KL Vánoce SAMK Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Klapod
  • KL Vánoce
  • ŠKOLA HLEDÁ NOVÉ SPOLUPRACOVNÍKY
  • SAMK

Vánočka, štědrovka, sladký symbol vánoc, lidová tradice

Úterý, 24. prosince 2024 05:02

Období adventu je spojeno s pečením různých vánoční pochoutek. V kuchyních to voní lineckým, ořechovým, kokosovým a perníkovým těstem. Plechy se plní cukrovím nejrůznějších tvarů – hvězdičkami, zvonky, rohlíčky… neboť již za časů našich předků bylo vánoční pečivo pýchou každé hospodyňky. Královnou těchto pečených dobrot je vánočka, která má s vánocemi spojeno i své pojmenování.

Foto: Andrea Sovová

 

Neříká se jí tak ale všude:
V Čechách se ale vedle slova vánočka používalo ještě označení houska (na Kladsku husce). Tento název vznikl tak, že vánočka lidem tvarem a barvou připomínala pečenou husu. Teprve později se tak začala označovat dnešní houska. Na severu Čech vánočce tradičně říkali štědrovnice nebo štědrovka podle Štědrého dne, v jižních Čechách a na Domažlicku calta, přejatým z němčiny. S pojmenováním štědrovnice jsme se mohli kdysi setkat i úplně jinde, na Třebíčsku. Na Litomyšlsku se zase používal výraz pletenice v souvislosti se způsobem přípravy vánočky. Ojediněle bylo v Čechách zaznamenáno i jméno vandrovnice podle toho, že ji dostávali vandrovníci. Ve Slezsku a na Moravě jsme vedle označení vánočka mohli slyšet od nejstarší generace i výrazy štrucle, štrycle a trucle. Velikosti vánoček byly různé, od drobných jako obyčejná houska až po půlmetrové, ba i větší.

 

Vánoční sladké pečivo z kynutého těsta má v naší zemi dlouhou tradici. Na štědrovečerním stole se vánočka objevovala už před více než pěti sty lety. V domácnostech se vánočka zabydlela v 18. století. Od začátku bylo toto pečivo neodmyslitelně spjato s křesťanským posláním vánočních svátků, podoba zapletené vánočky lidem připomínala narozeného Ježíše zavinutého v povijanu, byla proto symbolem nového života a plodnosti, a tak nesměla chybět na žádném štědrovečerním stole. Navíc se věřilo, že její křížové pletení ochrání lidi u stolu před zlými silami. Vánočky se obvykle pletly z devíti dílů na tři patra: základ tvořil pletenec ze čtyř válečků těsta, na nich je pletenec ze tří, a nakonec ze dvou.

Proplétání cůpků vánočky mělo svůj obřad, neboť má totiž symbolický význam – spodní nejsilnější prameny cůpku představují zemi, slunce, vodu a vzduch. V prostředním cůpku jsou spleteny rozum, vůle a cit. Vrchní dva zapletené prameny symbolizují vědění a lásku.

Největší a nejbohatěji zdobená vánočka byla umístěna na svátečním stole a mohl ji rozkrojit jen hospodář. Na řadu přicházela jako poslední ze sedmi jídel, které se na štědrovečerním stole měly objevit. Díky tomu, že vánočka byla z kynutého těsta, měla symbolizovat rozrůstání majetku a prosperitu. Často tvořila i součást vánoční nadílky, kdy hlavně v chudých horských oblastech to byl dárek vítaný, neboť bílé pečivo, kde se nešetřilo tukem, kvalitní moukou, rozinkami a ořechy, se zde peklo jen vzácně. V hodně nemajetných domácnostech se vánočka dokonce připravovala z bramborového těsta.

