SAMK FESTIVAL Taneční pro seniory
ČSAD KLADNO Klapod
  • FESTIVAL
  • ČSAD MHD Kladno
  • SAMK

Vaření povidel, sladká lidová tradice

Neděle, 3. listopadu 2024 06:43

Povidla, to byl jeden z typických způsobů zpracování ovoce. Byla především švestková, ale taky borůvková, hrušková, jablková, třešňová, šípková a další. Vyráběla se minimálně od 16. století.

Už tehdy, a je to písemně doložené, se v Praze v Ungeltu proclívaly hrnce povidel. Po bitvě na Bílé hoře, kdy šlechta odcházela do zahraničí, odnášela si s sebou i stravovací návyky. A tedy i způsoby zpracování ovoce. Tak recepty na přípravu povidel doputovaly do dalších zemí.

Vaření povidel to bývala velká společenská událost, která někdy trvala i několik dnů. Příbuzní a známí se sešli u toho, kdo vlastnil speciální povidlový kotel s míchadlem. Začínalo se brzy ráno. Nejdřív se navozily nebo nanosily řádně dozrálé švestky, které se případně nechaly i pro zvýšení obsahu cukru přejít prvními mrazíky. Někde se pak před vařením švestky vypeckovaly. Když bylo vyloupaných švestek dostatek, zatopilo se pod kotlem, do kterého se nasypaly. Jinde se zase hodily všechny švestky i s peckami do kotle a po rozvaření se cedily přes síta. Používaly se k tomu březová košťata, protože např. durancie jdou velmi špatně od pecky.

A vařilo se. Nasypalo se jen trochu švestek, protože velké množství by nikdo míchadlem „neutáhl“. Speciálním táhlem se míchadlem pohybovalo sem a tam. Po čase se přisypalo další množství švestek, vařívalo se i několik dní a nocí.

Dospělí se střídali v míchání, ženy i muži, čím byla hmota hustší, tím to bylo náročnější. Děti ochutnávaly, když byla švestková hmota polotuhá, říkalo se tomu lízačka, dospělí je odháněli, dívky pokukovaly po mládencích, a povídalo se.

Povidla se míchala a míchala, někdy i několik dnů. Vařila se takzvaně do černa, do vyvaření vody, bez přidání cukru. V tom se právě povidla liší od džemů a marmelád do kterých se cukr přidává. Tmavomodré plody mají přirozenou sladkost a kyselost, která výsledný produkt konzervuje. Dlouhým vařením se z ovoce tak dlouho odpařovala voda, až se dosáhlo kýžené hustoty. Hotová povidla se skladovala v kameninových hrncích, v nichž vydržela třeba i několik let.

Při vaření povidel bylo doporučováno: aby nádoby nebo kastroly byly zdrátovány, a aby se celá plocha dna stejně zahřívala. Pod ruku, kterou povidla mícháme, dáme si kastrol se studenou vodou, kterou častěji vyměňujeme, aby rozžhavená plotna nepálila na ruku. Vařečku máme s dlouhým držadlem, neboť povidla při vření stříkají. Vymažeme-li před vařením kastrol máslem, povidla se tak snadno nepřipálí. Rok 1947.

Na Kouřimsku se povidla vařila v několika hrncích či kotlích. V jednom se švestky rozvářely a když nebyly předem vypeckovány, cedily se cedníkem s velkými otvory. Ve druhém kotli se vařila vzniklá břečka a ve třetím se povidla dovářela na husto. Neustále se muselo důkladně míchat, aby se povidla nepřipálila a nezhořkla. Vařilo se několik dní za sebou a často v noci, kdy, již bylo po jiné práci. Povidla musela být tak hustá, že nepadala z kopisti, kterou se míchalo. Podobně se vařila povidla z jablek a hrušek.

Někde se povidla vařila ve velkém zabijačkovém hrnci, míchalo se velikou vařečkou, někdy to trvalo i déle než týden, protože se hrnec dával až na méně horkou plotnu. Povidla se vařila pomalu, švestky i s peckami, po odvádění se pasírovala malým březovým koštětem přes cedník. Hotová se taktéž uchovávala v kameninovém hrnci a pokud ztuhla, rozředila se v kastrolku trochou vody.

Povidla pak byla zdrojem cukru na zimu, ne každý měl med. A taky, stejně jako sušené švestky, bývala dobrým prodejním artiklem a rychlou cestou, jak si opatřit hotovost. Dnes už při přípravě povidel používají mnozí cukr. A taky ocet, který zabraňuje připalování. K jednoduššímu vaření povidel přispívají i nerezové hrnce s dvojitým dnem.

České zvyky, tradice a pranostiky – ilustrace která baví. Více  o zvycích, tradicích a mnohém dalším i  možnost zakoupit jedinečný kalendář naleznete ZDE.


  1. zprávy

    Mars „v jesličkách“ a kouzlo noční oblohy

  2. zprávy

    Nahlédněte pod pokličku kladenského piva!

  3. zprávy

    Čarodějnice v okrese Kladno přilákaly davy – oheň plál téměř v každé vsi

  4. zprávy

    Hasiči zvou na slavnostní Den otevřených dveří u příležitosti svátku svatého Floriána

  5. zprávy

    Kladno – Termín zápisu do kladenských mateřských škol pro školní rok 2025/2026 stanoven

  6. zprávy

    Zahajujeme preventivní kampaň „Buď #NicotineFree”

  7. zprávy

    Kraj 35 milionů na podporu rozvoje a obnovu základních a mateřských škol

  8. zprávy

    Virtuální Běh a procházka pro MIMINKA DO DLANĚ spojí tisíce lidí po celé republice

  9. zprávy

    Počasí ve střední Evropě ovlivní vlnící se studená fronta.

  10. zprávy

    Kladenská porodnice zve budoucí maminky a tatínky k osobní návštěvě

  11. video

    Hasiči jako klíčový segment Tatry: Rozhovor s Radomírem Smolkou o nové generaci řady Force

  12. zprávy

    Jiří May – Kronika rodinného chaosu: Kukaččí alimenty: Může budoucí exmanželka požadovat výživné na děti, které nejsou moje? Ano

  13. video

    Požár v kladenské Poděbradově ulici: Po výbuchu v horním patře zachvátil dům oheň

  14. zprávy

    Dopravní nehoda u Studeněvsi ochromila provoz na silnici I/7

  15. zprávy

    Nehoda u Žižic: Čtyři osobní auta havarovala, zasahují hasiči i policie

  16. zprávy

    Royal Fitness na Kladně: Krása a relax pod jednou střechou

  17. zprávy

    Křest knih i nadace Matyaše Siváka a nového cd jeho manžela zastínili jiné události ve Slaném i v okolí

  18. zprávy

    Pozvánka na letní dětský tábor Pa(r)ťáci: Oslavte 10 let plných dobrodružství!

  19. zprávy

    Kam o víkendu i po něm, zvláště s dětmi, akce vhodné pro všechny dospěláky

  20. zprávy

    Doporučujeme rezervaci: Prodej čerstvých kuřat z domácího chovu, Žižice u Slaného, 125korun za kilo již 7. – 9. května mapa na konci článku