jako léčiva – poznáte je tak, že mají na krabičce uvedený registrační kód léčiva. U nich výrobce musí dokázat účinnost, zatímco u doplňků stravy se stanovuje jen neškodnost a daného vitaminu v nich může být malé množství. Protože je však registrace drahá, faktem je, že i neregistrované vitaminy mohou být kvalitní. Dobrým signálem například bývá, když se preparát vyrábí v továrně, kde se vyrábí i léčiva, pak víte, že tam bude také vysoký standard výroby. Anebo když se jedná o zavedenou firmu, která má s výrobou dlouholeté zkušenosti, ta si nezkazí pověst tím, že by vyrobila nekvalitní preparát.

-Staha-


  1. zprávy

    Pomozme Jardovi a Míše – výzva od Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje

  2. zprávy

    Lamí kluk z farmy Dryák má své jméno, známe vítězku soutěže, už v sobotu začíná samosběr jahod

  3. zprávy

    Royal Fitness na Kladně: Krása a relax pod jednou střechou

  4. zprávy

    Svárov, škola s téměř 120 letou tradicí, hledá spolupracovníky do svého týmu

  5. zprávy

    Nehoda u Kamenných Žehrovic: osobní vůz se střetl s dodávkou, oba řidiči zraněni

  6. zprávy

    Řidiči, pozor! Městská policie Kladno bude v květnu měřit rychlost v těchto lokalitách

  7. zprávy

    Slavnostní ceremoniál v Lidicích oslaví dětskou tvořivost z celého světa

  8. zprávy

    Lékař radí – Zánět spojivek (konjunktivitida)

  9. zprávy

    Staré pověsti ožily ve školní družině v Pcherách Do základní školy zavítalo loutkové divadlo ŠUS z Rokycan

  10. zprávy

    Slavnostní odhalení sochy archanděla Gabriela v Žehrovicích přilákalo návštěvníky i nevěřící

  11. zprávy

    Dopravní nehoda v Kladně se obešla bez zranění

  12. zprávy

    Dopravní nehoda u Ješína: tři zranění, silnice č. 16 uzavřena

  13. zprávy

    Screening výdutě břišní aorty je nyní dostupný i v Kladně

  14. zprávy

    Interaktivní dopravní výchova pro předškoláky odstartovala v Kladně

  15. zprávy

    SLANÝ ŠLAPE! V JARNÍ VÝZVĚ 10 000 KROKŮ OBSADILO TŘETÍ PŘÍČKU MEZI MĚSTY

  16. zprávy

    Rozdělovský kostel sv. Václava ožije Nocí kostelů: Naděje, hudba i světlo svíček

  17. zprávy

    Zažijte ticho, klid a rybolov jako z pohádky: Rybník U Jelena na Slánsku vás okouzlí atmosférou venkova

  18. zprávy

    Pozorování ptáků v Lánské oboře nabídne jedinečný zážitek s ornitologem

  19. zprávy

    Srdce dobrých rukou i duší otevře své dveře: Noc kostelů v Kladně nabídne duchovní zastavení i připomínku výročí

  20. zprávy

    Pro řidičák do AlzaBoxu. Od července si ho vyzvednete bez návštěvy úřadu

  21. zprávy

    Slaný – Regio Slanensis slaví desáté výročí: Slánské gymnázium opět hostí cyklus přednášek