SAMK Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Malování květin Klapod
  • Malování květin
  • SAMK
  • Kladno

Roráty neboli jitřní – zpívané ranní adventní mše

Pondělí, 9. prosince 2024 05:19

Roráty neboli jitřní, jsou prastaré adventní zpívané ranní mše k poctě Panny Marie (missae votivae solemmis), které se konávaly každý den po dobu celého adventního období ke slávě i chvále Bohorodičky.
Mše bývá také nazývána „andělskou“, protože se při ní předčítá z evangelia o andělu, který Panně Marii zvěstoval narození Ježíše.
Jejich návštěva patřila k předvánoční poezii venkova. Probíhaly v brzkých ranních hodinách a mnohde se konaly jen za svitu svící. Ty vyvolávaly v prosincových tmavých, studených a předvánočních ránech jedinečnou atmosféru. V rorátech se právě setkává symbolika ranní dlouhé prosincové tmy a světel svící, které symbolizují příchod Světla světa – Ježíše Krista. Zdánlivě neporazitelná moc tmy je tak postupně prozařována drobnými a šířícími se světélky, které ohlašují konec vlády tmy.
Název „roráty“ je odvozen od vstupního zpěvu (Introitus) čtvrté neděle adventní, který začíná slovy: „Rorate coeli desuper…“ – „Rosu nám dejte nebesa, dejte nám spasitele…“ Kořeny adventní rorátní mše spadají do doby Karla IV., který zavedl tradici pravidelných ranních mariánských votivních mší, které se konaly po celý rok. Vývoj rorátů dosáhl svého vrcholu v 16. století, kdy se liturgický text překládal do češtiny a podkládal sylabicky chorálním melodiím, v nichž odstraněny byly bohaté skupiny tónů, zpívané na jednu slabiku. Tak zjednodušený chorál s textem v řeči mateřské přestal býti zpěvem kněží a stal se majetkem literátských bratrstev. V současné době jsou roráty zařazovány pouze ke konci adventního období.
Vzpomínka Jana Nerudy (1834-1891) na své dětství:
„Bože, ten prosinec býval v té naší Praze krásný! Maminka mne časně ráno budila, abych šel s ní na „roráty“, před kostelem jsem dostal hrnek kávy, po kostele zase hrnek kávy. Praha venkovatěla, pod těžkými povozy tak pěkně sníh skřípal, za vozy žlutý strnad po ulicích poskakoval a stehlíci přilétali z Petřína až do malé zahrádky naší a tam ozobávali stříbrné keře!“
Z dobových záznamů:
V Hradci Králové „Zvonili po celý advent před 7 hodinou na večer celou čtvrt hodinu zvoncem na rathousu (radnici), což na pokoj zvonění nazývali, by měšťanstvo časně utichnouc, k ranní pobožnosti tím schopnější a ochotnější bylo. Pak čtvrt hodiny po vyzvánění v 5 hod. ráno rorátní zpěvy byly prozpěvovány každodenně v hojném počtu od literátův“. (r. 1587)
Roráty byly komponovány způsobem, kterému se říká tropování. Při tropování se postupovalo následujícím způsobem: na určitou melodii gregoriánského chorálu se narouboval český text, poté se chorál na vhodném místě rozdělil a vložila se do něj samostatná píseň, která dále rozvíjela v chorálu nastolené téma. Chorály pak zpívala již zmíněná literátská bratrstva z kůru, při zpěvu písní se připojoval zpaměti i lid. Nebo účastníci mše používají tzv. rorátník: jde o specializovaný liturgický zpěvník obsahující hudební repertoár pro roráty, jde o specifickou českou záležitost, která nemá jinde v Evropě obdoby.
Česká hudební tradice se může pochlubit výjimečným počtem kvalitních adventních písní a roráty jsou naprosto jedinečnou hudebně liturgickou formou, která je kontextu evropské hudební historie jedinečná
Roráty
  • Šero krajem ještě bloudí, kostel zpola zavátý, mlhou okna slabě září, zpívají se roráty.
  • Na lavici starodávné malý sloupek kmitá, nad švabachem nakloněna hlava v šátky skrytá.
  • Píseň hlasů šepotavých rozlévá se temně, jasně pouze zahlaholí, „Otevři se země…“
Jeden z prvních nejdůležitějších rukopisů s českými roráty pochází již z r. 1572 „Písně a chvály Božské“, jenž kancionál slově, pana Kantora Starýho, měštěnína v Novém městě Pražském, rkp. musea v Mladé Boleslavi. Od stol. 17. zpívali roráty katolíci jednak ze starobylých rukopisů, pokud se zachovaly po zrušení bratrstev a konfiskaci jejich jmění i knih za císaře Josefa II., jednak z novějších opisů bez not, které pořídili mnozí ze stavu řemeslného.

České zvyky, tradice a pranostiky – ilustrace která baví. Více  o zvycích, tradicích a mnohém dalším i  možnost zakoupit jedinečný kalendář naleznete ZDE.

 



  1. zprávy

    Zvyky a tradice: Masopustní maska – pan Pronobus

  2. zprávy

    Zvyky a tradice: Masopustní maska Slaměný neboli Pohřebenář

  3. zprávy

    Zvyky a tradice: Masopustní maska Brůna

  4. zprávy

    Tragédie ve Smečně: Hugoušek svůj boj prohrál, jeho majitelé jsou zdrceni

  5. zprávy

    Havárie vody v Kladně-Dubí a Buštěhradu: Opravy potrvají do večera

  6. zprávy

    Kyberšikana: Skrytá hrozba digitálního věku

  7. zprávy

    Osmdesát let poté! Válečné události připomenou příběh nuceně nasazeného, kameny zmizelých, unikátní exponáty i divadelní hra

  8. zprávy

    CRAZY SHOW: Večer plný humoru a improvizace s Martinem Hranáčem

  9. zprávy

    Tým – základ úspěchu ve zdravotnictví a složkách IZS

  10. zprávy

    Vesnice roku 2025 – Motivační seminář v Drahouši

  11. zprávy

    Zvyky a tradice: 22 únor – PROČ MÁ PETR SVÁTEK DVAKRÁT ZA ROK

  12. zprávy

    Kraj- Na projekty zaměřené na ochranu životního prostředí vyhradil kraj 8 milionů korun

  13. zprávy

    Kraj – Startuje největší soutěž na dopravce v historii České republiky – Středočeský kraj a Praha vyhlašují výběrové řízení na železničního dopravce s velkokapacitními elektrickými jednotkami

  14. zprávy

    Kronika rodinného chaosu: Cimrmanova topografie geniality: Boule a mentální inhalátor, pilíře pokroku

  15. zprávy

    Brandýsek oslaví 680 let od první zmínky a připomene si události druhé světové války

  16. zprávy

    Na obnovu kulturních památek pro rok 2025 kraj vyčlenil 58 miliónů korun. O dotace bude možné žádat v průběhu března

  17. zprávy

    Toulaví psi na Sletišti: Jeden skončil na jízdárně, další dva v Sitenském údolí

  18. zprávy

    Poděkování panu Burešovi od starosty města Smečno

  19. zprávy

    Řidič ve sdíleném autě zdemoloval v Kladně vůz o ostrůvek a ujel, usvědčila ho odpadlá značka 

  20. zprávy

    Sirény služebních vozů se rozsvítily: Kladno si připomnělo Evropský den obětí trestních činů