SAMK Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Malování květin Klapod
  • Malování květin
  • SAMK
  • Kladno

Těhotným ženám i novopečeným maminkám nabízejí pojišťovny benefity: 

Úterý, 11. února 2025 06:14

Zdravotní pojišťovny nabízejí v rámci svých preventivních programů řadu benefitů a myslí i na budoucí a novopečené maminky a jejich miminka. Rodičky mohou využít příspěvky na různé vitaminy a doplňky stravy, screeningy v těhotenství nebo třeba předporodní kurzy.

Na co máte nárok v roce 2025?

Díky benefitům zdravotních pojišťoven mohou ženy získat kvalitnější zdravotní péči a lépe se připravit na mateřství, ale také po narození dopřát svému děťátku některé výhody. „Postup je takový, že maminky u nás zaplatí například za předporodní kurz nebo za screening a dostanou od nás doklad. Následně si u své konkrétní pojišťovny požádají o proplacení. Někdy se může jednat o celou částku, jindy o část výdajů. Některé pojišťovny mají budget na celou graviditu a z toho si ženy platí například cvičení pro těhotné, předporodní kurz pro rodiče, screeningy, případně nadstandardní pokoj na porodnici… Je vhodné, aby si maminka zjistila aktuální informace dostupné na webových stránkách své pojišťovny,“ radí MUDr. Markéta Matoušková, primářka Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Slaný. Na webových stránkách pojišťoven se dozvíte také přesné podmínky čerpání – kupříkladu do jaké doby od zaplacení lze o příspěvek žádat nebo jaké další dokumenty je třeba doložit (např. fotokopie těhotenského průkazu).

Předporodní kurz lépe připraví na porod

Bonusy zdravotních pojišťoven často maminky využívají na předporodní kurzy, kde se ženy seznámí s průběhem porodu, technikami relaxace a péčí o novorozence. „Předporodní kurz je příležitost, jak maminkám a jejich doprovodu umožnit vyzkoušet si nanečisto dýchání při různých fázích porodu, jaké pozice mohou na porodním sále zaujímat, jaké máme pomůcky, v jakých polohách mohou miminko vytlačit a podobně,“ popisuje MUDr. Matoušková a dodává: „Jsem přesvědčena, že když mám možnost se dopředu seznámit s prostředím, a když vím, co mne asi tak může čekat, jak se můžu na to vše lépe připravit, potom zvládám stresovou situaci mnohem lépe. Stejně tak se bezpečněji cítí i můj doprovod.“ Ve slánské porodnici probíhají předporodní kurzy každé třetí pondělí v měsíci. Každé úterý od 9 hodin se mohou zájemkyně zúčastnit také cvičení pro těhotné, které vede zkušená porodní asistentka a staniční sestra Lucie Pecinová. I na tuto aktivitu zdravotní pojišťovny přispívají.

Díky screeningu lze zavčasu odhalit rizika

Během těhotenství podstupují maminky také různá vyšetření. Díky pravidelným kontrolám mohou lékaři včas odhalit případné problémy a zahájit léčbu. Navíc mohou snížit riziko komplikací během těhotenství a porodu. Za některé z těchto vyšetření se však připlácí, jako například za prvotrimestrální kombinovaný screening, který je ovšem velmi důležitý. „Kromě toho, že díky němu lze odhalit genetické a závažné strukturální vady plodu, je také přesně změřena délka těhotenství a upřesní se tím termín porodu. Lze navíc odhadnout rizika rozvoje takzvané preeklampsie a růstového opožďování plodu (FGR) a nabídnout účinná preventivní opatření,“ vysvětluje MUDr. Matoušková. Cena prvotrimestrálního kombinovaného screeningu se pohybuje okolo 1500 Kč a všechny zdravotní pojišťovny v ČR na něj dodatečně přispívají z fondu prevence po předložení patřičných dokladů.

O příspěvek lze žádat také například na vyšetření volné frakce fetální DNA neboli NIPT test, kde se hledají chromozomální odchylky, trisomie chromosomu 21 (Downův syndrom), 18 (Edwardsův syndrom), 13 (Patauův syndrom), ale také odchylky počtu pohlavních chromosomů X a Y (vyloučení Turnerova, Klinefelterova, triple X a XYY syndromu). Cena NIPT testu se může pohybovat kolem 12 000 až 18000 Kč, v tomto případě lze požádat pojišťovnu pouze o částečné zpětné proplacení, které se pohybuje kolem 3000 Kč.

