Rozsvícení vánočního stromu SAMK Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Klapod
  • Rozsvícení vánočního stromu
  • ŠKOLA HLEDÁ NOVÉ SPOLUPRACOVNÍKY
  • SAMK

Drogy v dobách totality, novou knihu pokřtil generál protidrogové centrály

Neděle, 17. listopadu 2024 06:03

Národní protidrogová centrála oslavila 33. výročí svého vzniku. Během slavnostního programu ředitel, brigádní generál Jakub Frydrych, společně s autory, útvarovým mečem pokřtil knihu Drogy v dobách totality.

Autorská dvojice Miroslav Nožina a Miloš Vaněček se drogovému tématu věnují více než třicet let. Za tu dobu shromáždili soubor dosud nepublikovaných archivních materiálů, bezpečnostních zpráv a analýz, rozhovorů a poznatků z praxe a výzkumu. Z materiálů čerpali při psaní rozsáhlé, ale srozumitelné a čtivé publikace. V knize popisují drogový problém v období od roku 1938 do roku 1989.

Jaké drogy využívaly tajné služby nebo armáda? Co předepisoval osobní lékař Hitlerovi? A jak probíhal výzkum psychoaktivních látek v komunistickém Československu sedmdesátých let?

Drogová scéna v Československu byla vždy ovlivněna světovými trendy a zároveň aktuální politickou situací. Čtyři tematické bloky knihy analyzují vždy nejprve situaci ve světě a dále pak drogový problém v Československu.

Miroslav Nožina je sociální antropolog a výzkumný pracovník Ústavu mezinárodních vztahů Praha.

Miloš Vaněček je bývalý policista, policejní historik a publicista. Ve služebním poměru byl sedmatřicet let, řadu let pracoval pro Národní protidrogovou centrálu.

První část knihy je podrobnou zprávou o drogové situaci v předválečném světě, za První republiky i během válek. V třicátých letech dvacátého století byly největšími centry produkce drog Blízký východ, Čína a Indie. Postupně se rozvíjel farmaceutický průmysl, využívaly se psychoaktivní látky a vyvíjely nové typy drog. Vznikaly nové trasy a mezinárodní pašerácké skupiny, které přepravovaly tuny opia, morfinu, heroinu nebo kokainu.

Legislativním mezníkem byl německý „opiový zákon“, který vznikl před druhou světovou válkou. Situace v hitlerovském Německu ovlivnila i českou drogovou scénu a vznik protidrogové policie. Těsně před válkou přestalo být i Československo pro zahraniční pašeráky „legislativním rájem“.

Během světové války vznikly nové typy drog, psychoaktivní látky se používaly pro tišení bolesti raněných i jako „séra pravdy“ u výslechů. A také jako stimulanty. Vojáci wehrmachtu užívali metamfetamin, západ využíval amfetamin, zkušenost s ním měli také čeští letci nebo vojáci v zahraničí, stejně jako parašutisté.

Za druhé světové války také došlo ke změnám drogových pašeráckých cest, měnila se situace na ilegálních drogových trzích. Přerušilo se spojení mezi Evropou a Asií nebo Latinskou Amerikou. Probíhající boje na souši, ve vzduchu i na moři z pašování učinily riskantní podnikání. Cenzura kontrolovala zásilky do ciziny. Za prodej hrozily přísné tresty.

V padesátých letech zkoumal východ i západ drogy jako možné zbraně studené války. Experimentovalo se s nimi za válek v Koreji, Vietnamu i v Afghánistánu. Drogy zkoušela Československá lidová armáda, u výslechů a v politických procesech 50. let i Státní bezpečnost.

Ve světě i v komunistickém Československu sedmdesátých let lékaři a vědci zkoumali účinky marihuany nebo mezkalinu, v psychiatrii se rozsáhle testovalo LSD. Pod lékařským dohledem zkoušeli psychoaktivní látky dobrovolníci. Výzkumy vedly k závěru, že LSD duševní choroby neléčí a psychiku naopak může nadlouho vážně narušit. Byznys okolo této látky omezilo také přijetí mezinárodní Úmluvy o psychotropních látkách v roce 1971. O tři roky později byl výzkum halucinogenů zakázán.

V knize se dále dočtete příběhy drogových subkultur od beat generation, přes hippies, punk až po New Age. Nabízí komplexní pohled na vývoj legislativy, léčbu drogových závislostí, prevenci toxikomanie a další poutavá témata.

Lucie Šmoldasová, tisková mluvčí NPC SKPV PČR


  1. zprávy

    Ulice Nová I. v Čelechovicích má novou tvář, říká starosta Stochova Roman Foršt

  2. info z radnice

    Slánský zpravodaj mimo jiné přináší kompletní program adventu

  3. zprávy

    Hřebeč slaví 10 let od udělení znaku a vlajky

  4. zprávy

    Královický dvůr hledá kuchaře, plat 40-60 tisíc

  5. kultura

    Poodhalili jsme pro vás roušku tajemství adventního období v historii i současnosti

  6. zprávy

    Po čtyřech letech přístál v Praze obr nebes Emirates A380, byli jsme u toho

  7. zprávy

    Dnes začíná adventní období tak zvaně železnou nedělí, české zvyky a tradice

  8. zprávy

    Kladno opět překvapilo, strom byl opět originálně rozsvícen, video, foto

  9. zprávy

    Slaný zahájilo advent tradičním zvoláním „Budiž světlo“, videa a foto

  10. zprávy

    Syn purkmistra zachránil čest města: Jak vznikla pověst o slánském znaku

  11. zprávy

    Radní schválili 154 žádostí o kotlíkové dotace pro nízkopříjmové rodiny

  12. zprávy

    Svatý Ondřej dělá led a svatý Jiří jej láme, pranostiky a říkadla

  13. zprávy

    Zábavné věštby na svatého Ondřeje, lití olova a význam tvarů

  14. zprávy

    Přijďte podpořit malé sportovce v národní finále do sportovní haly Kladno

  15. video

    Požár plynového potrubí v Úholičkách si vyžádal evakuaci pěti domů

  16. zprávy

    Kde se všude rozsvítí vánoční stromy v neděli 1. prosince se dozvíte jen u nás

  17. zprávy

    Historický večer v Hřebči odhalí zajímavosti o lidech a spolcích regionu

  18. povidka

    Kronika rodinného chaosu:„Mami, co je to ta maturita?“ Při návštěvě veletrhu vzdělávání jsem se nestačil divit

  19. zprávy

    Na úhradu nákladů za energie poskytne Středočeský kraj svým organizacím sociálních služeb 8,5 milionu korun

  20. zprávy

    Čas adventu je i o pomoci opomíjeným a potřebným, POMOZTE ELIŠCE