ROYAL Fitness SAMK Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Nad Kladnem Klapod
 • Nad Kladnem
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Bezpečně u vody 2024 s policií ČR zahájeno, tváří kampaně je Matyáš Kulich

Čtvrtek, 6. června 2024 08:44

Začíná další ročník preventivního a bezpečnostního opatření zaměřeného na rizikové faktory pobytu u vodních ploch a na vodních cestách. Slavnostně, byť s deštěm v zádech, ho policisté zahájili ve Žlutých lázních v Praze. S aktivitami Bezpečně u vody se veřejnost setkává již devět let.

„Není novinkou, že každoročně od začátku června do konce září upínáme spolu s našimi partnery větší pozornost k vodním plochám a tokům. Jejich zvýšená návštěvnost v letních měsících pochopitelně představuje různá úskalí, a proto upozorňujeme nejen na rizika pro život a zdraví, ale také na možnosti zabezpečení majetku či pravidla provozu – na silnicích i vodních cestách. K osvětě široké veřejnosti využíváme nejen preventivní kontroly, ale i cílené aktivity našich preventistů v turisticky významných lokalitách,“ popisuje koncept celého opatření první náměstek policejního prezidenta genmjr. Tomáš Lerch.

Tváří Bezpečně u vody je pro tento rok Matyáš Kulich

Po celou sezónu se snažíme zvyšovat povědomí o pravidlech bezpečného pobytu u vody. Letos se více zaměříme na vodní sporty. Jejich provozovatelé si často neuvědomují, jaká je na vodním toku jejich role, jaká pravidla musí dodržovat a jak chránit bezpečí své i ostatních. I proto jsme své síly letos spojili s někým, kdo je na vodě jako doma a má k tématu rozhodně co říci. Ambasadorem letošního ročníku Bezpečně u vody je Matyáš Kulich, reprezentant České republiky ve Světovém poháru na jetsurfu. Společně budeme po celou sezónu komunikovat cestou sociálních sítí, ale i terénních akcí, témata bezpečného provozování vodních sportů, kde zejména při absenci ochranných pomůcek a nerespektování základních pravidel hrozí vážné úrazy.

„Jsem moc rád, že jsme s policií vymysleli tohle spojení. Kampaň jsme tvořili tak, aby zaujala hlavně mladé lidi, kteří si okolo vody v létě užívají a zkouší třeba nové sporty, kde často vzniká velké nebezpečí, aniž by si to člověk uvědomoval. Osobně si myslím, že je důležité ukázat lidem, že policie na vodě není proto, aby všechny kárala. Veřejnost by to měla vnímat tak, že jsou tam proto, aby nám pomohli. Na vodě jsme všichni jedna parta. Nechci nikoho poučovat, jen tu problematiku na vodě osvětlit trochu srozumitelněji jako sportovec, od kterého to lidé přijmou možná lépe. Jsem zvědavý, jak bude veřejnost na naše spojení reagovat,“ vysvětluje Matyáš Kulich svoji motivaci k nově vzniklé spolupráci.

Preventivní aktivity doplní i dohled

Přestože se snažíme u vody zejména informovat, nevyhneme se pochopitelně ani nutnosti kontrol, vždyť na vodních cestách platí pravidla provozu a na ta by neměli zapomínat nejen vůdci malých plavidel, ale všichni, kdo se na vodních plochách a tocích pohybují. „V loňském roce jsme napříč celou republikou zkontrolovali během opatření 1232 plavidel, 983 vůdců plavidel, 443 přístavišť a 87 půjčoven lodí. Odhalili jsme tak 482 přestupků, přičemž z toho 93 přestupků přímo souviselo s provozováním vnitrozemské plavby. Našim dlouhodobým partnerem v kontrolní činnosti je Státní plavební správa,“ přibližuje bilanci loňské sezóny ředitel ředitelství služby pořádkové policie Policejního prezidia ČR plk. Petr Koutný. „Dá se říci, že po devíti letech působení aktivit Bezpečně u vody se situace na vodních tocích stává přehlednější a bezpečnější, což dokazují i počty zjištěných deliktů v poměru k  vysokému provozu na vodních tocích,“ doplňuje plk. Koutný. Nutno podotknout, že našim cílem nejsou jen vůdci motorových plavidel, ale také provozovatelé nemotorových vodních sportů nebo řidiči vozidel, kteří často nechají svá vozidla po příjezdu k vodě odstavená, kde se jim zlíbí.

Foto: P ČR

,,Těšíme se na setkání v průběhu léta
Letošní ročník Bezpečně u vody jsme zahájili 2. června velkou preventivní akcí v areálu pražských Žlutých lázní. Na obdobných setkáních se s vámi budeme po celé léto vídat také v dalších regionech na březích velkých vodních ploch a toků, v kempech, tábořištích atp. I zde budete moci nahlédnout pod pokličku našich činností, ale také se dozvědět, jak se u vody chovat tak, abyste se od ní vždy vrátili jen s pěknými zážitky,“ uvedla Veronika Hodačová odbor prevence Policejního prezidia ČR.

,,Jednu základní radu pro vás máme ale už teď. Ostražitost, zodpovědnost a respekt k ostatním neodkládejte ani při odpočinku u vody. Jedině tak splní relax u vody očekávání. Přejeme hezké a bezpečné léto,“ dodala Veronika.  
 1. zprávy

  Den zdraví v kladenské nemocnici ve čtvrtek od 9 do14.00 hodin

 2. zprávy

  Svárov, škola s téměř 120 letou tradicí, hledá vyučující, kuchařku a uklízečku

 3. krimi

  Náklaďák v Kladně porazil strom, ten zpřetrhal elektrické vedení a poškodil dům, vše zachránili hasiči

 4. zprávy

  V Kladně odstartovalo další forenzní značení kol

 5. zprávy

  Další nehoda u Žižic nedaleko od Slaného, dvě osobní auta tři zranění

 6. zprávy

  Zastupitelstvo v Kladně řešilo prodej bytů, územní plán i nové vyhlášky

 7. zprávy

  Žižický dětský den přilákal stovky lidí, lákadlem pro malé a velké byl i policejní vrtulník

 8. krimi

  Policisté v červnu připomínají Evropský den proti vloupání

 9. zprávy

  Slánská galerie V Troubě představila fotografie amatérských autorů z města a okolí

 10. zprávy

  Redakční výběr toho, co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 11. zprávy

  SOŠ a SOU Kladno náměstí Edvarda Beneše dostane peníze od kraje na praxe v zahraničí

 12. zprávy

  Jak jsem se nestal youtuberem, kamera přidává na váze, ne na inteligenci, pizza a požár

 13. krimi

  U zřícené budovy v Kladně zasahovalo 10 jednotek hasičů, zachránili 24 osob

 14. zprávy

  Slánský tuplák dnes pokračuje, neděle od 10 do 13 hodin bude hlavně pro děti

 15. krimi

  Desátý ročník Seniorského víceboje zná své vítěze, opět ho pořádali strážníci v Kladně

 16. zprávy

  Plovoucí město mladých stavitelů z Kladna postoupilo do mezinárodního superfinále soutěže Modelium

 17. zprávy

  Jů a Hele pobaví děti v kladenském Kině Sokol, vstupenky už jsou v předprodeji

 18. zprávy

  Nový fitness program Les Mills v Royal Fitness přináší zábavu a výzvy

 19. zprávy

  Kam o víkendu i po něm, kultura, sport, zábava i poučení. Vyberte si v naší nabídce

 20. zprávy

  Více než 20 stánků s pitím i jídlem, Plzeň bude také, tři dny zábavy pro děti a dospělé startují v pátek