Komunitní porodní asistence

Například Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) nabízí pro budoucí maminky speciální program Manažerka mateřství. „Od ledna letošního roku jsme zvýšili příspěvek na 3 000 z dosavadních 2 500 korun a je nově možno jej využít na služby soukromé porodní asistentky či na služby laktačních poradkyň,“ uvádí Elenka Mazurková, tisková mluvčí ČPZP. Pojišťovna tím reaguje na stále oblíbenější trend komunitních porodních asistentek. „Porodní asistentka například v rámci předporodního kurzu či setkání v těhotenské poradně naváže s budoucí maminkou bližší kontakt. Jsou spolu pak i při porodu a když se miminko narodí, jde ještě kupříkladu zkontrolovat laktaci, zjistit, jak se žena hojí, jestli má všechno dobře zorganizované nebo zda nepotřebuje nějakou další odbornou pomoc“. Tato služba je hrazená, díky bonusům pojišťovny ale dostanete část nákladů zpět.

Nově od února nabízíme všem našim rodičkám i možnost, aby po porodu porodní asistentka našeho oddělení navštívila maminku a miminko v domácím prostředí a zkontrolovala stav rodičky, pomoc s kojením, péči o poporodní zranění i o novorozence,“ přibližuje novinku MUDr. Matoušková ze slánské porodnice. Tato novinka je hrazená zdravotní pojišťovnou, maminka porodní asistentce refunduje pouze náklady na dopravu do místa jejího bydliště.

Využít můžete i další programy pro ženy či pro podporu duševního zdraví

Nezapomeňte, že kromě programů určených speciálně pro maminky, můžete využívat i další programy pojišťoven pro ženy. V součtu tak lze ušetřit nemalou částku. Některé z pojišťoven nabízejí také příspěvky na duševní zdraví. Ženy během těhotenství a po porodu jsou vystaveny náročným změnám nejen tělesným, ale i těm psychickým. „Proto u nás probíhá projekt, kdy každá rodička dostává po porodu zapůjčený tablet, v němž vyplní dotazník Národního ústavu duševního zdraví, zaměřený na poporodní deprese, poporodní blues atd. Díky tomu můžeme vytipovat, zda nepatří do rizikové skupiny,“ objasňuje MUDr. Matoušková. Tento projekt je zdarma, pokud by však rodička využila následně placenou psychosociální intervenci absolvovanou u soukromého terapeuta s patřičnou kvalifikací, může si u pojišťovny zažádat o příspěvky na tyto terapie.

Přehled benefitů pro maminky a miminka u všech zdravotních pojišťoven v ČR

VZP – Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR (111)

V roce 2025 mohou nastávající maminky nebo maminky 6 měsíců po porodu zažádat o příspěvek do maximální výše 5 000 Kč na screeningy v těhotenství či neinvazivní prenatální test. Maminky také mohou příspěvek využít např. na vhodné aktivity v těhotenství, podporu kojení, zakoupení či zapůjčení monitoru dechu apod. Speciální bonus ve výši 3000 Kč nabízí pojišťovna pro nedonošená miminka. Novinkou v roce 2025 je pak příspěvek pro novorozence (do jednoho roku věku) s rozštěpem rtu.

Více na: Maminka a miminko do 6 měsíců od porodu: https://www.vzp.cz/pojistenci/vyhody-a-prispevky/k-porodu-a-po-porodu/maminka-a-miminko, Nedonošené miminko s porodní váhou do 1 500 g: https://www.vzp.cz/pojistenci/vyhody-a-prispevky/k-porodu-a-po-porodu/nedonosene, Miminko s rozštěpem rtu: https://www.vzp.cz/pojistenci/vyhody-a-prispevky/k-porodu-a-po-porodu/novorozenec-s-rozstepem-rtu

OZP – Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví (207)

Podporuje nastávající i novopečené maminky v první řadě příspěvkem až 3000 korun, který je možné využít například na úhradu vitaminů a doplňků stravy pro těhotné (např. Femibion, Mamavit, atd.), vyšetření v těhotenství (např. screening plodu, ÚZ, genetické vyšetření), předporodní kurzy, očkování v těhotenství apod. Příspěvek ve výši až 3000 korun, mohou maminky čerpat také na své miminko.

Více na: https://www.ozp.cz/benefity/maminky-a-novorozenci

ČPZP – Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (205)

Kromě programu Manažerka mateřství, který nabízí příspěvek až 3000 Kč, lze v ČPZP využít i další programy, včetně programu Žena po porodu, kde je možné příspěvek 1000 Kč využít například na různé pomůcky týkající se kojení a péče o dítě. Pro děti do 2 let lze čerpat až 500 Kč také v programu Chůva 24 na nákup monitoru dechu a chůvičky.

