Zvyky a tradice. Tradice sv. Blažeje a Háty
Pondělí, 3. února 2025 05:20
V tento den se udělovalo v kostelích „svatoblažejské“ požehnání a nebylo věřícího, který by si ráno na sv. Blažeje pro něj nepřišel. Po mši svaté položil pan farář dvě posvěcené hromničky křížem přes sebe a pak nejprve kostelníkovi a ministrantům, potom všem jednotlivým farníkům od nejmenšího až po nejstaršího kladı zkřížené hromničky pod bradu a žehnal křižující rukou, aby Bůh každého ode všech krčních nemocí uchrániti ráčil, hlavně pak před záškrtem.
Lidé také zapalovali v kostele svíčky. Zvyk měl však jiný důvod než svěcení svíček o den dříve na Hromnice. Někdy od 16. století se totiž traduje, že kdo se chce zbavit bolesti zubů a jiného podobného trápení, měl by zapálit právě v tento den v kostele svíčku.
Na tento svátek mívali dříve školáci volno, hned po mši začali chodit společně s učiteli po vesnici od domu k domu. Žáci měli na hlavách strakaté nebo papírové čepice a tloukli Ižícemi o staré hrnce a zpívali písničku, nebo koledu:
Na svatého Blažeje památka se činí, že žáci dnešního dne po domech jíti mají. Jestli nám nic nedáte, tak nás rozhněváte, všechny hrnce vám potlučem, co v polici máte.
Jeden z nich držel kasičku na peníze, další koš a měch a jiný pak kovový rožeň na který obyvatelé u jejichž domu koledníci zazvonili, napichovali klobásy a uzené maso. Hospodyně nadělovaly i vejce, obilí, bábovku. Potraviny a peníze potom koledníci ve škole odevzdali panu učiteli, který si část nechal a ze zbytku vystrojil menší hostinu na kterou děti vzpomínaly celý rok.
Blažejská koleda prý vznikla na podporu vesnických učitelů, jako přivýdělek učitelského povolání. Nejdéle se tento svátek drží v obci Dluhonice, která je místní částí Přerova. Podnětem k zániku blažejského koledování byl nový školský zákon z roku 1869, který stanovil pevné platy učitelů bez dosud zaručeného podílu na koledách. Mladší generace vesnických kantorů je už považovala za nepatřičné.
V pramenech z arciděkanského kostela sv.
Bartoloměje v Plzni je připomínán obřad svěcení chleba a vody na den sv. Blažeje z konce 17. století. V Podkrkonoší ten den přicházely všechny prodavačky housek s plným košem „blažejského“ pečiva do kostela, aby daly housky posvětit. Hned poté ho jako o závod prodávaly od domu k domu.
Také v Manětíně na Plzeňsku pekl pekař tzv. maultašky, běžné houskové pečivo, posvěcené a před kostelem prodávané. Šlo dobře na odbyt, prý proti bolení v krku. Na Bzenecku se na sv. Blažeje také světil chléb z něhož se kousek zastrčil do střechy stavení, aby nechytla.
Podle lidové víry byl tento den důležitým pro zdraví lidu: „Jestliže jest v den sv. Blažeje ráno sluníčko, bude v nastávajícím roce zdraví sloužit mladým lidem. Polední slunce přichází vhod zdraví dospělých a slunečno k večeru zase lidem starým. Proto je nejlepší, aby na sv. Blažeje svítilo slunce celý den a pak prospěje všem.“
České zvyky, tradice a pranostiky – ilustrace která baví. Více o zvycích, tradicích a mnohém dalším i možnost zakoupit jedinečný kalendář naleznete ZDE.
-
zprávy
Zvyky a tradice: Masopustní maska – pan Pronobus
-
zprávy
Zvyky a tradice: Masopustní maska Slaměný neboli Pohřebenář
-
zprávy
Zvyky a tradice: Masopustní maska Brůna
-
zprávy
Tragédie ve Smečně: Hugoušek svůj boj prohrál, jeho majitelé jsou zdrceni
-
zprávy
Havárie vody v Kladně-Dubí a Buštěhradu: Opravy potrvají do večera
-
zprávy
Kyberšikana: Skrytá hrozba digitálního věku
-
zprávy
Osmdesát let poté! Válečné události připomenou příběh nuceně nasazeného, kameny zmizelých, unikátní exponáty i divadelní hra
-
zprávy
CRAZY SHOW: Večer plný humoru a improvizace s Martinem Hranáčem
-
zprávy
Tým – základ úspěchu ve zdravotnictví a složkách IZS
-
zprávy
Vesnice roku 2025 – Motivační seminář v Drahouši
-
zprávy
Zvyky a tradice: 22 únor – PROČ MÁ PETR SVÁTEK DVAKRÁT ZA ROK
-
zprávy
Kraj- Na projekty zaměřené na ochranu životního prostředí vyhradil kraj 8 milionů korun
-
zprávy
Kraj – Startuje největší soutěž na dopravce v historii České republiky – Středočeský kraj a Praha vyhlašují výběrové řízení na železničního dopravce s velkokapacitními elektrickými jednotkami
-
zprávy
Kronika rodinného chaosu: Cimrmanova topografie geniality: Boule a mentální inhalátor, pilíře pokroku
-
zprávy
Brandýsek oslaví 680 let od první zmínky a připomene si události druhé světové války
-
zprávy
Na obnovu kulturních památek pro rok 2025 kraj vyčlenil 58 miliónů korun. O dotace bude možné žádat v průběhu března
-
zprávy
Toulaví psi na Sletišti: Jeden skončil na jízdárně, další dva v Sitenském údolí
-
zprávy
Poděkování panu Burešovi od starosty města Smečno
-
zprávy
Řidič ve sdíleném autě zdemoloval v Kladně vůz o ostrůvek a ujel, usvědčila ho odpadlá značka
-
zprávy
Sirény služebních vozů se rozsvítily: Kladno si připomnělo Evropský den obětí trestních činů