Recept na husu a pár pranostik před svatým Martinem
Neděle, 10. listopadu 2024 06:08
Svatý Martin, slavený 11. listopadu, je spojen s mnoha pranostikami, které často odrážejí počasí a zemědělské tradice. A navíc vám přinášíme tradiční recept na husu.
Zde je několik známých pranostik spojených s tímto svátkem
- ,,Svatý Martin na bílém koni, přiváží nám zimu.“ Tato pranostika naznačuje, že Svatý Martin je symbolem příchodu zimy, a často se očekává první sníh.
- „Na Svatého Martina sníh, do Vánoc tu bude, neboť se zimě v příchodu líbí.“ – Pokud na Svatého Martina napadne sníh, je pravděpodobné, že sněhová pokrývka vydrží až do Vánoc.
- „Jaký Martin, takový celý rok.“ – Toto rčení zdůrazňuje, že počasí na Svatého Martina může ovlivnit, jaké bude počasí v následujícím roce.
- „Svatý Martin přijíždí, k svatému Jánu odchází.“ – Znamená to, že období Svatého Martina je přechodné, a po něm začíná zimní období, které trvá až do Jánských svátků.
- Na svatého Martina bývá dobrá peřina.
- Na svatého Martina kouřívá se z komína.
- Svatý Martin přijíždí na bílém koni.
- Svatý Martin usedá s díkem u teplých kamen.
- Přijede-li Martin na bílém koni, metelice za metelicí se honí.
- Martin a Kateřina na blátě – vánoce na ledě.
- Na svatého Martina husa nejpěkněji zpívá ( na pekáči ).
- Na svatého Martina nejlepší je husina; pohleď na hruď i na kosti, poznáš, jaká zima se přihostí: Je-li kobylka martinské husy hnědá, bude málo sněhu a na holo mrznout; je-li však bílá, bude hodně sněhu.
- Martinův led bude voda hned.
- Jižní vítr na Martina – mírná zima.
Tyto pranostiky reflektují tradiční vnímání ročních období a počasí v české kultuře.
Husa je tradičním pokrmem, který se často připravuje na svátek Svatého Martina. V české kuchyni je spojena s různými zvyky a tradicemi. Zde je několik informací a tradičních aspektů, které se k husám vážou:
Tradiční příprava
- Pečená husa: Husa se většinou peče v celku a podává se s knedlíky, zelím a omáčkou. Maso je známé svou šťavnatostí a výraznou chutí.
- Přílohy: K huse se často servíruje červené nebo bílé kysané zelí, bramborové nebo houskové knedlíky a různě dochucené omáčky.
- Koření: Husu lze dochutit solí, pepřem, česnekem, kmínem a bylinkami jako je majoránka nebo tymián.
- Příprava: Před pečením se husa často marinována a poté se peče pomalu, aby bylo maso měkké a kůže křupavá.