SAMK Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Klapod
  • ŠKOLA HLEDÁ NOVÉ SPOLUPRACOVNÍKY
  • SAMK
  • Kladno

Kronika rodinného chaosu: Nedůvěra a netolerance se stává standartní

Sobota, 5. října 2024 06:04

Příběhy ze života ne-obyčejného „ajťáka,“ otce tří dětí, neobyčejnou formou podané. Jiří May je úspěšným spisovatelem příběhů, jejichž autorem je sám život. Pokud o něm chcete vědět víc, čtěte do konce.

Ilustrace: Jíří May

KRONIKA RODINNÉHO CHAOSU:

Jak se snadno stát nedůvěryhodný a hejtovaný

V dnešní době se rychle soudí a málo naslouchá. Proč jsme tak nedůvěřiví k příběhům druhých? Jak zvládat osočování a zachovat si radost ze sdílení vlastních zážitků? Moje zkušenost vám napoví.

Psaní mě chytilo teprve nedávno. Začal jsem psát články na platformu Médium.cz čistě pro radost, abych se podělil o své příhody ze života. Žádné velké ambice, žádné touhy po slávě. Jen prostá potřeba ventilovat každodenní zážitky a události, které mi přijdou zajímavé. Někdy jde o drobnosti, jindy o větší životní okamžiky, ale vždy se snažím psát upřímně a s nadhledem. Psaní pro mě představuje únik od všedních starostí, něco jako malý relaxační rituál.

Co mě však překvapilo, byly reakce některých čtenářů. Zprvu jsem to bral jako zajímavou zpětnou vazbu a inspiraci pro další články, ale postupně jsem začal víc a víc narážet na komentáře, které mě obviňují z toho, že si své příběhy vymýšlím. Osočují mě ze lži a někteří se uchylují i k nadávkám. Přiznám se, mám hroší kůži. Jejich názory mě zas až tak netrápí. Ale to, co mě trápí, je atmosféra nedůvěry, která ve společnosti narůstá.

Nedůvěra jako nový standard

Zdá se, že žijeme ve světě, kde je nedůvěra standardem. Když někdo vypráví něco neobvyklého nebo mimo běžnou realitu ostatních, okamžitě přichází reakce: „To není možné, to jsi si určitě vymyslel. Jsi neúspěšný pisálek, který jen provokuje! Snažíš se zviditelnit!“ Rozumím, že moje zážitky nemusí odpovídat zkušenostem všech, ale proč je okamžitým impulzem je zpochybnit? Proč jsme dnes tak rychlí ve vynášení soudů?

Ano, jsem pisálek. V pozitivním smyslu slova. Ne, nesnažím se provokovat, zviditelnit a lhát. Budete mi věřit, nebo mě odepíšete jako naivního chudáka? Případně ještě něco pikantnějšího?

Internet a sociální sítě v tom nepochybně hrají svou roli. Informace se šíří rychlostí blesku, a to jak ty pravdivé, tak ty falešné. Lidé už nevědí, čemu věřit. To vytváří atmosféru, kde každý nový příběh automaticky naráží na skeptické reakce. Co na tom, že je psaný s dobrým úmyslem a bez jakéhokoli úmyslu klamat?!

Je to možná i tím, že jsme zahlceni informacemi. Když na nás každý den útočí stovky zpráv, stáváme se otupělými a méně ochotnými věřit. Místo toho jsme podezřívaví. A internet, který by měl spojovat lidi, paradoxně vytváří propasti mezi těmi, kteří se navzájem nechtějí slyšet.

Rychlá obvinění a netolerance

Přirozeně, každý má právo na názor. Co mě ale opravdu zaráží, je rychlost, s jakou lidé okamžitě přejdou od zpochybnění příběhu k osobním útokům. Jeden den napíšu o zážitku v lese a druhý den už mi někdo píše, že jsem „lhář“ a „vymýšlím si“. Na tohle jsem si už zvykl a osobně mě to až tak netrápí. Mám „hroší kůži“, jak jsem již psal. Ale co ti, kteří takovou hroší kůži nemají? Co lidé, kteří si s těmito obviněními nevědí rady a berou je velmi osobně?

