Andělské zvonění, návrat tradice
Středa, 25. prosince 2024 05:57
Zlatý stromek se čtyřmi svíčkami, který má s Vánoci spojený řada pamětníků, stojí na vánočním stole v pozadí a něžně zvoní. Zvuk vydávají skleněné korálky zavěšené na vrtuli z tenkých plíšků, kterou pohánějí čtyři svíčky.
Říkalo se mu prostě andělské zvonění a býval jedním z tradičních symbolů ohlašujících příchod Vánoc. V posledních letech se dočkal velkého návratu do našich vánočně vyzdobených příbytků.
Zvonící stromek česky nebo Andělské zvonění celosvětově je velmi oblíbenou kulisou Adventu a Vánoc. Za to úplně první Andělské zvonění, tak jak jej známe v moderní podobě, můžeme považovat zvonění německé společnosti Adrian & Stock ze Solingenu. Ačkoliv jej tato společnost nevynalezla, nechala si v roce 1905 patentovat princip jeho fungování.
Druhá světová válka sice přinesla jistý útlum produkce, po ní se však stromky začaly rychle šířit i do zahraničí. Výrobu ve velkém rozjeli Švédové, kteří k nim pravděpodobně přidali andílka, připomínajícího tradiční vánoční pověst o tom, že na Štědrý den vyzvánějí na zvony v kostelích po celém světě právě andělé. Andělské zvonění vyváželi také do USA, kde byla po ozdobě velká poptávka. Ujaly se tam pod názvem Angel Chimes, a protože poptávka i nadále převyšovala nabídku, vzniklo na území Spojených států hned několik firem – například v Detroitu, jež dodávaly na trh vlastní andělské zvonění.
Během 20. století se zvonící stromeček vyráběl v řadě dalších zemí. Pozadu nezůstalo ani Československo, kde se produkce v 50. letech ujala frýdlantská pobočka národního podniku Elitex Liberec. Uvést na trh výrobek jakkoli připomínající křesťanství však v době vrcholícího komunistického útlaku nepřicházelo v úvahu. Andílci museli pryč a spolu s nimi zmizel i název. Andělské zvonění se přeměnilo ve „zvonící stromek“ – a pod tímto názvem se vyrábělo až do konce 80. let.
Po revoluci však o stromek přestal být zájem a nástroje v dílně postupně utichly. Česko zaplavily levné čínské ozdoby, konečně byly k dostání elektrické žárovičky na stromek i elektrické hvězdy do oken, které se dřív vozily z východního Německa. A kdoví, třeba pokles zájmu o stromek souvisel i s tím, že mnozí lidé jej měli spojený s dobou komunismu, na niž se snažili zapomenout.
Příběh českého andělského zvonění mohl skončit, ale neskončil. Zhruba v roce 2009 si na stromek vzpomněl Zdeněk Ševčík, obchodník, který s vánočními ozdobami do té doby neměl co do činění, ale to je další příběh a se šťastným koncem.
A jak funguje andělské zvonění?
Vánoční dekorace zvaná andělské zvonění má základ v kovovém stromku, nad kterým jsou umístěny zvonky, větrník a úderníky. Na základnu se nasadí svíčky na andělské zvonění. Po zapálení svíček začne teplý vzduch stoupat vzhůru, roztočí větrník spojený s úderníky a ty začnou narážet do zvonků, čímž vzniká jemné cinkání. Původní andělské zvonění je vyráběno ve dvou variantách – ve zlaté a stříbrné. Zdobí ho původní vzor jehličí a barevné korálky.
České zvyky, tradice a pranostiky – ilustrace která baví. Více o zvycích, tradicích a mnohém dalším i možnost zakoupit jedinečný kalendář naleznete ZDE.