18. JAZZOVÝ PODVEČER KAVKAZ V KLADNĚ SAMK Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Nad Kladnem Klapod
 • 18. jazzový podvečer
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Další ohromný úspěch chovatelů, v Zooparku Zájezd se vylíhly dvě sovice sněžní

Čtvrtek, 11. července 2024 13:09

íSezona plná mláďat a významných odchovů v Zooparku Zájezd nebere konce! V nedávno vybudované voliéře pro sovice sněžní se z vajec vyklubala dvě mláďata. Chovatelé kolem nich chodí po špičkách a dělají vše pro to, aby měla ten nejlepší start do života.

Možná si někteří návštěvníci v poslední době všimli nevšedního uspořádání ve voliéře, kterou obývá pár sovic sněžních. Většinou velmi dominantní samice se ztratila z dohledu a samec začal být nebývale ostražitý. To vše má svůj pádný důvod – sovice totiž začaly koncem května hnízdit a před několika dny se z vajec vylíhla dvě ochmýřená mláďata. Chovatelé celý proces bedlivě sledovali, ale neopovažovali se sovu na hnízdě rušit. „Na slavnostním otevření nové voliéry pro sovice se zástupci magistrátu Města Kladna, které vybudování expozice finančně podpořilo, jsme sovám popřáli brzké přírůstky. Netušili jsme však, že přijdou hned v dalším roce,“ směje se kurátor Jiří Marek. Otevření voliéry přijeli v dubnu 2023 osobně podpořit náměstek primátora Města Kladna Robert Bezděk a Radovan Víta, vedoucí Odboru životního prostředí.

Foto: Dan Koleška, Jitka Jonáková, Jiří Marek

Chovatelka Jitka Jonáková k probíhajícímu hnízdění sovic dodává: „Samici jsme na hnízdě pozorovali od 25. května. Ke stavbě hnízda, které je spíš vyhloubená jamka v zemi, využila plošinu v horní části voliéry, kam jsme už při stavbě expozice namíchali písek se zeminou jako substrát. Se začátkem hnízdění jsme zvýšili příděl potravy, abychom zajistili co nejlepší podmínky pro samici. O tu se samec perfektně staral a na zavolání samice okamžitě nosil kuřátka nebo myšky. 29. června jsem si všimla, že je veškerá nabízená potrava z ranního krmení spotřebovaná a hned bylo jasné, že ve voliéře přibyli noví strávníci. Zahlédli jsme vždy jen jedno mládě, ale podle zvuků jsme tušili, že se ozývají minimálně dvě,“. Ze čtyř vajec se skutečně vylíhla dvě mláďata, druhá polovina vajec nebyla oplozená. „To není vůbec špatný výsledek, vzhledem k tomu, že naše tříletá samice hnízdí poprvé. Vybrala si pro hnízdo skvělé místo v nejvyšší části voliéry, kde je hodně vegetace. Návštěvníci tam mohou nahlédnout otvorem v dřevěné stěně. Výhoda je, že tak nedochází k vyrušování při hnízdění. Přesně s tímto záměrem jsme stěnu s průzory budovali,“ dodává Marek. A jaké budou nejbližší dny malých soviček, které návštěvníci znají jako Hedviku z filmů o Harry Potterovi? „Za pár dní malé sovy odchytíme a okroužkujeme, abychom je mohli později spolehlivě rozpoznat. Nějakou dobu budou mít prachové peří, ale jakmile jim narostou pírka, odebereme vzorky pro určení pohlaví pomocí analýzy DNA,“ uzavírá kurátor.

Sovice sněžní je velký druh sovy s denní aktivitou ze severních oblastí Evropy, Asie a Ameriky. Samci jsou téměř čistě bílí s pouze několika tmavými skvrnami. Samice jsou

naopak velmi skvrnité. Za potravou často kočuje na delší vzdálenosti. V době páření žije v páru a o mláďata se společně starají oba rodiče. Hnízdí zpravidla na zemi.

Zoopark Zájezd je otevřen každý den – v letní sezoně od 9:00 do 18:00 hodin Návštěvníci zde najdou největší veřejně dostupnou kolekci chameleonů na světě, kriticky ohrožené druhy žab, vzácné latinskoamerické pěvce, 5 druhů lemurů a mnoho dalšího. Perfektní zázemí rodinám s dětmi nabízí velké dětské hřiště, množství interaktivních vzdělávacích prvků, kavárna s výběrovou kávou nebo kvalitní produkty v občerstvení. Více na www.zoopark-zajezd.cz.
 1. video

  Nad Kladnem bylo vidět UFO, ukázolo se, že šlo o vesmírnou raketu

 2. zprávy

  Osobnosti města Kladna: Jan Vella

 3. pozvánka

  Tip na výlet na Kladensku a Slánsku: Památník Lidice

 4. zprávy

  Vedení města chce navýšit dotaci A-týmu SK Kladno, který postoupil do ČFL

 5. zprávy

  Rekonstrukci Americké ulice v Kladně dokončí obnova úseku od Holandské po Švýcarskou

 6. zprávy

  Pozor na změny v MHD související s rekonstrukcí Americké ulice v Kladně

 7. pozvánka

  Tip na výlet na Kladensku a Slánsku: Červený Újezd

 8. zprávy

  Sobotní burgery u pana prezidenta. Když nemáme plány, jedeme na Lány

 9. zprávy

  Zubní ordinaci ve Slaném navštívil zatím neznámý poberta, nechtěl si vylepšit chrup, ale získat léčiva

 10. zprávy

  Hlídky MP Kladno řešily o víkendu, bitky, žárlivé scény, Ukrajince i své napadení

 11. zprávy

  Záchrana seniorky v Kladně měla šťastný konec, zasahovala policie, hasiči i záchraná služba

 12. zprávy

  Dny adoptivních rodičů 18. – 20. července v Zooparku Zájezd, spousta zábavy a bude i pěna pro děti od hasičů

 13. zprávy

  Dopravní inženýři bojují s komunikačními závadami v okrese Kladno, pomáhají i hlídky P ČR

 14. pozvánka

  Tip na výlet na Kladensku a Slánsku: Zámek Nelahozeves

 15. zprávy

  Historické stroje i jejich obdivovatelé se setkají v sobotu ve Slaném, čtěte důležité informace

 16. krimi

  Dítě srazil autem na přechodu osmnáctiletý řidič, nedaleko pěší zóny v Kladně

 17. zprávy

  Zoopark Zájezd hlásí další mláďata, k vidění jsou malí lemuři kata

 18. pozvánka

  Tip na výlet na Kladensku a Slánsku: Slánská hora

 19. pozvánka

  Šest mýtů o šesti kladenských věžácích – část 3

 20. zprávy

  Slánští skauti, kvůli hlouposti úředníků z mšeckého polesí, přišli o svou oblíbenou chatu