Magické jmelí nosí štěstí, lidové zvyky a pověry
Středa, 25. prosince 2024 05:56
Větvička jmelí se dávala narozeným dětem do kolébky, aby zabránilo zlým silám ukrást novorozeně a vyměnit ho za jiné. V ložnici jmelí mělo zajistit klidný spánek a chránit proti nočním můrám a náměsíčnosti.
Díky svým lepivým složkám prý jmelí umí udržet svazek mezi mužem a ženou. Dávalo se vedle dveří do ložnice, nebo pod polštář, nebo se věšelo nad postel, aby zajistilo klidný spánek a sladké sny.
Větvička jmelí pod polštářem prý přivolává věštecké sny. S jednou do stříbra zasazenou bobulí kolem krku si zajišťovali štěstí.
Sedláci vařili větvičky jmelí v pivu a dávali pít nápoj „uhranutému“ dobytku. Věšeli jmelí do stáje nebo pod střechu domu proti neviditelným létajícím astrálním bytostem. Věřilo se také, že dřevo z jmelí rychle zhojí otevřené rány.
- Staří Řekové jej používali jako prostředek proti uřknutí a uhranutí zlými duchy a věřili, že dokáže otevřít bránu do Hádovi říše mrtvých.
- V Rakousku lidé věřili, že jmelí zavěšené nad štědrovečerním stolem přinese bohatou úrodu a sedláci jej zaorávali do první brázdy.
- Irové si z větviček jmelí splétali náramky nebo amulety, které zastupovaly stejnou funkci jako čtyřlístek nebo podkova. Snítka zavěšená nad vchodem do irského venkovského domu zaručovala pohostinství a pozvání k jídlu.
- V Německu a ve Francii ovazují jmelím ovocné stromy (podobně jako u nás povříslem) jako ochranu proti housenkám, krupobití a blesku. Koledníci mrskají větvičkami jmelí kmotry, aby jim nadělili dárků. Hospodyně zastrkuje jmelí za jesle, zavěšuje se na práh chléva a strká pod práh proti čarám a škodě. Ve Francii na Nový rok patří jmelí mezi první dárky.
- Ve francouzské části Švýcarska nosily kvůli zajištění plodnosti nevěsty na hlavě věneček z klasů ječmene, květů sporýše a větviček jmelí. V Norsku pro změnu sloužilo jmelí jako ratolest míru.
- Ve Walesu na Štědrý večer zastrkují jmelí pod střechu a hoši tam vedou děvčata a přejí šťastné, veselé Vánoce a Nový rok a rozumí se že je to líbáním.
- V alpských krajinách přenášejí obřad se jmelím na Silvestra. V hospodě při zábavě visí jedlový věnec uprostřed. U kamen stojí ošklivý maškarád „Silvester“ s věncem se jmelím na hlavě. Jak někdo stoupne pod jedlový věnec, Silvester má právo ho políbit.
České zvyky, tradice a pranostiky – ilustrace která baví. Více o zvycích, tradicích a mnohém dalším i možnost zakoupit jedinečný kalendář naleznete ZDE.