18. JAZZOVÝ PODVEČER KAVKAZ V KLADNĚ SAMK Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Nad Kladnem Klapod
 • 18. jazzový podvečer
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Orchestr Vějíř, s hostem Pavlem Šporclem, vystoupí v kladenském Kině Sokol

Středa, 12. června 2024 10:52

Děti z kladenského orchestru se představí na závěrečném koncertu v kině Sokol 16. června od 15. 00 hodin, za podpory města Kladna, kde opět předvedou, co se za rok naučily. Tentokrát to budou skladby připomínající slavného skladatele B. Smetanu, od jehož narození uplynulo již 200 let. Dobrovolným vstupným pomůžete dětskému orchestru.

V lednu, únoru i březnu, kromě pravidelných lekcí v týdnu, trénovali i na sobotních soustředěních, za poskytnutí prostor děkují Základní škole Maltézských rytířů. Hvězdou koncertu bude Pavel Šporcl, světově známý houslista.

Orchestr Vějíř

,,Od počátku našeho působení V Kladně jsme zaznamenali, že děti ze SVL se neúčastní téměř žádných volnočasových aktivit. Je to způsobeno hlavně finanční náročností nejrůznějších kroužků, ale i jiných překážek. Děti tak po vyučování tráví čas na ulici nebo v prostředí ubytoven, kde není příliš podnětné prostředí, nikdo se jim nevěnuje a děti jsou pod vlivem nevhodné „party“, účastní se společensky nežádoucích aktivit a zaznamenali jsme mnoho sociálně patologických jevů. Rozhodli jsme se tedy nabídnout dětem výuku hry na hudební nástroj metodou El Sistema. Tato metoda je určena pro výuku dětí ze sociálně vyloučeného prostředí a převzali jsme ji ze zahraničí. Lektory – kteří jsou sami aktivními hudebníky a pedagogy, jsme proškolili v minulých letech v Dánsku. Metoda spočívá v hromadné výuce nápodobou. Lekcí se účastní děti nejrůznějšího věku a různých prostředí, navzájem se tak motivují a pomáhají si. Nástroj mají děti od počátku zapůjčen i na doma. Dáváme jim tak najevo od počátku svoji důvěru. Spoluprací s rodinou a školou je podněcujeme k pravidelné účasti a domácímu nácviku. Díky tomu mají možnost se zapojit do činnosti dětského orchestru. Máme tak možnost působit na rozvoj osobnosti dětí i mimo školu nebo předškolní program. V rámci orchestru se setkávají děti s různým sociokulturním zázemím včetně cizinců, protože zapojení není vázáno na etnicitu. Společné vystupování pro veřejnost je pak kladným příkladem spolupráce mezi různými komunitami v Kladně,“ řekla Kladenským listům Jitka Gerlická, koordinátorka projektu

Díky osobním návštěvám a informační kampaní jsme v minulých letech kontaktovali postupně kladenské základní školy, z nich děti dochází na několik dopravně dostupných, kde výuka probíhá. V r. 2024 to bude škola v Norské ul. a Školské ul., kde se shodou okolností soustřeďují děti ze SVL.

Lekce se konají 2 x týdně po 2 hodinách. Momentálně nabízíme výuku na housle, violoncello, bicí a perkusní nástroje a flétny.

Kromě toho pořádáme lekce v sídle spolku, většinou 1 x v měsíci v sobotu dopoledne po dobu 3 hodin, na kterých se děti sehrávají a cvičí společný repertoár pod vedením dirigenta. Uskuteční se 10 sehrávek, v každém měsíci školního roku tedy jedna.

Děti, které projeví největší snahu, a tudíž dělají velké pokroky, momentálně je jich 12, mají ještě 1 x týdně společnou lekci, a to ve čtvrtek v odpoledních hodinách. Tyto děti pak tvoří jádro orchestru, které motivuje a povzbuzuje další členy. Navíc mají možnost individuálních konzultací se svým lektorem 1 x týdně.

