SAMK Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Klapod
  • KLAPOD
  • SAMK

Mikuláš není český originál, znají i oslavují ho v celé Evropě i když trochu odlišně

Čtvrtek, 5. prosince 2024 05:25

Tradice oslav svatého Mikuláše není žádnou českou specialitou. Památku středověkého biskupa z turecké Myry si připomíná většina evropských národů, každý ale po svém. Pojďme se podívat do historie i současnosti tohoto svátku.

Svatý Mikuláš z Myry je jeden z nejuctívanějších svatých v celém křesťanství, ve východních církvích je druhým nejuctívanějším svatým vůbec po Panně Marii. Už za svého života byl velmi oblíbený mezi lidmi, proslul štědrostí k potřebným, jako obránce víry před pohanstvím a zachránce nespravedlivě obviněných.

V západní liturgické tradici jeho svátek připadá na 6. prosinec a oslava tohoto svátku je spojena s rozdáváním dárků dětem většinou večer 5. prosince. Byl inspirací pro vytvoření mytické postavy Santa Clause.

Svatý Mikuláš je uctíván jako patron námořníků, obchodníků, lukostřelců, dětí, lékárníků, právníků, studentů a vězňů. Je též patronem států (Rusko) a měst Amsterdam, Bari, Barranquilla a mnoha dalších.

Tradice spojené s Mikulášovou osobou jsou velmi pestré a krajově i národnostně se liší. Součástí většiny z nich je rozdávání dárků dětem. V USA se tato tradice postupně přetvořila ve fenomén Santa Clause, který ovšem dnes již roznáší dárky o Vánocích. Odtud se v této pozměněné podobě šíří do okolního světa. Santa Claus však nemá atributy a oděv českého Mikuláše, ale je oblečen do červeno-bílého oděvu, červeno-bílé čepice a vysokých holínek.

V Česku a na Slovensku je v dnešní době při tzv. mikulášské nadílce Mikuláš představován v biskupském oděvu s dlouhým bílým vousem a je doprovázen anděly a čerty. V této sestavě chodí za dětmi 5. prosince v předvečer svátku sv. Mikuláše. Andělé s Mikulášem roznášejí dárky, čerti se starají o symbolické trestání a strašení zlobivých dětí. Ne vždy však byl Mikuláš doprovázen andělem a čertem. Jindy s ním chodil třeba obecní policajt.

V Nizozemsku se Mikuláš označuje jako Sinterklaas,jeho kostým je obdobný jako v Česku a na Slovensku, ale místo andělů a čertů ho doprovází Černý Petr. Sinterklaas vlastní červenou knihu, do které si zapisuje poznámky o hodných a zlobivých dětech. Černý Petr má jutový pytel, v němž mohou zlobivé děti skončit.  Dárky, často ve formě sladkostí, dostávají děti v severním Nizozemsku 5. prosince večer a v jižním Nizozemsku, Belgii, Lucembursku a severní Francii 6. prosince ráno. Sinterklaas ovlivnil vznik tradice Santa Clause v USA. Postava Černého Petra má původ v legendě, že chodí komínem a je tedy umouněný od popela. Ve Švýcarsku zase vousatá postava v dlouhé černé kápi zvaná Schmutzli. Polský Mikołaj se zapotí ze všech nejvíc. Navštěvuje děti v předvečer svého svátku i na Štědrý den.

Děsivý Krampus
Mikulášova společníka Krampuse můžeme potkat v Rakousku, Bavorsku, Chorvatsku a Maďarsku. Tento čert připomíná spíše démona z pekel než pohádkovou bytost.  Zatímco v Bavorsku řádí vzteklý ďas, v jiných částech Německa se na neposlušné děti chystá Pacholek Ruprecht. Je “vyzbrojen” metlou a řetězy. Postava zlého protějšku hodného Mikuláše má však v německých zemích řadu lokálních variací. A ve frankofonní části Belgie to můžeme schytat od Taťky rákosky. Polský Mikołaj se zapotí ze všech nejvíc. Navštěvuje děti v předvečer svého svátku i na Štědrý den.

