Milan Pinter – Hřebeč, ztraceno v čase. Jánská ulice, silnice
Středa, 5. února 2025 05:05
Pohled od ulice Jánská napříč stoletím. Historie měst a vesnic se nejlépe odráží v drobných proměnách ulic, domů a jejich okolí. Jedním takovým příkladem je pohled z ulice Jánská v Hřebci, kde čas zachytil několik důležitých okamžiků vývoje tohoto malebného městečka.
Na historické fotografii zapůjčené laskavým dárcem je zachycen výhled z Jánské ulice směrem k domu čp. 157 v ulici Příčná. Střecha domu se v pozadí klene nad jednoduchou krajinou s výrazně venkovským rázem. Tehdejší prostředí, bez moderní infrastruktury, připomíná klidné tempo života na začátku 20. století.
Dnešní pohled: Fotografie z roku 2018
V roce 2018 fotograf Milan Pinter pořídil snímek ze stejného místa. Původní ráz oblasti se sice změnil, ale některé prvky zůstaly zachovány. Domy prošly modernizací, ale jejich rozmístění a proporce připomínají původní výstavbu. Ulice Jánská a okolí domu čp. 157 dnes kombinují moderní vzhled s historií, která dává místu jedinečnou atmosféru.
Vývoj místa: Mapy z roku 2016
Pro zmapování změn bylo užito i leteckého snímku z mapového portálu Seznam.cz z roku 2016. Tento pohled z výšky ukazuje strukturu oblasti, která se za poslední století vyvinula z klidné vesnické zástavby na moderní sídlo s kvalitní infrastrukturou.
Proměny Hřebčejsou ukázkou přirozeného rozvoje místa, které si navzdory všem změnám uchovalo své kouzlo. Historické a současné pohledy od ulice Jánská nás vyzývají k zamyšlení nad tím, jak důležité je zachovávat místní historii a kulturu pro budoucí generace.
Pokud máte podobné historické fotografie či příběhy z Hřebče, budeme rádi, když se o ně s námi podělíte. Váš pohled může obohatit mozaiku historie tohoto krásného města.
Kdo je náš nový trvalý spolupracovník Milan
Milan Pinter, Nadšený historik s nebývale velkou zásobou vědomostí i artefaktů. Desítky let se věnuje této zálibě a dnes už je uznávaným historikem i v odborných kruzích. Povedlo se mu, díky jeho vytrvalé a tak říkajíc mravenčí práci, dohledat v archivech i po antikvariátech informace, které minimálně překvapily i odbornou veřejnost. Kladenské listy mají tu čest, že se stal naším dalším, stálým, spolupracovníkem a výsledek naší spolupráce budete mít možnost poznat v nové pravidelné rubrice věnované historii okresu Kladno.
-
zprávy
Samosběr jahod v Osluchově u Slaného pokračuje i dnes od 09.00 hodin
-
zprávy
Kladno otevře novou sezonu oblíbených koncertů v Zahradě zámku, jako vždy ve velkém stylu
-
zprávy
Festival VoBrKo přinese do Brandýska bouřlivou hudební jízdu
-
zprávy
Tichá vzpomínka na Lidice v Gymnáziu Kladno
-
zprávy
Kuriózní případ v Kladně: Starou pračku chtěli odložit u obchodního centra, odjeli s pokutou
-
zprávy
Kladenská sportovní zve všechny příznivce volejbalu na nábor nových hráčů, konaných ve dnech 9. Června a 12. Června 2025 od 18 hodin do 19 hodin.
-
zprávy
Svatý Medard, víte více než, že podle pranostiky bude 40 kapat?
-
zprávy
Slánská muzejní noc zahájena hravou vernisáží Michala Trpáka a oslavou regionálních chutí
-
zprávy
Kladno – Blokové čištění komunikací v červnu 2025: Přehled podle týdnů
-
zprávy
Hospic sv. Hedviky získal podporu v projektu ČSOB pomáhá regionům pro svůj projekt „Dýchání bez omezení“
-
zprávy
Zapomnětlivý řidič ujel od pumpy bez placení, po zásahu strážníků se vrátil a vše napravil
-
zprávy
Družec oslaví cyklistiku ve velkém stylu: Show, hudba a občerstvení na podporu L’Étape Czech Republic by Tour de France
-
zprávy
Samosběr jahod v Osluchově u Slaného pokračuje, zítra od 09.00 hodin budou i třešně a další
-
zprávy
Čas letnic, období rozvinutého jara a svatodušní svátky
-
zprávy
Prodej čerstvých kuřat z domácího chovu, Žižice u Slaného, 125korun za kilo již dnes 7. června mapa na konci článku
-
zprávy
Červen dříve také Iunius-význam a lidové zvyky i pranostiky
-
zprávy
Prevence a první pomoc při popálení
-
zprávy
Chraňte své kolo – Kladno nabízí forenzní značení zdarma i v roce 2025
-
zprávy
Proměna kladenské nemocnice pokračuje. Nová kuchyně a jídelna nabídnou kvalitnější stravu i úspory
-
zprávy
Slánský tuplák se vrací: Hudební maraton a zábava pro všechny generace na Masarykově náměstí