SAMK Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Malování květin Klapod
  • Malování květin
  • SAMK
  • Kladno

Kronika rodinného chaosu Jak se „uvařit“ na japonský způsob: Rituální koupel, která vám očistí duši a prohřeje morek

Středa, 29. ledna 2025 05:50

Japonská koupel není jen obyčejná hygiena. Je to rituál, kde se člověk nejdřív důkladně vydrhne a pak si lehne do horké vody. A vy přemýšlíte, jestli se vaříte, nebo relaxujete.

Koupel. Pro většinu z nás je to buď ranní sprcha ve stylu „rychle, než mi začne volat šéf“, nebo večerní relax, kdy se natáhneme do vany, nalijeme pěnu a pustíme si pár epizod seriálu. Ale co když vám řeknu, že existuje koupel, která vyžaduje přípravu jak u grilování? Ano, mluvím o tradiční japonské koupeli, která vás na chvíli promění v dobře vyčištěný kus kuřete, než se ponoříte do téměř vroucí vody.

Příprava na boj s čistotou

Než se vůbec přiblížíte japonské vaně, musíte projít něčím, co bych přirovnal k rituálu bojovníka před rozhodujícím soubojem. Zapomeňte na rychlou sprchu, tady to začíná očistou. A ne ledajakou. V podstatě jde o to, že si před samotným koupáním musíte pořádně vydrhnout celé tělo. Japonci totiž věří, že do vany se nevstupuje, pokud na vás ulpěla špína dne. Tím pádem se před lázní úplně očistíte, abyste si do vody přenesli jen svou zenovou podstatu. Kdybych měl počítat, kolikrát jsem se musel umýt, než jsem se cítil dostatečně „zen“, asi bych tam stál ještě teď.

Samotná očista probíhá ve sprchové části koupelny, kde si sednete na malou stoličku. Ano, čtete správně. Sednete si. Ne proto, že by vás to mělo uklidnit, ale aby vám sprcha smyla každou stopu prachu a pocitu, že na světě jsou problémy. Takže si sednete, drhnete a doufáte, že vaše zenové já přijde dřív, než vám dojde šampon.

Vstupte do lázně. Pokud si troufáte

Po hodině přípravy přichází hlavní okamžik. Před vámi je velká vana naplněná vodou horkou jako čerstvě uvařený čaj. Jenže tohle není obyčejná vana. Tohle je ofuro, japonská tradiční koupel, která je hlubší a horká jak v pekle. Nejde ale jen o to, že je horká. Ona je opravdu horká. Mluvíme o teplotách kolem 40 až 45 stupňů Celsia. Pokud jste si někdy mysleli, že máte vysokou odolnost vůči teplu, ofuro vám rychle ukáže opak. Tady totiž nejde jen o to „ponořit se“, ale doslova se uvařit.

V prvních minutách si budete myslet, že jste udělali chybu. Teplo vás obklopí ze všech stran a vaše tělo začne vydávat podivné signály. Někdo by řekl, že je to moment klidu a rozjímání, ale spíš jde o to, že přemýšlíte, jestli se vám vaří mozek. Jenže Japonci vědí své. Vydržíte-li prvních pár minut, začne se tělo uvolňovat a vaše mysl se dostane do stavu naprosté relaxace. To je ten okamžik, kdy začnete chápat, proč je tahle koupel tak populární.

Varný proces pokračuje

Ale pozor, v ofuro se neplave. Tady nejde o to, abyste dělali cákance jako delfín v akváriu. Vaším úkolem je sedět tiše, ponořeni až po krk, a jen cítit, jak vás voda obklopuje. Ať už se u toho cítíte jako kuře na polévku, nebo jako mistři meditace, zážitek je nepopsatelný. Celé tělo se vám uvolní a stres, který vás pronásledoval celý den, začne mizet. Překvapivě zjistíte, že vám je vlastně příjemně. Je to pocit, kdy už necítíte ani tu příšerně horkou vodu. Jen klid a ticho. Něco jako zenová verze sauny, jenže ve vodě.

Zenový mistr nebo převařené kuře?

Po dvaceti minutách, kdy už z vás zbývá jen poloviční člověk a jste blízko tomu stát se „dobře propečeným“, vyjdete z lázně jako nový člověk. Kůže září, tělo je lehčí a mysl čistší. Japonci tomu říkají satori, stav osvícení. Ať už tomu věříte nebo ne, jedno je jisté. Teď jste připraveni na další den plný stresu a pracovních úkolů. Jen doufám, že si na to nevypěstujete závislost.

Pokud se ale rozhodnete tento rituál praktikovat častěji, vězte, že je to něco víc než jen koupel. Je to o přijetí rituálu, respektování tradice a hlavně o pokoření sebe sama. Koneckonců, kdo by si nezakřičel „výzva přijata!“, když se jedná o vanu, která vás chce uvařit?

Další informace na podobné téma:


  1. zprávy

    Zvyky a tradice: Masopustní maska – pan Pronobus

  2. zprávy

    Zvyky a tradice: Masopustní maska Slaměný neboli Pohřebenář

  3. zprávy

    Zvyky a tradice: Masopustní maska Brůna

  4. zprávy

    Tragédie ve Smečně: Hugoušek svůj boj prohrál, jeho majitelé jsou zdrceni

  5. zprávy

    Havárie vody v Kladně-Dubí a Buštěhradu: Opravy potrvají do večera

  6. zprávy

    Kyberšikana: Skrytá hrozba digitálního věku

  7. zprávy

    Osmdesát let poté! Válečné události připomenou příběh nuceně nasazeného, kameny zmizelých, unikátní exponáty i divadelní hra

  8. zprávy

    CRAZY SHOW: Večer plný humoru a improvizace s Martinem Hranáčem

  9. zprávy

    Tým – základ úspěchu ve zdravotnictví a složkách IZS

  10. zprávy

    Vesnice roku 2025 – Motivační seminář v Drahouši

  11. zprávy

    Zvyky a tradice: 22 únor – PROČ MÁ PETR SVÁTEK DVAKRÁT ZA ROK

  12. zprávy

    Kraj- Na projekty zaměřené na ochranu životního prostředí vyhradil kraj 8 milionů korun

  13. zprávy

    Kraj – Startuje největší soutěž na dopravce v historii České republiky – Středočeský kraj a Praha vyhlašují výběrové řízení na železničního dopravce s velkokapacitními elektrickými jednotkami

  14. zprávy

    Kronika rodinného chaosu: Cimrmanova topografie geniality: Boule a mentální inhalátor, pilíře pokroku

  15. zprávy

    Brandýsek oslaví 680 let od první zmínky a připomene si události druhé světové války

  16. zprávy

    Na obnovu kulturních památek pro rok 2025 kraj vyčlenil 58 miliónů korun. O dotace bude možné žádat v průběhu března

  17. zprávy

    Toulaví psi na Sletišti: Jeden skončil na jízdárně, další dva v Sitenském údolí

  18. zprávy

    Poděkování panu Burešovi od starosty města Smečno

  19. zprávy

    Řidič ve sdíleném autě zdemoloval v Kladně vůz o ostrůvek a ujel, usvědčila ho odpadlá značka 

  20. zprávy

    Sirény služebních vozů se rozsvítily: Kladno si připomnělo Evropský den obětí trestních činů