Studené psí dny, od 8. do 30. ledna
Sobota, 11. ledna 2025 05:18
Obdobím tříkrálového oteplení končí tzv. časná zima a v dlouhodobém průměru ve dnech ke konci první lednové dekády: 8. ledna u nás nastupuje vůbec nejchladnější část roku, která je v lidové meteorologii označována jako studené psí dny, a to s pravděpodobností až 60 procent.
V pranostickém období jsou tato chladna zapsána svojí první vlnou často pod názvem hyginská zima podle starého svátku sv. Hygina (11.1). Po tomto období přichází prisské oteplení (kolem 16. ledna) a fabiánská zima (období zhruba od 19. do 30. ledna).
Jak vznikl název studené psí dny:
Pojmenování „studené psí dny“ nebo také „lednové psí dny“ je historicky doložený lidový název, který už na počátku 17. století zaznamenal náš matematik, astrolog a autor kalendářů Šimon Partlic ze Špicberka (narozen r. 1588). Název studené psí dny vznikl vtipným přenesením z původního pojmenování tzv. letních psích dnů, kterým jsou označovány nejparnější dny léta. Studené psí dny potom můžou mít věcnou příbuznost např. s pořekadlem: „Zima, že by psa ven nevyhnal“ i rčením: „psí zima“. Studené psí dny zahrnují tři dílčí pranostická období, kterými jsou hyginská zima, prisské oteplení a fabiánská zima.
Hyginská zima je v dlouhodobém průměru prvním vyvrcholením zimy. Pravděpodobnost jejího výskytu je o něco vyšší nežli 60%. Zajímavé je, že hyginskou zimu vesměs ve vzácné shodě zaregistrovaly ke dnům od 8. do 16. ledna i lidové pranostiky: „O svatém Erhartu, zima zebe do nártů“ (8.1.) „Na svatého Hygina pravá zima začíná.“ (11.1) „Svatý Hilarius – vyndej saně, schovej vůz.“ (14.1.)
Prisskou oblevou nebo oteplením jsou tak v období studených psích dnů od sebe odděleny dva výrazně chladné časové úseky ledna – hyginská zima a vůbec nejznámější a zároveň i nejchladnější lednové údobí – fabiánská zima. Patronkou prisského oteplení je svatá Priska (18.1.): „Když přijde svatá Priska, tak se často oteplí a pod saněmi mokrý sníh píská.“ Nebo: „Na svatou Prisku obleva, saně jsou netřeba.“
Fabiánská zima.Na naše území se v dlouhodobém průměru dostavuje od dnů na konci druhé lednové dekády až do posledních lednových dnů. Je to snad vůbec nejznámější výrazně chladné lednové období. Fabiánská zima je signalizována značně početnou plejádou přesvědčivých pranostik, 19. lednem počínaje: „Na svatého Kanuta, příchází zima třeskutá“ (19.1.), nebo „Svatý Fabián – mrazů král.“ (20.1.) „Na svatého Františka, meluzína si často zapíská.“ (29.1.)
České zvyky, tradice a pranostiky – ilustrace která baví. Více o zvycích, tradicích a mnohém dalším i možnost zakoupit jedinečný kalendář naleznete ZDE.