Více na: Manažerka mateřství: https://cpzp.cz/preventivni-program/38, Žena po porodu: https://cpzp.cz/preventivni-program/37, Chůva 24 (monitor dechu a chůvičky): https://cpzp.cz/preventivni-program/63

ZPMVČR – Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (211)

Nabízí možnost využití nejen na předporodní kurzy, vitamíny a minerály, pomůcky pro kojení, vyšetření v těhotenství, dentální hygienu pro těhotné, ale také na služby laktační poradkyně, cvičení pro těhotné a ženy po porodu, odběr pupečníkové krve, masáže pro těhotné či stimulaci svalů pánevního dna na magnetickém křesle. Speciální příspěvek nabízí ZPMVČR rovněž pro podporu vícerčat.

Více na: https://www.zpmvcr.cz/pojistenci/prispevky-z-fondu-prevence

VOZP – Vojenská zdravotní pojišťovna ČR (201)

Program Prevence v těhotenství a po porodu nabízí až 2000 Kč na screening genetických vad plodu, 3D nebo 4D ultrazvukové vyšetření plodu, kurz cvičení a další pohybové aktivity pro těhotné (vč. on-line kurzů), předporodní kurz (vč. on-line kurzů), dentální hygienu či služby laktační poradkyně (až 6 měsíců po porodu).

Více na: https://www.vozp.cz/prispevek/prevence-v-tehotenstvi

RBP – Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna (213)

Těhotným ženám nabízí příspěvek 1000 Kč na kurz psychoprofylaxe a těhotenského tělocviku, na nákup vitamínů v lékárnách v době těhotenství, na ultrazvukové vyšetření plodu v I. trimestru, epidurální analgezii při porodu či doprovod porodní asistentky k porodu. Dalších 1000 Kč lze získat po porodu na pomůcky pro kojení, cvičení pro ženy do 6 měsíců po porodu, poporodní péči a laktační poradenství. Speciální příspěvek 1213 Kč mohou čerpat maminky vícerčat.

Více na: https://www.rbp213.cz/cs/pojistenci/prevence-a-bonusy/preventivni-a-bonusovy-program/zeny-od-19-do-59-let/a-912/#

ZPŠ – Zaměstnanecká pojišťovna Škoda (209)

Nabízí příspěvek v době těhotenství ve výši 500 Kč, příspěvek po porodu až 1600 Kč, příspěvky na vyšetření a screeningy (prvotrimestrální screening, podrobné morfologické vyšetření plodu, vyšetření štítné žlázy, NIPT test) a také novorozenecký balíček v hodnotě 2500 Kč.

Více na: https://www.zpskoda.cz/maminky-deti

 


  1. zprávy

    Tragédie ve Smečně: Hugoušek svůj boj prohrál, jeho majitelé jsou zdrceni

  2. zprávy

    Havárie vody v Kladně-Dubí a Buštěhradu: Opravy potrvají do večera

  3. zprávy

    Kyberšikana: Skrytá hrozba digitálního věku

  4. zprávy

    Osmdesát let poté! Válečné události připomenou příběh nuceně nasazeného, kameny zmizelých, unikátní exponáty i divadelní hra

  5. zprávy

    CRAZY SHOW: Večer plný humoru a improvizace s Martinem Hranáčem

  6. zprávy

    Tým – základ úspěchu ve zdravotnictví a složkách IZS

  7. zprávy

    Vesnice roku 2025 – Motivační seminář v Drahouši

  8. zprávy

    Zvyky a tradice: 22 únor – PROČ MÁ PETR SVÁTEK DVAKRÁT ZA ROK

  9. zprávy

    Kraj- Na projekty zaměřené na ochranu životního prostředí vyhradil kraj 8 milionů korun

  10. zprávy

    Kraj – Startuje největší soutěž na dopravce v historii České republiky – Středočeský kraj a Praha vyhlašují výběrové řízení na železničního dopravce s velkokapacitními elektrickými jednotkami

  11. zprávy

    Kronika rodinného chaosu: Cimrmanova topografie geniality: Boule a mentální inhalátor, pilíře pokroku

  12. zprávy

    Brandýsek oslaví 680 let od první zmínky a připomene si události druhé světové války

  13. zprávy

    Na obnovu kulturních památek pro rok 2025 kraj vyčlenil 58 miliónů korun. O dotace bude možné žádat v průběhu března

  14. zprávy

    Toulaví psi na Sletišti: Jeden skončil na jízdárně, další dva v Sitenském údolí

  15. zprávy

    Poděkování panu Burešovi od starosty města Smečno

  16. zprávy

    Řidič ve sdíleném autě zdemoloval v Kladně vůz o ostrůvek a ujel, usvědčila ho odpadlá značka 

  17. zprávy

    Sirény služebních vozů se rozsvítily: Kladno si připomnělo Evropský den obětí trestních činů

  18. komerční sdělení

    Škola pro život a ne pro známky v Hostivici, pořádá prvního dubna zápis do první třídy

  19. zprávy

    Život máte jen jeden! Buďte na cestách opatrní

  20. zprávy

    Obyvatelé Kvíčku projednali změny v dopravním režimu