 

Vánoček se peklo několik a pečení podléhalo pravidlům, jejichž praktikování by nám dnes přišlo úsměvné. Hospodyně musela při zadělávání těsta mít na sobě bílou zástěru a na hlavě šátek, a po celou tu dobu nesměla promluvit. Během kynutí těsta nesměly děti skákat, naopak hospodyně měla poskakovat co nejvýš, aby těsto dobře vyběhlo. Při pečení pak musela dávat dobrý pozor, protože pokud těsto nenakynulo, vánočka při pečení praskla nebo se připálila, znamenalo to pro domácnost špatné znamení.

 

Vánoček se peklo tolik, kolik měla rodina členů. První dostal hospodář, aby se mu urodilo hojně obilí, po zákrojku dostával i dobytek, aby byl celý příští rok zdravý a neočarovaly jej nějaké zlé síly. Prastarým zvykem bylo zapéci do vánočky minci a tomu kdo ji při krájení našel měla přinést štěstí, zdraví a bohatství po celý příští rok.

V minulosti byly vánočky velmi oblíbeným vánočním dárkem. Lidé si je dávali mezi sebou, jako projev úcty je darovali pekaři králům a šlechticům. Šlechta zase vánočkami obdarovávala chudé. V Praze bývalo zvykem, že dopoledne na Štědrý den nosívali velkou vánočku pekaři na Pražský hrad a k tomu jim vyhrávali muzikanti. Vánočkou obdarovávali nejen hradní panstvo, ale podstatně menšími vánočkami potěšili i své stálé zákazníky v podhradí.

České zvyky, tradice a pranostiky – ilustrace která baví. Více  o zvycích, tradicích a mnohém dalším i  možnost zakoupit jedinečný kalendář naleznete ZDE.

VŠE O VÁNOCÍCH NA KLADNĚ SE DOZVÍTE PO KLIKNUTÍ NÍŽE NEBO ZDE



  1. zprávy

    Tradiční Slánské vánoční zpívání na Masarykovo náměstí přineslo sváteční atmosféru

  2. zprávy

    Výstava betlémů láká na jedinečný Brandýsský betlém a umění řezbáře Jiřího Koudelky

  3. zprávy

    Pověry o tom, co nosí na Štědrý den smůlu: Staré tradice a jejich význam

  4. zprávy

    Historie vánočního kapra v Česku a ve světě

  5. zprávy

    Zábavné věštby-lití olova a význam tvarů

  6. zprávy

    Rybí šupina: Tradice, pověry a symbolika u nás i ve světě

  7. zprávy

    Proč u nás nosí dárky Ježíšek, historie lidové tradice

  8. zprávy

    Vánočka, štědrovka, sladký symbol vánoc, lidová tradice

  9. zprávy

    Jak je to se zlatým prasátkem a nejstarší zápis

  10. zprávy

    Vánoční přání a PF 2025 od redakce Kladenských listů i osobně od šéfredaktora

  11. video

    Vánoční kometa rozzářila Úholičky: Adventní večer přilákal davy návštěvníků, video

  12. video

    Jak vypadají Vánoce jinde ve světě, podívejte se na stručný přehled, video

  13. zprávy

    Nevytvářejme černé skládky: Odpad patří do sběrných dvorů

  14. video

    Ježíšek triumfoval KO nad Santou v Buštěhradu. Zachraňte Ježíška-video

  15. zprávy

    Vánoční atmosféra v regionálních kostelech: Bohoslužby, koncerty a jedinečné zážitky 24-29. prosince

  16. zprávy

    Vánoční otevírací doby: Kde nakoupíte na Štědrý den a kam nechodit na svátky

  17. zprávy

    Otevírací doba lékáren v Kladně a Slaném během vánočních svátků

  18. zprávy

    Změny v pohotovostních službách v Nemocnici Slaný a Kladno: Informace pro pacienty + zubní

  19. sport

    Bruslení během Vánočních svátků v Kladně a Slaném, víme kde a kdy

  20. zprávy

    Mateřská škola Na Dolíkách ve Slaném měla letos nejkrásnější stromeček