Anděl i nosič sladkostí
Mikuláš neobchází domy pouze se strašidelnými a negativními bytostmi. Kromě obecně známého anděla je to kupříkladu i takzvaný guatseltrager, neboli nosič sladkostí. Ten pak dává do vysokých bot, které před dveře staví děti i dospělí, ovoce, ořechy i čokoládu.

Některé země se ale musí bez mikulášské nadílky obejít. V Rusku se tento svátek neslaví. Ve Francii jen v okrajových částech. Smůlu mají i Britové. Tam totiž Mikuláše vytlačil Otec Vánoc, jenž je podobný Santa Klausovi. Objevuje se ale až o Vánocích.

Všechny spojuje to, že ctihodný vousatý muž s mitrou a berlou odměňuje malými dárky všechny děti, které byly v předchozím roce hodné. Zlobivé buď vyjdou naprázdno, nebo je čeká „výplata“ od Mikulášova pekelného pomocníka.

Zdroje informací: Wikipedia.org: Mikuláš, Lidovky.cz: Mikuláše slaví většina Evropy. Každá země ale jinak.

-red-

VŠE O VÁNOCÍCH NA KLADNĚ SE DOZVÍTE PO KLIKNUTÍ NÍŽE NEBO ZDE



  1. zprávy

    Poslední šance před velikonocemi pro čerstvé kuře z domácího chovu z farmy Tomáše Jelena, Žižice u Slaného125korun za kilo, mapa na konci članku

  2. zprávy

    PAŠIJOVÝ TÝDEN – BÍLÁ SOBOTA, LIDOVÉ ZVYKY A TRADICE

  3. zprávy

    Vyšehrad Dvje v kladenském Hutníku: stejný humor ve filmovějším kabátě nezklame

  4. zprávy

    Jiří May – Kronika rodinného chaosu: Absurdistán: Z filmové komedie je dnešní tragédie

  5. zprávy

    Kuřátka a paní s foťákem ve stodole

  6. zprávy

    Slaný je šance a výzva pro nové strážníky i strážnice, udělejte město bezpečným

  7. zprávy

    Nemocnice Slaný: Týden povědomí o neplodnosti: Každému šestému páru se nedaří počít dítě

  8. zprávy

    Zpráva o činnosti odboru hygieny výživy a předmětů běžného užívání za 1. čtvrtletí roku 2025

  9. zprávy

    Na D6 u Unhoště instalují vysokorychlostní váhy, hotovo má být koncem května

  10. zprávy

    Velikonoční běh 2025: Rozhýbej se pro dobrou věc Hody hody doprovody, proběhej se do pohody

  11. zprávy

    Hasičský velikonoční zajíček: tvoření, které potěší malé i velké

  12. zprávy

    Co bychom měli dělat, desatero a neměli na Velký pátek dle lidové tradice

  13. zprávy

    Dagmar Stříbrná – Čírka a kouzlo volného nebe

  14. zprávy

    Jarní předávání na Neonatologickém oddělení kladenské nemocnice: podpora pro nejmenší bojovníky i jejich rodiče

  15. zprávy

    Kladenský Majáles zve na oslavu jara a mládí – vstupné dobrovolné!

  16. zprávy

    Po dlouhé zimě nás jarní slunce láká ven, pobízí k lehčím bundám a chuť užít si konečně teplejší dny.

  17. zprávy

    Vratik Wirthig – Dne 17. července 2024 jsem zavítal do malebné obce Braškov-Toskánka

  18. zprávy

    Boží milosti neboli ratolesti, lidové pověry a recept Masopust

  19. zprávy

    Kam o víkendu i po něm, nejen s dětmi v následujících dnech, jako vždy se dozvíte v Kladenských listech

  20. zprávy

    První certifikáty regionální značky KLADENSKO-SLÁNSKO regionální produkt