Céline Show SAMK
ČSAD KLADNO Klapod
  • Céline Show
  • ČSAD MHD Kladno
  • SAMK

Není to UFO, ale Muskův ‚vlak‘: Astronomové uklidňují veřejnost

Středa, 6. listopadu 2024 06:00

„Není to UFO, ale Muskův ‚vlak‘: Astronomové uklidňují veřejnost, která na nebi vidí podivný objekt“ Obyvatelé Kladenska a okolí zažili tento týden chvíle plné úžasu a obav, když na večerní obloze spatřili řadu jasných světel pohybujících se v přímé linii.
Na sociálních sítích se okamžitě začaly šířit spekulace, že by mohlo jít o UFO, a mezi místními zavládl rozruch. Vysvětlení však přišlo rychle a bylo více pozemské, než by se mohlo zdát – jedná se o tzv. „Muskův vlak“
.
Světla na nočním nebi jsou ve skutečnosti satelity Starlink, které jsou součástí projektu Elona Muska. Tento projekt spadá pod jeho společnost SpaceX a cílem je vytvořit síť tisíců satelitů, které poskytnou vysokorychlostní internet i v odlehlých částech světa. Satelity jsou vypouštěny na oběžnou dráhu ve skupinách a krátce po vypuštění se pohybují blízko u sebe, což na zemi vytváří podívanou, kterou mnozí popisují jako „vlak“ na obloze.
Podobný úkaz již byl k vidění v mnoha částech světa, ale pro mnoho lidí v České republice šlo o první setkání s touto technologií. Astronomové z brněnské hvězdárny a dalších institucí rychle reagovali na četné dotazy veřejnosti a uklidnili občany: „Opravdu se nejedná o UFO nebo mimozemskou loď. Vidíte Starlink, což je série satelitů pro poskytování internetového připojení,“ uvedl astronom Jakub Horský z České astronomické společnosti.
Satelity, které se na obloze pohybují jako jasná, rychle se pohybující světla, jsou často viditelné brzy po západu slunce nebo krátce před úsvitem. Jakmile však dosáhnou své konečné oběžné dráhy, vzdálí se od sebe a jejich viditelnost pro běžné pozorovatele se výrazně sníží.
Projekt Starlink má však i své kritiky. Astronomové po celém světě upozorňují, že velké množství satelitů na nízké oběžné dráze způsobuje světelné znečištění a může komplikovat profesionální astronomická pozorování. SpaceX se zavázalo k vylepšením, která mají odrazivost satelitů omezit, ale diskuse o dopadu této technologie na pozorování vesmíru stále trvá.
Prozatím je jisté, že Muskův „vlak“ budí pozornost všude, kde se objeví. Tento technologický fenomén, který spojuje průlomové internetové připojení s fascinujícím pohledem na noční oblohu, přináší zároveň i otázky ohledně vlivu na životní prostředí a tradiční astronomii. Pro mnoho lidí ale zůstane i nadále tajemnou a trochu magickou záležitostí.
Foto : Miroslav Roháček
Autor: Staha
Oblohu rozzářil světelný vláček
Takto byla formace zachycena z Říčan u Prahy dne 28. listopadu. – © Miloslav Roháček
Uplynulé jasné noci nám poskytly prostor a čas pro pozorování noční oblohy a vzdalující se komety ATLAS. Kromě standardních souhvězdí jsme měli možnost zahlédnout také ,,tajemný“ vláček světel. Tento jev má ovšem jednoduché vysvětlení.
Skupina satelitů STARLINK
Lidem tento zajímavý úkaz připomínal UFO či jiný nadpozemský objekt. Spekulování však není na místě. Jedná se o zcela normální věc pozemského původu, a to satelity STARLINK společnosti SpaceX patřící multimiliardáři Elonu Muskovi.

Sledujeme „vláček“.
Sledujte stav oblačnosti na našem radaru.
Jedná se o ambiciózní projekt, který má za cíl přinést vysokorychlostní internet i do těch nejodlehlejších koutů a vesnic světa. Zda se to podaří zrealizovat je přinejmenším sporné. Nicméně formace satelitů nad Evropou přelétávají relativně často a nadále budou.Proč jednou svítí a jindy ne?
Za svitem satelitů stojí Slunce. Při vhodném úhlu a pozici ke Slunci družice odrážejí sluneční světlo a nám na Zemi se tak zdá, že svítí. Jelikož se však pohybují jinou rychlostí než je rychlost rotace Země kolem vlastní osy, mění se časem i jejich úhel ke slunečním paprskům. Proto nám na Zemi mohou satelity na nějakou dobu zhasnout. Roli zde však hraje i množství oblačnosti, vodní páry či jiných částic v ovzduší, jež způsobují rozdílný rozptyl slunečního světla.
Více se dozvíte ZDE: https://www.pocasiaradar.cz/zpravy-o-pocasi/nebesky-vlacek-vecerni-oblohou-prosvistela-rada-satelitu–4fb38d34-a5ed-4dfb-a3cd-9cd9e92a2a18
Autor: Miroslav Roháček



  1. zprávy

    Vážná nehoda u Nové Vsi: Čtyři zranění, silnice I/16 zcela uzavřena, na místě zasahuje vrtulník

  2. zprávy

    Převrácená dodávka ve Středoklukách. Jeden zraněný skončil v kladenské nemocnici

  3. zprávy

    Magistrát města Kladna hlásí omezení provozu

  4. zprávy

    Bezpečně nejen na kladenských silnicích: Cyklisté versus motoristé

  5. zprávy

    Céline show v pátek rozezní Zahradu Kladenského zámku

  6. zprávy

    Zoopark Zájezd hlásí další mláďata, tři možná čtyři malé sovičky

  7. zprávy

    Šest mýtů o šesti kladenských věžácích – část 1

  8. zprávy

    Výstraha ČHMÚ: Nebezpečí požárů a extrémní horka ohrožují zdraví i přírodu

  9. zprávy

    Zažijte ticho, klid a rybolov jako z pohádky: Rybník U Jelena na Slánsku vás okouzlí atmosférou venkova

  10. zprávy

    Správa železnic modernizuje přejezdy na trati Zlonice – Straškov, kterou zároveň plánuje uzavřít

  11. zprávy

    Klidná část Slaného zažila havárii dvou osobních vozidel

  12. zprávy

    Rčení – zapřel ho, jako Petr Krista

  13. zprávy

    Dopravní nehoda v ulici Dr. Foustky v Kladně: motorkářka skončila v nemocnici

  14. zprávy

    Royal Fitness na Kladně si váží hrdinů. Příslušníci IZS mají slevu na vstup do posilovny

  15. zprávy

    Kladenská porodnice zve budoucí maminky a tatínky k osobní návštěvě

  16. zprávy

    Dnes slavíme „Mezinárodní den asteroidů“

  17. zprávy

    Změny v řešení dopravních nehod od 1. července 2025

  18. zprávy

    Podpora a význam reofilních druhů ryb v našich revírech.

  19. zprávy

    Chraňte své kolo – Kladno nabízí forenzní značení zdarma i v roce 2025

  20. zprávy

    Během léta středočeskou knihovnu na Kladně čeká opět několik interiérových úprav