Lidský řetěz od Kokosu k divadlu, přidejte se 17. listopadu na Kladně
Sobota, 16. listopadu 2024 05:15
Pětatřicáté výročí od sametové revoluce si lidé na Kladně budou 17. listopadu připomínat velmi originálním způsobem, a to tvorbou živého řetězu ve městě. Zkusí tak zopakovat tento počin Kladeňáků při revolučních událostech 26. listopadu 1989.
„Jsme generace, pro kterou jsou běžné mobilní telefony, internet, sociální sítě… Ale i v době, kdy lidé tyto komunikační prostředky neměli, se dokázali domluvit, sejít a vytvořit živý řetěz přes město Kladno. Po 35 letech to chceme zopakovat a živým řetězem propojit budovu Kokosu, lidově řečeno komunistického kostela, na náměstí Sítná s kladenským divadlem. To je jedním ze symbolů listopadu 1989 na Kladně, protože právě v divadle se setkávali aktivisté a zakladatelé Občanského fóra včetně Václava Havla,“ prozrazuje Gabriela Havlůjová, koordinátorka spolupráce se spolky a občanskými aktivisty Magistrátu města Kladna.
Aby došlo k propojení zmíněných dvou míst, muselo by se podle Havlůjové akce zúčastnit přibližně 1600 lidí. „Dáváme si za cíl, kdyby se nás sešla alespoň polovina a pak by se řetěz rozpohyboval. Samozřejmě by bylo skvělé a ideální, pokud by se podařilo oslovit celý potřebný počet,“ vysvětluje.
Tvorba lidského řetězu startuje na náměstí Sítná v neděli 17. listopadu v 16:30, od 17. hodin budou v rámci programu v přilehlém parku u divadla připraveny dětské dílny a o hudební doprovod se postará Panda Banda a orchestr divadla Sklep. Dojde zde také k odhalení památníku „Společně“. Ten odkazuje na společné úsilí lidí, které bylo v roce 1989 zásadní pro pád totalitního režimu. Vytvořil jej kladenský umělecký kovář Václav Minařík, skleněný prvek byl vyroben ve sklárně v Novém Boru a na výsledné podobě se podílela designérka Kateřina Handlová společně s kladenským radním pro rozvoj města Ondřejem Rysem.
„Akce je určená široké veřejnosti a všechny Kladeňáky srdečně zvu. Těší mě, že účast už přislíbili aktivisté z různých občanských spolků, pamětníci listopadových událostí ale i mládež z různých sportovních klubů,“ doplnila Gabriela Havlůjová.
-
zprávy
Smrtelná nehoda u Stehelčevsi: Auto vyletělo z dálnice.
-
video
Více než dvě tuny okurek si lidé odnesli z farmy Dryák i v dešti, brambor metráky
-
zprávy
Dovolené jsou v plném proudu, policie připomíná: Před odjezdem na dovolenou se zabezpečte
-
zprávy
Anatomie, fungování lidského těla – 4. díl
-
zprávy
Dovolená za totáče. Málo peněz, hodně fantazie a hromada řízků
-
zprávy
Dvě krajské školy pořizují nové vybavení odborných učeben
-
zprávy
12. července – Mezinárodní den boje proti písečným a prachovým bouřím
-
zprávy
Cyklista sražen na silnici mezi Knovízí a Slaným, transportován vrtulníkem do Motola
-
zprávy
Požár v Buštěhradu: Hasiči zachránili osobu z hořícího domu
-
zprávy
Dagmar Stříbrná – Moudivláček lužní a jeho kouzelné hnízdo
-
zprávy
Jen tento víkend, rané brambory na farmě Dryák samosběrem
-
zprávy
Index aktivity klíšťat pro ČR na následující tři dny, nepodceňujte možnou nákazu
-
zprávy
Uzavírka ulice Severní kvůli stavbě plynovodu: Obyvatelé se musí připravit na dopravní omezení
-
komerční sdělení
Svárov, škola s téměř 120 letou tradicí, hledá spolupracovníky do svého týmu
-
zprávy
Pejsci, milí lidé a krásná krajina: přátelé CHS ze Cvrčovic vyrazí na letní procházku
-
pozvánka
Zažijte ticho, klid a rybolov jako z pohádky: Rybník U Jelena na Slánsku vás okouzlí atmosférou venkova
-
zprávy
Léto plné zábavy a poznání zažijete v Zooparku Zájezd
-
zprávy
Událost roku ve Slaném se blíží, největší setkání majitelů a příznivců nádherných veteránů je za pár dnů
-
video
11. července – Světový den populace
-
zprávy
Kam o víkendu i po něm, zvláště s dětmi, akce vhodné pro všechny dospěláky