Vyvrcholením práce bude výroční koncert, který se uskutečni 19. června v kině Sokol pro veřejnost, rodiny dětí a naše podporovatele.

Dále děti několikrát vystoupí na svých školách v rámci nejrůznějších besídek a na akcích spolku, již v menším obsazení. Další koncert plánují na předvánoční období, tradičně v kostele na hlavním kladenském náměstí.

V době prázdnin budou děti trénovat individuálně, mají možnost online konzultací na zapůjčených tabletech. Na konci prázdnin poslední týden v srpnu se uskuteční příměstský tábor zaměřený nejen na hudební výuku, opakování nacvičeného repertoáru, ale také na volnočasové aktivity jako sport, výlety, návštěva kina apod.

Tyto aktivity nejen dětem poskytnou hudební vzdělání a kvalitní podnětné vyžití, ale formují i jejich morálně volní vlastnosti, což v budoucnu může ovlivnit jejich školní úspěšnost.

Díky tomu, že je aktivita nízkoprahová, berou všechny děti se zájmem o pravidelnou docházku, se setkávají děti z různého sociálního zázemí, učí se toleranci a spolupráci, takže předpokládají, že to v budoucnu ovlivní kladně soužití různých komunit v Kladně.

Lekce vedou lektoři s hudebním a pedagogickým vzděláním.

,,Vzhledem k zájmu hlavně romských dětí o hudbu jsme hudební bloky zařazujeme i do našich dětských skupin, předškolního programu, zpestřujeme lekce doučování, předvádíme metodu i na různých besídkách a vystoupeních pro rodiče,“ dodala Jitka na závěr.

                       

 


  


 1. video

  Nad Kladnem bylo vidět UFO, ukázolo se, že šlo o vesmírnou raketu

 2. zprávy

  Osobnosti města Kladna: Jan Vella

 3. pozvánka

  Tip na výlet na Kladensku a Slánsku: Památník Lidice

 4. zprávy

  Vedení města chce navýšit dotaci A-týmu SK Kladno, který postoupil do ČFL

 5. zprávy

  Rekonstrukci Americké ulice v Kladně dokončí obnova úseku od Holandské po Švýcarskou

 6. zprávy

  Pozor na změny v MHD související s rekonstrukcí Americké ulice v Kladně

 7. pozvánka

  Tip na výlet na Kladensku a Slánsku: Červený Újezd

 8. zprávy

  Sobotní burgery u pana prezidenta. Když nemáme plány, jedeme na Lány

 9. zprávy

  Zubní ordinaci ve Slaném navštívil zatím neznámý poberta, nechtěl si vylepšit chrup, ale získat léčiva

 10. zprávy

  Hlídky MP Kladno řešily o víkendu, bitky, žárlivé scény, Ukrajince i své napadení

 11. zprávy

  Záchrana seniorky v Kladně měla šťastný konec, zasahovala policie, hasiči i záchraná služba

 12. zprávy

  Dny adoptivních rodičů 18. – 20. července v Zooparku Zájezd, spousta zábavy a bude i pěna pro děti od hasičů

 13. zprávy

  Dopravní inženýři bojují s komunikačními závadami v okrese Kladno, pomáhají i hlídky P ČR

 14. pozvánka

  Tip na výlet na Kladensku a Slánsku: Zámek Nelahozeves

 15. zprávy

  Historické stroje i jejich obdivovatelé se setkají v sobotu ve Slaném, čtěte důležité informace

 16. krimi

  Dítě srazil autem na přechodu osmnáctiletý řidič, nedaleko pěší zóny v Kladně

 17. zprávy

  Zoopark Zájezd hlásí další mláďata, k vidění jsou malí lemuři kata

 18. pozvánka

  Tip na výlet na Kladensku a Slánsku: Slánská hora

 19. pozvánka

  Šest mýtů o šesti kladenských věžácích – část 3

 20. zprávy

  Slánští skauti, kvůli hlouposti úředníků z mšeckého polesí, přišli o svou oblíbenou chatu