Milan Pinter – Kladno. Prokopská slavnost 1884, 1887
Středa, 29. ledna 2025 05:09
Prokopské slavnosti v Kladně – oslava hornické hrdosti. Tradice oslav patrona horníků, svatého Prokopa, sahá v Kladně až do roku 1865. Tento svátek, slavený každoročně 4. července nebo následující neděli, pokud datum připadlo na pracovní den, byl jedním z nejvýznamnějších dnů pro hornickou komunitu v regionu.
Původně slavili horníci svátek svaté Barbory, 4. prosince, zatímco hutníci uctívali svatého Floriána, 4. května) Avšak od poloviny 19. století začaly obě skupiny hornických pracovníků slavit společně na Prokopské slavnosti, které se staly velkolepou veřejnou událostí.
Průvod horníků
Průvody vycházely z jednotlivých dolů a skupiny horníků se spojovaly na rozcestí na Václavce. Průvod byl veden praporem těžařských společností, za nímž šli úředníci v uniformách s tasenými šavlemi a slavnostně oděnými horníky. Na náměstí v Kladně pak následovala mše pod širým nebem.
„Bylo fascinující sledovat, jak se horníci z různých společností spojili do jednoho celku, připomínajíc jednotu a sílu hornického bratrstva,“ píše se v publikaci Hornický skanzen Mayrau ve Vinařících.
Hudba a tanec
Po mši následoval koncert závodních kapel, během kterého se náměstí rozeznělo dechovými skladbami. Horníci v uniformách defilovali před shromážděnými obyvateli a ukazovali svou hrdost na těžkou práci, kterou vykonávali. Koncerty pokračovaly i odpoledne a večer, kdy byly organizovány taneční zábavy.
Těchto slavností se pravidelně účastnili také obyvatelé Hřebče, mnozí z nich byli sami horníky v kladenských dolech.
Unikátní doklady z historie
Z dochovaných pramenů stojí za zmínku pozvánka na Prokopskou slavnost z roku 1884 a fotografie z průvodu z roku 1887. Oba tyto artefakty, uchovávané ve sbírkách soukromého historika, přinášejí cenný pohled na tehdejší život hornické komunity.
Odkaz Prokopských slavností
Tyto slavnosti byly nejen náboženskou událostí, ale také oslavou hornické solidarity a příležitostí pro celé rodiny setkat se, bavit se a připomenout si důležitost hornického řemesla.
Dnes je odkaz těchto slavností uchováván díky muzeím a publikacím, jako je ta od Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně, a připomíná bohatou historii hornictví, která je neodmyslitelně spjata s kladenským regionem.
Zdroj: Publikace Hornický skanzen Mayrau ve Vinařících, strana 13, Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně, 2018.
Kdo je náš nový trvalý spolupracovník Milan
Milan Pinter, Nadšený historik s nebývale velkou zásobou vědomostí i artefaktů. Desítky let se věnuje této zálibě a dnes už je uznávaným historikem i v odborných kruzích. Povedlo se mu, díky jeho vytrvalé a tak říkajíc mravenčí práci, dohledat v archivech i po antikvariátech informace, které minimálně překvapily i odbornou veřejnost. Kladenské listy mají tu čest, že se stal naším dalším, stálým, spolupracovníkem a výsledek naší spolupráce budete mít možnost poznat v nové pravidelné rubrice věnované historii okresu Kladno.
-
zprávy
Řidiči, pozor! Městská policie Kladno bude v únoru měřit rychlost
-
zprávy
Kladenská nemocnice kvůli chřipkové epidemii dočasně zakazuje návštěvy
-
zprávy
Canisterapie v Bistrotéce: První setkání dětí s pejsky přineslo radost i porozumění
-
zprávy
MICHAL STRIEBORNÝ: Žijeme v bezpečném městě. Strážník na Kladně zachraňuje i životy
-
zprávy
Kam o víkendu i po něm, zvláště s dětmi v následujících dnech
-
zprávy
Hledáte smysluplné uplatnění? Základka ve Svárově hledá posilu
-
zprávy
Prestižní škola v Hostivicích otvírá šestý ročník pro děti se zájmem o špičkovou výuku
-
zprávy
Policie varuje před podvodnými odkazy k datovým schránkám
-
zprávy
Flétnové mistrovské kurzy v ZUŠ Buštěhrad pod vedením Žofie Vokálkové
-
zprávy
Které tituly si v loňském roce zasloužily přízeň čtenářů Středočeské knihovny v Kladně
-
zprávy
Nohejbalový Memoriál Mirka Štěpánka slaví 21. ročník
-
zprávy
Farní charita pořádá Webinář ZDARMA: Živá knihovna online
-
zprávy
Zvyky a tradice: Chození s Dorotou na Domažlicku a Chrudimsku (kolem roku 1890)
-
zprávy
Slaný se chystá na zasazení prvních Kamenů ztracených
-
zprávy
Hledá se hrdina za telefonem. Staňte se operátorem záchranné služby
-
zprávy
Hasiči v Kladně zasahovali u nočního požáru přístřešku, zachránili jednu osobu
-
zprávy
Dopravní nehoda v Kladně: Osobní auto skončilo na boku, řidič v péči záchranářů
-
zprávy
Hostivičtí hasiči v akci: Kočičí karatistka na stromě vzdorovala záchraně, foto, video
-
zprávy
Kamion v Kladně-Dubí narazil do plotu, s vyproštěním pomohli hasiči
-
zprávy
Policie varuje před falešnými SMS: Z linky 158 žádné zprávy nechodí!