Dějiny národního obrození na Slánsku
Neděle, 2. února 2025 05:01
Ve druhé polovině 19. století, za vlády císaře Františka Josefa I., nastal v českých zemích rozvoj průmyslu.
Ve Slaném vznikla v roce 1872 továrna Bolzano-Tedesco a spol., v roce 1894 továrna na strojená hnojiva a lučebniny. Roku 1882 byla postavena Dívčí škola na Hájích, 1884 všeobecná nemocnice a divadlo, 1888 okres- ni hospodářská záložna. Směrem k nádraží vyrostly rodinné domy. Několik nových budov vzniklo i na náměstí a v přilehlých ulicích.
Rozkvět zažila rovněž kultura. Ve městech se pořádaly vlastenecké a kulturní akce. Měšťané se bavili hudbou, tancem, divadlem, později sportem. K odpočinku patřily také výlety.
Oblíbené byly poutě o sv. Jiři na Říp, o sv. Anně na Smečno, o sv. Isidoru do Budenic… V hostincích a zahradách vyhrávaly venkovské kapely.
Slavná byla 29. června 1886 oslava památného zvonce v Přelíci za přítomnosti hraběte Jindřicha Martinice, odhaleni pamětní desky na rodném domku Václava Beneše Trebizského v Třebízi 2. srpna 1894, nebo dr. Pravoslavu Trojanovi dne 19. srpna 1894 v Knovízi.
V roce 1845 pořádali úředníci krajského úřadu a slánského magistrátu hry pro dobro- činné účely. V piaristické koleji bylo otevřeno v dubnu 1846 první divadlo, v červnu 1873 byl založen Spolek divadelnich ochotníků. V roce 1861 vznikl pěvecký spolek Dalibor. Roku 1865 byl založen Sokol. Při oslavách 20. výročí založení Sokola byla pořádána velká oslava. V čele průvodu jelo 22 Sokolů na koních, za nimi 307 Sokolů krojovaných a 100 nekrojovaných. Průvodu se zú častnili horníci, dělnická tělocvičná jednota, vojenští vysloužilci, hasiči. V roce 1897 vznikl Klub velocipedistů.
K rozvoji kulturního života ve městě příspělo v roce 1885 založení muzea a v roce 1891 muzejního spolku. V krátké době, roce 1897, byla otevřena také veřejná knihovna a čítárna. Obë instituce oboha- covaly život města přednáškami a výstavami.
Velký zájem byl o odhaleni pomniku Václava Beneše Třebízského 14. srpna 1892 v Třebízi. Vesnické domky byly slavnostné ozdobeny,
K rozvoji kulturního života ve městě přispělo v roce 1885 založení muzea a v roce 1891 muzejního spolku. V krátké době, roce 1897, byla otevřena také veřejná knihovna a čítárna. Obě instituce obohacovaly život města přednáškami a výstavami.
Hlavni cesty zdobily slavnostní brány se znaky koruny české, hesly a nápisy spisovatelových děl. Tehdy se v Třebízi sešly spolky nejen ze Slaného, ale i z Loun, Kladna a Prahy, a ne- chyběli ani významní hosté okresní starosta Hlaváček ze Slaného, okresní starosta Říha z Loun, zemský poslanec Janda z Budihostic a Jindřich z Citolib. Rečniky byli Václav Baň- ka a Václav Štech.
Ve městě působila fada profesních spolků občanská beseda, řemeslnická beseda, beseda řemeslnicko-živnostenská, dělnická jednota…
Slánští řemeslníci a živnostníci měli spolky dva. Remesinickou besedu a Remesl nicko-živnostenský spolek.
Chloubou řemeslníků a živnostníků byl Spolek slánských ostrostřelců. Ostrostřelci pořádali každoročně o slavnosti Božího těla dopoledne průvod za zvuků hudby. Odpole- dne se na Střelnici konaly závody ve střelbě do terče, hudba hrála k poslechu i tanci.
Řemeslnická beseda měla své zázemí v hostinci U Zeleného věnce (majitelem byl pan Elznic), v jeho zahradě u trosek z hra- dební zdi se konaly koncerty, v sále hostince plesy.
Sedláci po zrušení roboty jim vzrostlo sebevědomí. Koncem 19. století vlivem do- vozu zemědělských plodin ze zámoň ztráceli pro své produkty odbyt, přesto se jim nedařilo tak špatně pořádali hony, poutë, po- svícení…
Slavné byly rolnické plesy u Bílého beránka s bohatou výzdobou. Dámy přicházely v krojích, častěji však už v bohatých róbách, páni ale stále v čamarách. Účast bývala velká, výtěžek plesu věnován Ústředni matici školské nebo jiným národním podnikům.
Dělnická jednota měla zázemí v hostinci Templ. Koncem 19. století byly ve městě poměry mezi dělnictvem klidné. Jejich akcí Slavnost vánočního stromku, Svatoprokopská slavnost se účastnili i zástupci městské samosprávy. Dělnická jednota se naopak podílela na slavnostech pořádaných ostatními městskými spolky.
Blažena Hrabánková, Vlastivědné muzeum ve Slaném
-
zprávy
Tragédie ve Smečně: Hugoušek svůj boj prohrál, jeho majitelé jsou zdrceni
-
zprávy
Havárie vody v Kladně-Dubí a Buštěhradu: Opravy potrvají do večera
-
zprávy
Kyberšikana: Skrytá hrozba digitálního věku
-
zprávy
Osmdesát let poté! Válečné události připomenou příběh nuceně nasazeného, kameny zmizelých, unikátní exponáty i divadelní hra
-
zprávy
CRAZY SHOW: Večer plný humoru a improvizace s Martinem Hranáčem
-
zprávy
Tým – základ úspěchu ve zdravotnictví a složkách IZS
-
zprávy
Vesnice roku 2025 – Motivační seminář v Drahouši
-
zprávy
Zvyky a tradice: 22 únor – PROČ MÁ PETR SVÁTEK DVAKRÁT ZA ROK
-
zprávy
Kraj- Na projekty zaměřené na ochranu životního prostředí vyhradil kraj 8 milionů korun
-
zprávy
Kraj – Startuje největší soutěž na dopravce v historii České republiky – Středočeský kraj a Praha vyhlašují výběrové řízení na železničního dopravce s velkokapacitními elektrickými jednotkami
-
zprávy
Kronika rodinného chaosu: Cimrmanova topografie geniality: Boule a mentální inhalátor, pilíře pokroku
-
zprávy
Brandýsek oslaví 680 let od první zmínky a připomene si události druhé světové války
-
zprávy
Na obnovu kulturních památek pro rok 2025 kraj vyčlenil 58 miliónů korun. O dotace bude možné žádat v průběhu března
-
zprávy
Toulaví psi na Sletišti: Jeden skončil na jízdárně, další dva v Sitenském údolí
-
zprávy
Poděkování panu Burešovi od starosty města Smečno
-
zprávy
Řidič ve sdíleném autě zdemoloval v Kladně vůz o ostrůvek a ujel, usvědčila ho odpadlá značka
-
zprávy
Sirény služebních vozů se rozsvítily: Kladno si připomnělo Evropský den obětí trestních činů
-
komerční sdělení
Škola pro život a ne pro známky v Hostivici, pořádá prvního dubna zápis do první třídy
-
zprávy
Život máte jen jeden! Buďte na cestách opatrní
-
zprávy
Obyvatelé Kvíčku projednali změny v dopravním režimu