Zoopark Zájezd se zaměřuje na ochranu koroptve polní a biodiverzitu v regionu
Úterý, 19. listopadu 2024 05:14
Zoopark Zájezd dlouhodobě přispívá k ochraně přírody a biodiverzity. Jako zoologická zahrada chová více než 100 druhů zvířat, z nichž mnohé patří mezi ohrožené druhy.
Ačkoliv některé z těchto zvířat pocházejí z dalekých koutů světa, jiné žijí doslova „za humny“. V rámci svého ochranného programu zoo v těchto dnech připravuje vypuštění desítek mláďat koroptví polních zpět do přírody.
Koroptev polní, charakteristická robustní stavbou těla, menším vzrůstem, krátkými křídly, oranžovými tvářemi a hrdlem, je dnes v české přírodě silně ohroženým druhem. V minulosti žilo na území dnešního Česka až pět milionů těchto ptáků, avšak dnešní populace nečítá více než 1,3 % původního stavu. Hlavními příčinami tohoto drastického poklesu jsou změny v zemědělském hospodaření a úpravy krajiny, které koroptvím nevyhovují.
„Koroptev byla v okolí naší zoo dříve velmi běžná, ale dnes ji vídáme jen zřídka. Aktuální populace je natolik malá, že každý vypuštěný jedinec přispívá k obnově druhu. Naším cílem je pomoci obnovit populaci koroptve nejen vypouštěním odchovaných ptáků, ale i úpravami krajiny, které pro tyto ptáky vytvoří vhodné podmínky. Každá zachovaná mez, remízek nebo nezoraný okraj cesty může přispět k jejich ochraně. V rámci údržby areálu zoo i jeho okolí se snažíme vytvářet taková prostředí, která prospívají nejen koroptvím, ale i dalším druhům zvířat,“ říká Jiří Marek, ředitel Zooparku Zájezd.
Tento krok je součástí širšího úsilí Zooparku Zájezd o zajištění ochrany ohrožených druhů a obnovu přírodních biotopů v regionu, kde zoo působí. Vypuštění mláďat koroptví polních tak představuje nejen úspěch v ochraně tohoto druhu, ale i příležitost pro další druhy zvířat, které sdílejí podobná prostředí.
Jak vypadalo vypouštění koroptví v roce 2023 se můžete podívat ZDE.
Vypouštění proběhne ve čtvrtek 21. listopadu za přítomnosti chovatelů a médií. Na místě bude pro zodpovězení dotazů k dispozici kurátor Zooparku Zájezd Jiří Marek ml. a vedoucí vzdělávání Daniel Koleška.
-
zprávy
Soutěž o nejlepší nádivku ve Slaném zpestřila Velikonoční svátky
-
zprávy
Velikonoční vigílie Dnes od 20 hodin v hlavním kostele Nanebevzetí Panny Marie v Kladně.
-
zprávy
PAŠIJOVÝ TÝDEN – BÍLÁ SOBOTA, LIDOVÉ ZVYKY A TRADICE
-
zprávy
Poslední šance před velikonocemi pro čerstvé kuře z domácího chovu z farmy Tomáše Jelena, Žižice u Slaného125korun za kilo, mapa na konci članku
-
zprávy
Vyšehrad Dvje v kladenském Hutníku: stejný humor ve filmovějším kabátě nezklame
-
zprávy
Jiří May – Kronika rodinného chaosu: Absurdistán: Z filmové komedie je dnešní tragédie
-
zprávy
Kuřátka a paní s foťákem ve stodole
-
zprávy
Slaný je šance a výzva pro nové strážníky i strážnice, udělejte město bezpečným
-
zprávy
Nemocnice Slaný: Týden povědomí o neplodnosti: Každému šestému páru se nedaří počít dítě
-
zprávy
Zpráva o činnosti odboru hygieny výživy a předmětů běžného užívání za 1. čtvrtletí roku 2025
-
zprávy
Na D6 u Unhoště instalují vysokorychlostní váhy, hotovo má být koncem května
-
zprávy
Velikonoční běh 2025: Rozhýbej se pro dobrou věc Hody hody doprovody, proběhej se do pohody
-
zprávy
Hasičský velikonoční zajíček: tvoření, které potěší malé i velké
-
zprávy
Co bychom měli dělat, desatero a neměli na Velký pátek dle lidové tradice
-
zprávy
Dagmar Stříbrná – Čírka a kouzlo volného nebe
-
zprávy
Jarní předávání na Neonatologickém oddělení kladenské nemocnice: podpora pro nejmenší bojovníky i jejich rodiče
-
zprávy
Kladenský Majáles zve na oslavu jara a mládí – vstupné dobrovolné!
-
zprávy
Po dlouhé zimě nás jarní slunce láká ven, pobízí k lehčím bundám a chuť užít si konečně teplejší dny.
-
zprávy
Vratik Wirthig – Dne 17. července 2024 jsem zavítal do malebné obce Braškov-Toskánka
-
zprávy
Boží milosti neboli ratolesti, lidové pověry a recept Masopust