Pátek třináctého, pověry a co je paraskavedekatriafobie
Pátek, 13. prosince 2024 05:05
Nejčastěji bývají v průběhu roku jeden nebo dva pátky třináctého, ale v některých letech jsou i tři pátky třináctého. Tento den je v mnoha zemích považován za den nešťastný, ale například ve Španělsku a Latinské Americe, je za nešťastný den považováno úterý třináctého.
Původ tohoto dne může sahat až na Velký pátek, kdy byl ukřižován Ježíš Kristus a při Poslední večeři sedělo u stolu třináct lidí a ten třináctý z nich byl Jidáš, který Krista zradil. Židé považovali třináctku za nešťastnou, protože třináctým písmenem v hebrejské abecedě je písmeno M, což je první písmeno ve slově Mavet, které znamená „smrt“.
Reálný základ pověry je, ale z Francie. V pátek 13. října 1307 začal francouzský král Filip IV. Sličný s pronásledováním a zatýkáním templářů. Smrt mnoha z těchto rytířů měla za následek zánik řádu. Od tohoto dne následovníci templářů považovali pátek třináctého za ďábelský a nešťastný den.
Chorobná obava z tohoto data se nazývá paraskavedekatriafobie nebo též friggatriskaidekafobie a jedná se o speciální formu fóbie z čísla 13 (triskaidekafobie). Strach a pověra ze třináctky jsou tak rozšířené, že se např. v některých hotelech vůbec nevyskytuje pokoj s tímto číslem, jinde zase na číselníku ve výtahu mezi 12. a 14. patrem zcela chybí 13. patro (jedná se však jen o klam, protože třinácté patro bude fyzicky existovat, i když bude označeno jinak) nebo se může jednat o neobytné technické podlaží.
České zvyky, tradice a pranostiky – ilustrace která baví. Více o zvycích, tradicích a mnohém dalším i možnost zakoupit jedinečný kalendář naleznete ZDE.
VŠE O VÁNOCÍCH NA KLADNĚ SE DOZVÍTE PO KLIKNUTÍ NÍŽE NEBO ZDE