Je mi smutno, když vidím, jak je dnešní společnost plná netolerance. Místo aby lidé diskutovali a pokoušeli se navzájem pochopit, stále častěji dochází k tomu, že se jen uráží a napadají. To, co by mělo být platformou pro sdílení příběhů a názorů, se někdy mění v bitevní pole. A z toho mám pocit, že se jako společnost vzdalujeme schopnosti normálně komunikovat a přijímat různé pohledy na svět.

Potřebujeme více respektu a tolerance

Na konci dne vím, že někteří lidé budou vždy pochybovat o tom, co píšu. S tím jsem smířený. Píšu pro sebe, ne proto, abych přesvědčoval každého o své pravdě. Co bych si ale přál, je více respektu a otevřenosti. Nemusíme se všichni shodnout na tom, co je pravda a co není, ale můžeme se přece snažit respektovat názory ostatních a být trochu méně rychlí v odsuzování.

Důvěra v druhé je něco, co bychom měli znovu pěstovat. Protože jakmile ztratíme schopnost naslouchat a věřit si navzájem, ztrácíme něco mnohem důležitějšího než pravdu. Ztrácíme lidskost. Ztrácíme sami sebe!

A víte co? Možná je lepší být naivním chudákem a lidskost neztratit. Co vy na to?

Kdo je Jirka

Usměvavý, skromný, empatický Kladeňák se smyslem pro humor, který ho nepřechází ani přesto že má tři děti, nebo právě proto. Únik z pracovního napětí a od obrazovky počítače nalezl ve formě sdílení osobních zážitků a pohledů na svět kolem sebe.

V relativně krátké době si získal více než sto padesát tisíc čtenářů napříč celou republikou a jeho příběhy, vydávané formou tří témat, jsou stále oblíbenější. Úspěch lze vysvětlit stylem  psaní, ve kterém se odráží jeho specifický pohled na vše okolo nás, protkaný přívětivým humorem s nepatrnou trochou nadsázky. Zdali je, dle jména, příbuzný s Karlem Mayem, známým otcem Vinetoua a Old Shatterhanda, tak to nám nechce prozradit.

Pokud chcete číst vice z jeho pera, stačí kliknout na jeden z odkazů níže.

Fake news CZ Satira Kronika rodinného chaosu

 



  1. zprávy

    Nehoda u Kladna směr Buštěhrad: střet nákladního a osobního auta si vyžádal dvě zranění

  2. zprávy

    Operační střediska policie zaznamenala celkem 1 359 749 oznámení.

  3. zprávy

    Mluvčí kladenské městské policie děkuje nejen médiím: Ztracený pejsek našel svého majitele

  4. zprávy

    16.1. Jiří Korn se rozloučí s fanoušky na KORNCERTU 2025

  5. zprávy

    Den otevřených dveří středních škol, příležitost pro studenty i rodiče

  6. sport

    Novoroční hokejová výzva: Gladiators vs. Kanada! Přijďte podpořit sport i dobrou věc

  7. zprávy

    II. kolo soutěže mladých hasičů přípravky a starších v Brandýsku

  8. krimi

    Kyberkriminalita na vzestupu: Triky hackerů, nebezpečné programy a jak se chránit

  9. zprávy

    Nejstarší známá pohlednice Kladna odhalena: Příběh sběratele a unikátního nálezu

  10. zprávy

    Vánoční kouzlo ve Slaném: Štědrost pro děti z dětského domova

  11. zprávy

    Nová nabíječka pro elektromobily u zimního stadionu ve Slaném

  12. zprávy

    Dopravní nehoda na objízdné trase D7 ve Stehelčevsi: svědek objasnil příčinu

  13. zprávy

    Kladenští strážníci hledají majitele dalšího zatoulaného psa, není váš?

  14. zprávy

    Havárie na vodovodním potrubí způsobila omezení dodávky vody v Kladně a okolí

  15. zprávy

    Nehoda na D7: Převrácený kamion zablokoval dopravu mezi Chomutovem a Prahou

  16. zprávy

    Hledáte smysluplné uplatnění? Základka ve Svárově hledá posilu

  17. zprávy

    Měsíc, Venuše a oko fotografa: Úchvatná nebeská podívaná se udála 3. ledna

  18. zprávy

    600 let od dobytí města: Výstava „Od husitů po Jagellonce“ připomene středověk ve Slaném

  19. zprávy

    Ohlédnutí za Vánočním tréninkem na ledě: Kladenská tradice pokračuje

  20. zprávy

    Slánští turisté oslavili Silvestra na Stochovském pochodu