Ohňostroje: Krása profesionálů versus riziko v rukou laiků
Sobota, 28. prosince 2024 05:09
Ohňostroje patří k oslavám, ať už jde o Silvestra, městské slavnosti nebo jiné významné události.
Profesionálně organizované ohňostroje jsou fascinující podívanou, která v sobě spojuje estetiku, bezpečnost a regulovaný dopad na okolí.
Oproti tomu volná dostupnost pyrotechniky a její použití laiky přináší značná rizika, nejen bezpečnostní, ale také ekologická.
Profesionální ohňostroje, organizované certifikovanými pyrotechniky, představují kontrolovaný zážitek. Odborníci používají pyrotechniku schválenou zákony a dbají na dodržování bezpečnostních předpisů. Takové akce bývají předem oznámené, trvají maximálně 30 minut a minimalizují riziko zranění nebo znečištění okolí.
„Profesionální ohňostroje jsou nejen estetické, ale i bezpečnější. Odborníci mají přesné postupy a dokážou eliminovat rizika spojená s nekontrolovanými explozemi,“ uvedl Jiří Veselý, odborník na pyrotechniku.
Tiché ohňostroje či světelné dronové show jsou navíc moderní alternativou, která eliminuje hluk, chrání zvířata a snižuje stres u citlivých jedinců. Například v Kralupech nad Vltavou letos poprvé nahradí klasický ohňostroj ekologicky šetrná dronová show.
Volná pyrotechnika: Nebezpečný hazard
Oproti profesionálním akcím představuje volně dostupná pyrotechnika problém. I přes zákon, který zakazuje její prodej osobám mladším 18 let, končí často v rukou dětí nebo nezodpovědných amatérů. Následkem toho dochází k mnoha úrazům, od popálenin po trvalá zranění, jako je ztráta prstů či poškození zraku.
Obzvlášť nebezpečné jsou tzv. bomby na krátkou šňůrku, které vydávají pouze hlasité exploze bez světelného efektu. Tyto výrobky způsobují paniku u lidí i zvířat, zejména v parcích či blízkosti obytných zón.
„Největším problémem je, že si někteří lidé pletou dny a odpaluji pyrotechniku prakticky celý rok. To stresuje nejen domácí mazlíčky, ale i volně žijící zvířata,“ upozorňuje chovatelka Anna Nováková.
Ekologické dopady: Letadlo versus ohňostroj
Pyrotechnika má i značné ekologické dopady. Uvolňuje jemné částice (PM10 a PM2,5), oxidy dusíku a další chemické látky, které znečišťují ovzduší. Jediný 20 minutový ohňostroj může uvolnit do ovzduší až 50 kg emisí.
Pro srovnání, průměrný let komerčního letadla na trase Praha–Brno uvolní přibližně 100 kg emisí na pasažéra. Zatímco jeden ohňostroj ovlivní lokální prostředí, letecká doprava má globální dopady. Přesto by častější nahrazování klasických ohňostrojů ekologičtějšími alternativami mohlo snížit množství odpadu i znečištění.
Ankety: Co si myslíte vy?
Připravili jsme pro vás 5 otázek v odkazu
https://www.survio.com/survey/d/U1M2P9N4I9P3D1X9B
Vaše názory
mohou pomoci formovat budoucí přístup k ohňostrojům. Spojme krásu a bezpečnost pro všechny!