Neobvyklý úkaz, polární záře, podívejte se na fotografie nejen z našeho regionu
Pátek, 11. října 2024 11:01
Polární záře, běžně viditelná v severněji položených místech planety, byla tentokrát vidět i na celém území našeho státu. Podívejte se na fotografie pořízené nejen v našem regionu. Ve čtvrtek večer i v pátek ráno.
Foto: Martin Mrázek
Barvy běžněji ve spektru zelené byly většinou červené i oranžové. Důvod je prostý. Zbarvení polární záře je dáno obsahem kyslíku a dusíku v atmosféře. V tomto případě vyšší koncentrace dusíku má na svědomí právě zbarvení v červených, fialových i oranžových odstínech.
Polární záře je souhrnný název pro světelné úkazy nastávající ve vysoké atmosféře Země ve výškách od 90 km (v ionosféře – oblast vysoké koncentrace iontů a volných elektronů), někdy zasahující i do výšek několika set kilometrů. Běžně jsou pozorovatelné v polárních oblastech (jižní polární záře – aurora australis v Antarktidě, severní polární záře – aurora borealis v Arktidě), zatímco ve středních zeměpisných šířkách a zejména v tropech se polární záře vyskytují jen výjimečně. Jižní a severní polární záře jsou mírně odlišné.[1]
Latinské označení severní polární záře Aurora Borealis je složeno ze jména římské bohyně úsvitu Aurory a jména řeckého boha studeného severního větru Boreas. Australis v názvu jižní polární záře má původ v římské mytologii, kde Auster je personifikací jižního větru.
Zdroj: Wikipedie